Bulharsko | Cestolapka.cz

Bulharsko

Bulharsko je častou destinací, kterou si pro svou dovolenou vybírá mnoho Čechů. To je dobrá zpráva, protože tam potkáte mnoho krajanů a můžete se seznámit s novými přáteli. Když vyrazíte s dětmi, budou si s novými kamarády rozumět, protože mnoho turistů během léta tam jezdí právě z Čech. Mezi nejoblíbenější letoviska, do kterých můžete vyrazit, patří Primorsko, Zlaté Písky a Slunečné pobřeží. Které z letovisek nejvíce zapůsobí na vás?

Na co se můžete těšit? Bulharsko vás přivítá nádhernými plážemi, průzračně čistou vodou, kulturou, přírodou i vynikající kuchyní, kterou si vychutnáte. Lidé jsou zde velmi milí a pohostinní, takže se nemusíte bát přístupu místních. Rodiny s dětmi si tu budou připadat jako doma. Zamilované páry si užijí romantické procházky v přírodě a aktivní senioři mohou vyrazit na místní památky.

Všeobecné informace o Bulharsku

Bulharsko najdeme v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Počet obyvatel se pohybuje kolem 7 milionů, z čehož 1,2 milionu lidí žije v hlavním městě Sofii. Jestli budete chtít prozkoumat i jejich sousedy, na severu můžete jet do Rumunska, na západě do Srbska nebo Makedonie a na jihu do Řecka nebo Turecka. Východ Bulharska tvoří pobřeží Černého moře.

Úředním jazykem je bulharština. S angličtinou, němčinou, ruštinou nebo češtinou nebudete mít problém se domluvit. Bulharsko je typickým cílem turistů během letních měsíců, protože nabízí snad všechno, co můžete na dovolené chtít. Nachází se zde pláže, tradiční vesnice, hory i příroda. Navíc tu najdete úžasné hotely s all inclusive službami, které se postarají o všechno.

Proč jet do Bulharska

Koupání v Černém moři je rozhodně největším lákadlem, které sem láká nejvíce turistů. Dobrou zprávou je, že to není jediná aktivita, kterou zde můžete dělat. Nabízí se pochopitelně vodní sporty, potápění a šnorchlování, ale rozhodně to není všechno.

Rodiny s malými dětmi sem jezdí velmi rády, protože je cenově dostupné pro všechny a moře má velmi pozvolný vstup, takže se o děti nemusíte příliš obávat. Ubytovat se můžete v hotelu s all inclusive, což je trochu dražší. Je zde ale hodně možností apartmánů s polopenzí nebo bez jídla. Ty vychází velmi levně, takže si dovolenou v Bulharsku budou moci dovolit mladé rodiny i studenti.

Milujete sport? Černé moře je ideální pro potápění, vodná lyžování, surfování, plachtění nebo paragliding. Můžete ale také šnorchlovat nebo vyzkoušet všechno během jediné dovolené. Milovníci pěší turistiky si také užijí hodně zábavy, dlouhé výlety a nádherné výhledy.

Letecky se dostanete do Bulharska za 2 hodiny, ale můžete sem přidat také autem, autobusem nebo vlakem. Pro rodiny s malými dětmi bude jistě nejpohodlnější letadlo, protože jinak můžete strávit na cestě za svou dovolenou i 24 hodin, což vám samozřejmě odpočinek hodně zkrátí. Letenky přitom nejsou drahé, takže na nich rozhodně nemusíte šetřit.

Počasí a podnebí v Bulharsku

Nejdelší dny plné slunečních paprsků si užijete během června, července a srpna. Teploty během letních prázdnin dosahují 30 stupňů. Již na začátku sezóny se dostává teplota moře na 28 stupňů a velmi příjemné teploty vody se Černého moře drží až do poloviny října.

Jestli si chcete užít hlavně výlety, pěší turistiku, trekking a průzkumy historických památek, měli byste sem vyrazit na jaře (duben, květen) nebo naopak na podzim (září, říjen). A jestli se budete chtít v zimě trochu ohřát, Bulharsko na vás bude připravené. Nicméně si zde během zimy můžete zalyžovat, protože se tu nachází krásná pohoří.

Bulharská kuchyně

Chcete jíst na dovolené místní pokrmy a zároveň jíst zdravě? Bulharsko je ideální, protože místní kuchyně patří mezi nejzdravější v Evropě. Před jídlem obvykle dostanete aperitiv rakija. Samotné pokrmy jsou většinou plné zeleniny, mléčných výrobků a masa. Vše musí mít vysokou kvalitu, jinak se to nedostane na váš talíř.

Oblíbené a velmi tradiční jsou ovčí sýry, místní salámy nebo saláty, které byste rozhodně měli ochutnat. Bulhaři milují polévky, zejména fazolovou polévku bob čorba, anebo okurkovou polévku s jogurtem. Pro milovníky masa bude připravená mussaka, čevapčiči nebo kebab. A pro milovníky sladkého zase baklava nebo vynikající krémová zmrzlina.

Máte-li strach z místních cen v restauracích a stáncích, rozhodně se toho nebojte. Ceny jídla jsou v Bulharsku nižší nebo stejné jako u nás, takže můžete být jen příjemně překvapeni výslednou cenou. Jestli chcete ochutnat skutečně tradiční jídla, měli byste navštívit mechany. Jde o autentické podniky po celém Bulharsku, kde vaří podle starých receptů.

Nejoblíbenější destinace v Bulharsku

Primorsko

Tato malá rybářská vesnička vás mile překvapí svou atmosférou. Dnes se jedná hlavně o turistické letovisko, ale svou atmosféru si místo udrželo. Hledáte-li nejlepší bulharskou atmosféru, Primorsko je jedno z nejlepších míst, kam můžete vyrazit. Hlavní výhodou tohoto letoviska je jedna z nejdelších a nejkrásnějších pláží bulharského pobřeží Černého moře.

Nádhernou a dokonale čistou vodu si užijí hlavně děti, zatímco nespočet kaváren, restaurací a dalších míst potěší hlavně dospělé. Jen pár kroků od pláže najdete krásný aquapark, který byl vybudován teprve nedávno. Pro děti půjde zajisté o oblíbené místo, kde budou rádi trávit celé dny. Těšit se ale můžete na mnohem více.

Proč navštívit Primorsko

Letovisko Primorsko najdeme přímo na pobřeží Černého moře. Jen 60 kilometrů od této malebné vesničky najdete město Burgas. Jeden den ze své dovolené můžete věnovat výletu do tohoto města, kde si snadno pořídíte zajímavé suvenýry. Přímo v Primorsku najdete dvě pláže, a to severní a jižní.

Jižní pláž budou milovat rodiny s menšími dětmi, protože jsou zde velmi klidné vlny. Děti si tu budou rády hrát na pláži a vy se nemusíte obávat, že je spláchne velká vlna. Na druhou stranu severní pláž si zamilují fanoušci surfování a vodních radovánek, protože moře v této části letoviska je mnohem živější. Hodně zábavy si ale užijete i mimo pláž.

Počasí a podnebí v Primorsku

Tato část Bulharska slibuje nádherné a velmi slunečné počasí hlavně od června do konce září. Dobrou zprávou je, že se teploty dostávají většinou na 29 stupňů, což nebude nebezpečné ani pro malé děti nebo seniory, takže sem klidně můžete vyrazit během letních prázdnin. Moře si také drží velmi příjemnou teplotu a srážky zde pravděpodobně nepotkáte.

Tipy a výlety v Primorsku a okolí

Přírodní rezervace Ropotamo je plná vysokých dubů a obřích leknínů. Můžete se projet lodí po stejnojmenné řece. Když budete mít trochu štěstí, možná uvidíte malé želvy nebo vodní hady, kteří v této oblasti žijí. Obrovské louky plné mokřadů a květin také potěší vaše oko.

Přírodní rezervace Perla je plně jiným druhem rezervace. Místo bujné přírody se můžete těšit na písečné duny. Na výšku mají na některých místech až 20 metrů, což je nezapomenutelná podívaná. Budete se divit, ale dokonce i zde budete moci pozorovat ohrožené druhy obojživelníků a plazů, ale také nádherné rostliny, které jinde neuvidíte.

Město Sozopol v sobě skrývá centrum pro umělce a rybáře. Objevovat můžete mnoho místních barů, kaváren a malých podniků, kde ochutnáte místní pochoutky. Během letních měsíců zde můžete zažít úžasné festivaly hudby a divadla, která se konají venku. Jestli si chcete kromě sluníčka, pláží a koupání užít také trochu kultury, město Sozopol nesmíte minout.

Megalitická svatyně Beglik Tash leží jen několik kilometrů od Primorska. Výlet na toto místo byste si měli udělat, protože není přístupna veřejnosti ani 10 let. Po mnoho let byla uzavřena, ale nyní si ji můžete prohlédnout. Beglik Tash působí jako podivná vesnička. Garantujeme, že nic takového jinde na světě neuvidíte.

Slunečné pobřeží

Název Slunečné pobřeží jasně říká, co můžete na tomto místě očekávat. Pro místní jde o Slănčev Brjag. Letovisko plné slunce najdete jen 40 kilometrů severně od města Burgas. Čekají na vás nádherné pláže a písečné přesypy, které přirozeně přechází do moře. Nedaleko letoviska se nachází také historický Nesebar, kam si můžete snadno udělat příjemný výlet.

Chcete zažít něco trochu netradičního? Vyzkoušejte projížďku na koni, plavbu na nafukovacích člunech nebo vodních lyžích. Windsurfing nebo plážový volejbal jsou další skvělé možnosti, jak můžete využít svůj čas na dovolené u moře. Vodní sporty rozhodně nejsou jediné aktivity, kterých si můžete na Slunečném pobřeží užít. Možností máte nespočet.

Proč navštívit Slunečné pobřeží

Nejoblíbenější a možná také nejkrásnější pláž v Bulharsku můžete najít právě v tomto letovisku. Pláž je velmi široká a příjemná díky jemnému písku. Na délku měří asi 8 kilometrů a rozhodnout se můžete pro čas strávený v jižní nebo severní části pláže. Podle čeho byste se měli rozhodnout, až půjdete na tuto nádhernou pláž odpočívat?

Severní část pláže se bude líbit hlavně rodinám s dětmi. Nejen, že je tu mnohem větší klid, ale také velmi klidné moře. Ošidit se ale nenechají ani milovníci aktivní dovolené, protože severní část pláže je dokonalá pro milovníky vodních sportů. Navíc můžete navštívit město Nesebar nebo Burgas, které jsou jen kousek od pláže. Uvidíte tam mnoho tradiční architektury, která bere dech. Navíc jde o krásný výlet pro všechny, kdo se nebudou chtít po celou dovolenou jen povalovat na pláži.

Naopak jižní část pláže si zamilují skupiny přátel nebo zamilované páry. Jednoduše všichni, kdo se chtějí hlavně bavit. Podél pláže se nachází nespočet restaurací, barů a diskotéky, kde to žije až do ranních hodin. Jestli se chcete pořádně pobavit, užít si hudbu, alkohol a tanec, tato část letoviska pro vás bude dokonalá.

Počasí a podnebí ve Slunečném pobřeží

Název letoviska vás snadno napoví, jaké tu asi panuje počasí. Během léta si užijete teploty kolem třicítky a velmi málo srážek. Moře je také příjemně teplé a jeho teploty jsou obvykle kolem 22 stupňů. Jestli vám jde hlavně o koupání a opalování, měli byste sem vyrazit během letních prázdnin. Jestli chcete hlavně chodit na výlety, měli byste zvolit spíš jaro nebo podzim, kdy budou teploty trochu nižší a hlavně v letovisku nebude tolik turistů.

Tipy na výlety ve Slunečném pobřeží a okolí

Všechny rodiny s dětmi ocení přítomnost Aquapark Action, kde se nachází obrovské množství tobogánů, skluzavek, umělá řeka, vířivka pro dospělé nebo klasické bazény. Nezáleží na tom, jaký typ vodních radovánek máte rádi. Tady si užijete všechno. Z letoviska se sem dostanete speciálním autobusem.

Město Nesebar patří mezi nejstarší města v Evropě. Jedná se nádherný příklad historických budov a úžasné atmosféry, za kterou se do Bulharska jistě vydáváte. Kromě historických památek zde na vás čekají také restaurace a kavárny, kde ochutnáte tradiční pokrmy. Stará část města skutečně stojí za výlet.

Lunapark Sunny Beach Luna Park je rájem pro děti každého věku. Nachází se tu obrovské atrakce, stánky se sladkostmi a mnoho dalších míst, kde si jako rodina užijete hodně zábavy. Vyrazit sem ale mohou i páry nebo přátelé, kteří si chtějí na chvíli zase připadat jako malé děti.

Archeologické muzeum v Burgasu je vyhledávané místo, kde můžete objevovat krásu předmětů starých několik tisíc let. Podívat se můžete dokonce na předměty, které pocházejí z doby kamenné. Takovou příležitost nebudete mít každý den. Součástí areálu je také opravená hrobka z 13. století. Historie Bulharska tady na vás bude dýchat na každém kroku a zajímat bude zaručeně i děti.

Zlaté Písky

Nevadí vám trochu větší množství turistů v hlavní sezóně a chcete se podívat tam, kde to všichni milují? Zlaté Písky jsou skvělou lokalitou, která patří k nejnavštěvovanějším v celém Bulharsku. Do města Varny to máte pouhých 20 kilometrů, takže máte možnost si jeden den udělat příjemný výlet do historického města. Zlaté Písky ale lákají návštěvníky hlavně díky nádherným plážím se zlatavým a velmi jemným pískem.

Vstup do moře je velmi pozvolný, takže se nebudete muset obávat ani o malé děti. Navíc je moře poměrně klidné a nemusíte mít strach z velkých vln. V blízkosti se nachází hned několik aquaparků, které si děti zamilují a zabavíte je na celý den.

Proč navštívit Zlaté Písky

Pobřeží Černého moře nabízí turistům nespočet aktivit, kterých si mohou během své dovolené užít. Pláže jsou široké na některých místech až 100 metrů, zatímco luxusní hotely o vás budou pečovat v rámci all inclusive služeb. Nejen v hotelu, ale také v místních restauracích můžete ochutnat tradiční chutě a vůně, které jsou pro Bulharsko typické.

Nakoupit můžete suvenýry v malých obchodech a stánky se zmrzlinou najdete na každém kroku. Bulharská zmrzlina je vyhlášená, takže byste se u nich měli rozhodně zastavit. Děti ocení obrovské aquaparky a všichni ostatní si užijí zase odpočinek na nádherných plážích ve stínu slunečníků.

Počasí a podnebí ve Zlatých Píscích

Letní prázdniny slibují všem turistům nádherné počasí, hodně slunce a málo deště. Teploty se často vyšplhají nad 30 stupňů a teplota moře se dostane i nad 25 stupňů. Zlaté Písky vám přinesou dokonalou dovolenou u moře se slunným počasím. Na jaře a na podzim si můžete užít nižších teplot, které jsou skvělé na výlety.

Tipy na výlety ve Zlatých Píscích a okolí

Město Varna je úžasným cílem výletů, protože zde uvidíte nádherné, historické památky, včetně chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice, který pochází z roku 1880. Jeho neuvěřitelná architektura zaujme každého, kdo se k němu dostane. Krásné fotky si můžete udělat také před vládní budovou, která kdysi sloužila jako letní sídlo bulharských panovníků.

Klášter Aladža byl postaven již v 5. století a kdysi zde žili mniši. Archeologové v této oblasti našli při výzkumech 5 kilogramů zlata, které se v současnosti nachází v Přírodovědném muzeu ve Varně. Klášter je asi 4 kilometry od letoviska Zlaté Písky, takže si sem můžete klidně udělat procházku pěšky nebo se projet na kole.

Římské veřejné lázně i dnes vypadají působivě, ale žádných procedur se tu již nedočkáte. Jedná se totiž jen o pozůstatky stavby, která měla kdysi v této oblasti velký kulturní význam. Sloužily totiž nejen jako lázně, ale také se zde pořádaly atletické závody.

Kamenný les Pobiti Kamani je velmi netradiční památkou, kterou rozhodně nesmíte minout. Les se skládá z obrovských kamenných sloupů z jílu a vápence. Najdete je asi 20 kilometrů od Varny. Některé sloupy mají výšku i 8 metrů a stojí zde již 50 milionů let. V té době na tomto místě bylo moře a sloupy jsou pozůstatky mořského dna, po kterém se dnes můžete pohodlně procházet.

Dovolená Bulharsko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti