Kypr | Cestolapka.cz

Kypr


Kypr je ostrov lásky. Dovolená na Afroditině ostrově je ideální pro všechny zamilované duše, které si chtějí užít odpočinek, bělostné pláže, nádherné počasí a průzračně čisté moře. Destinace je skvělá ale také pro rodiny s dětmi, které si tu užijí klid a děti se snadno zabaví na pláži během vodních radovánek. Kypr nabízí ale mnohem více, než jen krásné pláže a moře.

Navštívit můžete také vynikající kuchyni a historické památky, které jinde na světě neuvidíte. Místní trhy jsou pověstné místním ovocem a zeleninou, ale také tu můžete nakoupit suvenýry pro rodinu a přátele za skvělou cenu. Výhodně můžete pořídit také samotnou dovolenou, když se podíváte na first minute nebo last minute nabídky.

Všeobecné informace o Kypru

Kypr je oficiálně třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Objevíte ho asi 100 kilometrů od Turecka a zhruba 120 kilometrů od Sýrie. Zajímavostí je, že Kypr geograficky patří do Asie, ale kulturně se vždy řadí do Evropy. Tím se žádná jiná země pochlubit nemůže. Spojení asijské a evropské kultury můžete pocítit na každém kroku.

Kyperská republika má 1,2 milionu obyvatel. Hlavní město je Nikósie. Úředním jazykem je řečtina a turečtina, ale pochopitelně se tu domluvíte velmi jednoduše anglicky. Dobrou zprávou je, že se na Kypru platí eurem, takže nebudete mít problémy s výměnou peněz před odletem na dovolenou. Na ostrově ale můžete samozřejmě platit také kartou. Na trzích ovšem budete potřebovat hotovost.

Proč jet na Kypr

Díky zajímavému rozložení Kypru se dělí na severní část, která patří Turecku a nepatří do EU, a jižní část, která patří k Řecku a do EU patří. Do jižní části vám postačí občanský průkaz a eura. Do severní části budete potřebovat platný pas a liry. Tím ale rozdíly mezi jednotlivými částmi nekončí. Velké rozdíly jsou totiž i v kultuře, politice, kuchyni a mentalitě místních lidí.

Nikósie je jediným hlavním městem celého ostrova a tvoří tzv. zelenou hranici mezi dvěma státy. Výlet do Nikósie byste si měli udělat v každém případě, protože se tu nachází mnoho historických památek, např. arcibiskupský palác nebo Katedrála svaté Sofie. Nakoupit tu můžete prakticky cokoli na tradičních trzích.

Kyperská příroda vám jednoduše vezme dech. Národní park Akamas se pyšní mnoha turistickými stezkami, ale také nádhernými kaňony. Procházky úchvatnou přírodou bude bavit děti i dospělé a dokonce tu můžete narazit na listy, ježky, mořské želvy nebo netopýry. Ostrov si ale zamilují také fanoušci do historie, protože se zde i přes malou rozlohu nachází hodně památek z neolitu, antiky i gotiky.

Máte rádi sport a chcete si užít aktivní dovolenou? Máte možnost si užít dokonalé dovolené plné pohybu na jednom z nejkrásnějších ostrovů v Evropě. Navíc budete mít na výběr z mnoha aktivit, protože můžete lyžovat v horách, ale také se koupat nebo potápět v moři. Ostrov nabízí také golfová hřiště a tenisové kurty.

Pro každého, kdo se vydá na Kypr během léta, čeká možnost obrovského množství výletů za historickými památkami a příjemné teploty. Ty na ostrově panují celoročně, ale v horách musíte počítat s nižšími teplotami a sněhem. Na trzích ve městě si zase užijete tradiční atmosféru a nakoupíte vše od keramiky a šperků, až po výrobky ze dřeva nebo kovu.

Počasí a podnebí na Kypru

Víte, jak se často přezdívá Kypru? Ostrov slunce. Není to žádná náhoda, protože tu svítí slunce více než 300 dnů v roce. Díky tomu si můžete dovolenou naplánovat prakticky kdykoli během roku. Nejtepleji je samozřejmě během léta, kdy teploty šplhají ke 30 stupňům. Teplota vody je příjemných 27 stupňů.

Pro milovníky přírody a památek bude mnohem lepší období pro dovolenou v květnu, červnu, září nebo říjnu. Teploty se pohybují mezi 20 až 25 stupni a voda si stále udržuje velmi příjemnou teplotu. Navíc nebudete muset bojovat s velkými vedry a užijete si krásných procházek po okolí.

Kyperská kuchyně

V hotelech a místních restauracích můžete očekávat směs řecké, turecké a anglické chutě. Důležité jsou hlavně místní potraviny a jejich vysoká kvalita. Pochutnat si můžete na masových i zeleninových jídlech. Místní milují ryby a mořské plody, které vám rádi připraví na mnoho způsobů.

Na Kypru se obvykle obědvá kolem 14, hodiny a večeří kolem 21. hodiny. Jako předkrm si můžete dát olivy, pita chléb nebo vynikající sýry. Mezi oblíbené hlavní chody patří chobotnice, kuřecí, jehněčí nebo hovězí maso na milion způsobů. Ochutnat můžete keftedes, plněná rajčata dolmades nebo maso na červeném víně afélia. Národním jídlem je jehněčí nebo skopové maso s brambory, kterému místní říkají ofto kleftiko.

Nejoblíbenější destinace na Kypru

Jižní Kypr

Jižní část ostrova Kypr patří k Řecku. To znamená, že tu můžete očekávat mnohem více řeckých chutí, atmosféry i památek. Tato část ostrova překypuje památkami, historií, legendami a bájemi. Podle starých legend se právě zde zrodila Afrodita, bohyně krásy a lásky. Dokonce se můžete podívat na pláž, která je na její čest pojmenovaná po této nádherné bohyni.

Překrásné pláže ale nejsou jediným zázrakem, který můžete v Jižním Kypru navštívit. Tento stát nabízí turistům letoviska jako Protaras, Coral Bay nebo Ayia Napa, které se s radostí postarají o své návštěvníky a poskytnou vám nespočet možností na zábavné i poučné aktivity. Pro velmi aktivní turisty je zde také pohodí Troodos, ze kterého budete mít úžasný výhled do okolí.

Proč navštívit Jižní Kypr

Jižní Kypr se v mnohém podobá Řecku. Jestli jste tam již byli na dovolené, tady se budete cítit jako doma. Většina lidí zde mluví řecky a zaplatíte tu všude eurem. Zažít tady ale můžete také podobnou atmosféru a mentalitu místních obyvatel. Těšit se ale můžete také na úžasné pláže s bílým pískem nebo vodní sporty.

Největší zábavu si zaručeně užijete při vodních radovánkách nebo plážovém volejbalu, ale zahrát si tu můžete také golf nebo tenis. V zimě se na vás navíc bude těšit sníh na horách, takže si budete moci na Kypru také zalyžovat. Tato část země skrývá pro své návštěvníky obrovské výhody a množství vzpomínek, na které budete s láskou vzpomínat po mnoho let.

Počasí a podnebí v Jižním Kypru

Jižní Kypr je celoročně zalitý sluncem. V létě jsou teploty obvykle přes 30 stupňů a teplota moře se pohybuje okolo 25 stupňů. Ostrov si ale zamilujete i mimo sezónu. Na jaře a na podzim se můžete opalovat i koupat. Nebude tu zaručeně tolik turistů a během zimy sem můžete přijet za lyžováním a průzkumem místních měst a památek.

Tipy na výlety v Jižním Kypru a okolí

Letovisko Protaras je velmi oblíbené, protože se zde nachází mnoho větrných mlýnů, ovocných sadů a rybníků. V centru letoviska leží malý ostrůvek Fig Tree Bay. Na pobřeží přitom můžete objevit další malé ostrůvky, útesy, mořské jeskyně nebo písečné pláže, kde zažijete pravou romantiku. Co víc byste si mohli od dovolené u moře přát?

Město Larnaka je třetí největší a dokonce i toto město je rozděleno na tureckou a řeckou část. Díky tomu zde můžete objevovat malé mešity i kostely. Jestli sem zavítáte v zimě, měli byste se vydat na západ od města, kde se nachází jezero Larnaka Salt Lake. Na tomto místě se totiž v zimě nachází tisíce plameňáků a mnoho dalších druhů ptáků.

Letovisko Ayia Napa je velmi populární. Plát Nissi patří mezi nejkrásnější na ostrově. Jemný bílý písek a vysoká skaliska působí romanticky a na fotografiích bude krajina vypadat přímo magicky. Kromě toho se právě tady nachází největší skály a jeskyně na celém ostrově.

Pohoří Troodos s nejvyšší horou Olymp je známé po celém světě. Obrovskou výhodou je, že si můžete udělat pořádný výšlap, užít si pěší turistiku a na vrcholu objevit nádherný výhled na jižní i severní pobřeží ostrova. V zimě zde funguje také lyžařský areál, který zajisté potěší vaše návštěva. I během zimy se ale můžete na ostrově koupat, takže ráno si můžete zalyžovat a odpoledne se jít opalovat a koupat.

Severní Kypr

Severní část ostrova patří Turecku. Severokyperská republika nabízí svým návštěvníkům úžasnou přírodu a přátelské obyvatele. Turecká kultura i kuchyně je zde znatelná. Dobrou zprávou je, že je severní část ostrova mnohem klidnější, takže si tu můžete užít dokonalou dovolenou na poloprázdných plážích, jemný písek, kouzelnou přírodu a úžasné jídlo.

Kombinace přírody, opalování a koupání bude skvělá nejen pro rodiny s dětmi, ale pro každého, kdo si chce užít klidný odpočinek u moře. Skvělou zprávou je, že si exotickou dovolenou můžete užít za nízké ceny, když využijete first minute nebo last minute nabídek. Díky tomu si ji budou moci dovolit rodiny s dětmi, aktivní senioři, skupiny přátel i zamilované páry.

Proč navštívit Severní Kypr

Severní Kypr nabízí malebné vesničky s tradiční architekturou, překrásné pláže a čisté moře. Při návštěvě malých vesnic budete mít pocit, že se na ostrově zastavil čas. Díky tomu si užijete přítomného okamžiku, klidu a pohody. Nebudete muset nikam spěchat a uvědomíte si, že máte skutečně nárok na odpočinek.

Město Famagusta je důkazem o místní historii. Prozkoumat můžete mešitu Laly Mustafa Phasi, Othellovu věž nebo klášter svatého Barnabáše. Zapomenout ale nesmíte ani na místní restaurace, kde si vychutnáte plné stoly čerstvých ryb a mořských plodů. Místní kuchyně je vynikající a místní lidé vám rádi naservírují největší pochoutky.

Počasí a podnebí v Severním Kypru

Oblast Severokyperské republiky je během letních měsíců přímo tropická. Těšit se můžete na teploty, které se někdy dostanou i přes 35 stupňů. Pro koupání a opalování to bude ideální, ale pro turistiku jistě budete chtít trochu nižší teploty. V tom případě byste sem měli vyrazit na jaře nebo na podzim, kdy jsou teploty kolem 25 stupňů a moře je stále vyhřáté na 27 stupňů.

Tipy na výlety v Severním Kypru a okolí

Malé město Kyrenia je na samém severu ostrova. Pro místní představuje velmi důležitý přístav. Pro turisty je hlavně místem s nádhernými plážemi a průzračným mořem. V centru stojí pevnost Girne. Uvnitř najdete muzeum, které vám řekne vše nejen o historii města, ale také této části Kypru. V okolí můžete zkoumat křižácký hrad nebo klášter Bellapais.

Město Famagusta skrývá mnoho historických památek, např. Othellovu věž. Z jejího vrcholu uvidíte do širokého okolí, a proto byste ji neměli minout, protože ten výhled stojí za to. Minout byste neměli ani vykopávky Salamis. Na tomto místě v minulosti ležel řecký městský stát. Dnes se jedná o významné archeologické naleziště, které na vás zaručeně zapůsobí.

Poloostrov Karpaz vás potěší nádhernou přírodou a zaručeně se stane nezapomenutelnou součástí vaší dovolené na Kypru. Jestli milujete orchideje, toto místo nesmíte minout. Kromě zajímavých rostlin tu ale uvidíte také mnoho zvířat, jako jsou želvy, osli nebo tažní ptáci. Pro každého milovníka přírody půjde o skutečný ráj na zemi.

Dovolená Kypr

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti