Portugalsko | Cestolapka.cz

Portugalsko

Portugalsko je nádhernou zemí, ve které se spojuje evropská a arabská kultura. Těšit se ale můžete také na krásné pláže, skalnaté útesy, vysoká pohoří a historické památky. Tato země potěší každého bez ohledu na to, co od své dovolené očekáváte. Nouzi zde nebudete mít o opalování, sporty, koupání, historii ani vynikající jídlo.

Portugalsko je známé kořenitým jídlem a historickými budovami, které najdete po celé zemi. Mezi oblíbené oblasti patří Algarve, Madeira nebo Azorské ostrovy, které k Portugalsku patří. Uličky plné malebných obchůdků a útulné restaurace si vás získají, stejně jako místní kultura, milí lidé a nádherné pláže. Díky first minute nebo last minute zájezdům si navíc můžete užít dokonalou dovolenou v Portugalsku za skvělou cenu.

Všeobecné informace o Portugalsku

Portugalsko se ve skutečnosti jmenuje República Portuguesa. Jedná se o nejzápadnější stát v Evropě. Kromě samotného Portugalska můžete vyrazit na Madeiru, Porto Santa nebo Azorské ostrovy, které jsou součástí této jedinečné země. Rozhodla je přes 92 tisíc km2, takže je prakticky stejně velké jako Česká republika.

Hlavním městem je Lisabon, který je největším v Portugalsku a jedním z nejstarších měst v Evropě. Úředním jazykem je portugalština. Místní lidé vám ale budou rozumět, i když na ně budete mluvit anglicky, španělsky nebo francouzsky. Snadno se zde domluvíte a během jednoho nebo dvou týdnů dovolené můžete projet velkou část země, protože není tak velká.

Proč jet do Portugalska

Portugalsko je ve světě známé hlavně díky zámořským objevům a portskému vínu. Každý rok se pro dovolenou v Portugalsku rozhodnou miliony turistů, kteří zde poznávají kulturu, přírodu i historii. Madeira i Azorské ostrovy jsou známé jako exotický ráj v Evropě a můžete je navštívit společně s Portugalskem, ke kterému patří.

V minulosti se jednalo o nejbohatší zemi a tento fakt můžete stále pozorovat v Lisabonu. Hlavní město Portugalska stojí za návštěvu, protože je jednoduše nádherné. Prozkoumat tu můžete mnoho památek, např. hroby mořeplavců, klášter řádu sv. Jeronýma, Belémskou věž, Památník objevitelů nebo výtah Santa Justa. Náměstí Larga do Carmo si zamilujete a můžete zde ochutnat místní kuchyň.

Co patří mezi další obrovská lákadla Portugalska? Tohle vás asi nepřekvapí, ale nachází se na seznamu UNESCO. Na seznam se dostala také botanická zahrada, Věž kleriků nebo kostel sv. Františka. Celkem se na seznamu nachází 13 památek z Portugalska a pouze jedna z nich je přírodní. Jedná se o vavřínový les na Madeiře.

Místní lidé jsou pyšní nejen na své památky na pláže, ale hlavně na svou kuchyň a alkohol. Domácí pálenky a portské víno můžete ochutnat téměř na každém kroku. Chutě jsou ovlivněny hlavně Španělskem, ale také Arábií a Francií. Vepřové maso je zde velmi populární, ale snadno ochutnáte i zeleninové pokrmy.

Počasí a podnebí v Portugalsku

Portugalsko leží v mírném až subtropickém pásmu. Příjemné počasí zde panuje během celého roku. Léta jsou tu velmi dlouhá a horká. Zimy naopak krátké, mírné a vlhké. Pro turisty je nejlepší období od června do září. Teploty se pohybují kolem 30 stupňů. Jaro a podzim bude nejlepší pro výlety a pěší turistiku.

Zimy jsou velmi mírné a teploty spadnou obvykle jen na 15 stupňů. V zimních měsících můžete potkat většinu srážek z celého roku. Právě díky nim je ale Portugalsko nádherně zelené a jeho příroda je tak nádherná.

Portugalská kuchyně

Portugalská kuchyně je plná ryb a mořských plodů. Ochutnat je můžete na obrovské množství způsobů. Každý z nich je přitom úplně jiný, takže se vám chuť ryb a plodů moře rozhodně na dovolené neomrzí. Ochutnat je můžete v polévkách, krémech, pečené nebo grilované. Jednoduše si užijete zdravou a lehkou kuchyň, která vás potěší svou chutí.

Místní specialitou jsou makrely nebo pečené sardinky. Základem portugalské kuchyně je olivový olej, česnek, olivy, kvalitní sýry nebo kapary. Až si budete chtít dát sladkou tečku, měli byste si objednat malý pudinkový koláček zasypaný skořicí, kterému se říká pastel de nata. Z nápojů můžete ochutnat nejen slavné portské víno, ale také víno Madeira.

Nejoblíbenější destinace v Portugalsku

Azorské ostrovy

Azorské ostrovy leží asi 1300 kilometrů od pevniny Portugalska. Tvoří je celkem devět ostrovů sopečného původu. Obdivovat zde ale můžete také nádhernou, panenskou přírodu a pomalý život místních lidí, kteří doopravdy nikam nespěchají. Tohle je místo, na kterém se naučíte odpočívat a žít velmi pomalu. Spěch totiž není pro vaše zdraví a pohodu vůbec dobrý.

Místní obyvatelé vám ukáží, že bez spěchu a shonu můžete žít velmi spokojeně. Navíc se budete moci podívat na místa, kam zatím zavítalo jen velmi málo turistů. Azorské ostrovy jsou oblíbené, ale některá místa jsou málo navštěvovaná kvůli počasí. Lidé se nechají lehce odradit, ale připraví se tím o nádhernou podívanou.

Proč navštívit Azorské ostrovy

Azorské ostrovy jsou stále poměrně zapomenutým souostrovím. Sopečná činnost vytvořila tyto nádherné ostrovy, které dnes můžete navštívit jako destinaci své dovolené. Díky jejich původu se můžete podívat na krátery a krajinu, která připomíná měsíc. Ostrovy jsou známé hlavně jedinečnou přírodou a krásnými plážemi.

Toulat se můžete nejen po jednom ostrově, ale navštívit je můžete všechny. Snadno vás přepraví trajekty nebo letadla. Při jediné dovolené je dobré navštívit hned několik ostrovů, abyste si užili pravou atmosféru Azorských ostrovů. Pro všechny, kdo milují procházky, plachtění a přírodu je tato destinace naprosto ideální. Navíc se můžete i opalovat na pláži a vykoupat se v moři.

Uvidíte, že tyto ostrovy jsou dokonalé hlavně pro všechny, kdo milují turistiku. Jestli chcete jen odpočívat na pláži a užívat si luxusních hotelů s all inclusive službami, možná byste měli vyrazit někam jinam. Ale jestli chcete strávit celou dovolenou v přírodě objevováním přírodních zázraků, rozhodně na Azory přijeďte.

Počasí a podnebí na Azorských ostrovech

Dobrou zprávou je, že se na těchto ostrovech nemusíte obávat žádných velkých veder. Teploty jsou tu velmi příjemné a na procházky jako dělané. V letních měsících se teploty pohybují kolem 25 stupňů a teplota vody se dostává na 23 stupňů.

Zimy jsou tu velmi mírné, i když léta nejsou tropická. V zimě teploty sahají na 15 stupňů a můžete zde i v tomto období objevovat krásy Azorských ostrovů. Od listopadu do března ale musíte počítat s častějším deštěm, protože příroda se v tomto období obnovuje po teplejším létě. Díky tomu jsou ostrovy úžasně zelené.

Tipy na výlety na Azorských ostrovech a okolí

Město Ponta Delgada je hlavním městem ostrova São Miguel. Užijete si tu historické centrum. V samém srdci města se nachází historické náměstí Praça de Gonçalo Velho Cabral. Mezi velmi známé památky, které by vám při návštěvě města neměly uniknout, patří také klášter Convento da Esperança.

Vodopád Salto do Cabrito je nejkrásnějším vodopádem. Objevit ho můžete v centrální části ostrova São Miguel. Jestli si chcete udělat nejkrásnější fotografie na dovolené, tohle místo musíte navštívit. Navíc si užijete krásnou a příjemnou procházku k vodopádu. Pozorovat můžete také místní zvířata a rostliny, které na tomto nádherném ostrově rostou.

Ostrov Faial je malebným a romantickým místem, které je obklopené vůní hortenzií. Malé město Horta vám nabídne jedinečný pohled na krásný přístav a luxusní lodě. Kromě toho uvidíte také sopku Mount Pico a poznáte, proč se tomuto ostrovu říká modrý ostrov. Díky hortenziím se totiž skutečně barví do modra.

Ostrov Terceira je plný nádherné přírody. Jestli máte rádi pěší turistiku, měli byste sem vyrazit. Uvidíte lávové útvary, jezera, krátery a útesy. Tento ostrov je stvořen pro pěší výlety. Jeskyně vulkanického původu vám vyrazí dech, protože se můžete podívat na místa, kde před mnoha lety tekla žhavá láva.

Madeira

Ostrov Madeira byl (stejně jako Azory) vytvořen vulkanickou činností. Madeira je často označována jako květinový ostrov nebo ostrov věčného jara, protože neustále kvete. Jestli hledáte netradiční zážitky a nádhernou přírodu, rozhodně byste měli svou dovolenou strávit právě tady. Co všechno si můžete užít na tomto úžasném ostrově?

Koupání v přírodních bazénech vedle skalisek nebo procházky přírodou potěší každého milovníka pohody a klidu. Ochutnat můžete místní víno Madeira, ale také se potápět. Při potápění nebo šnorchlování uvidíte nejen krásnou podmořskou flóru, ale také můžete pozorovat delfíny nebo žraloky. Na něco takového zaručeně nezapomenete do konce života.

Proč navštívit Madeiru

Madeira je známá jako Zelený ostrov a leží jen 545 kilometrů od pobřeží Afriky a 978 kilometrů od Portugalska. Panenská příroda a nespočet druhů květin sem každý rok láká mnoho turistů. Nikde jinde na světě neuvidíte tolik orchidejí, lilií a magnólií. Po celém ostrově rostou také obrovské draceny. Nebudete tomu věřit, ale některé z druhů místních rostlin jsou staré 2 tisíce let!

Přírodu zde potkáte na každém kroku a budete se během celé dovolené dívat do nádherné zeleně. Nic lepšího si nemůžete přát. Kromě toho jsou zde také krásné pláže. Velmi známé jsou na Madeiře tzv. levády. Jedná se o zavlažovací systém, kterým je propletený celý ostrov. Když budete následovat tyto kanály, užijete si nádherné výhledy do okolí.

Počasí a podnebí na Madeiře

Díky blízké poloze mezi Afrikou a Portugalskem, ale také díky Golfskému proudu je tu velmi teplé podnebí. V zimě se teploty nedostanou pod 18 stupňů. Během letních měsíců se můžete těšit na tropické teploty kolem 30 stupňů a vodu o teplotě 23 stupňů.

Skvělou zprávou je, že se nebudete muset obávat strašných veder, i když bude během celé dovolená nádherné počasí. Právě díky stabilním teplotám se Madeira často označuje jako ostrov věčného jara. Jestli pojedete na Madeiru kvůli jejím barvám, měli byste si tu užít Velikonoce, protože tehdy roste a kvete celý ostrov. Navíc tu můžete zažít i Květinové slavnosti.

Tipy na výlety na Madeiře a okolí

Útes Cabo Girao je vysoký 580 metrů a užijete si z něj nejkrásnější výhled na Madeiru. Garantujeme, že něco takového jste ještě nezažili, protože výhled je jednoduše dech beroucí. Uvidíte nejen hlavní město Funchal, ale také pole, vinice a rybářské vesnice.

Hlavní město Funchal je velmi romantické a malebné. Jestli chcete jít na romantickou procházku krásnými uličkami města, toto místo pro vás bude dokonalé. Obdivovat můžete katedrálu z přelomu 15. a 16. století. Ve městě se ale nachází mnoho historických budov, díky kterým na vás dýchne ta správná atmosféra.

Hora Pico Ruivo je sopečný vrchol vysoký 1862 metrů. Jedná se o nejvyšší horu Madeiry, na který se můžete sami podívat. Počítejte s tím, že výstup na tuto horu vám zabere celý den, ale neměli byste ji minout. Výhled z vrcholu je nezapomenutelný. Uvidíte velké vodopády a celou krajinu budete mít jako na dlani.

Levády jsou největší zajímavostí ostrova. Procházky kolem zavlažovacích kanálů mohou na první pohled působit trochu podivně, ale jsou mezi turisty velmi populární. Důvodem jsou výhledy, které na procházkách uvidíte.

Algarve

Letovisko Algerve nejdete v jižní části Portugalska. Díky turismu se jedná o nejznámější a nejoblíbenější destinaci v Portugalsku. Pobřeží s krásnými plážemi, příjemné počasí po celý rok a teplé moře jsou aspekty, které sem lákají velké množství turistů. Atlantický oceán je díky golfskému proudu krásně teplý a užít si můžete také romantické zálivy nebo pískovcové útesy.

Dokonalá dovolená v Portugalsku nemusí být vůbec drahá záležitost. Díky first minute nebo last minute zájezdům a velkému počtu hotelů a ubytování můžete získat velmi nízkou cenu za celou dovolenou. Na místě už záleží na vás, jak moc budete utrácet. Doporučujeme ale navštívit místní restaurace a ochutnat jejich tradiční kuchyň.

Proč navštívit Algarve

Typickým znakem této části Portugalska jsou písečné pláže zlaté barvy a vysoká skaliska, která se tyčí přímo na pláži. Právě tato krajina sem láká nejvíce lidí. Nejen, že je voda příjemně teplá a průzračně čistá, ale skaliska budou na fotografiích vypadat nádherně. Jestli si chcete užít klasickou dovolenou u moře na pláži, Algarve je skvělým místem pro každého.

Až vás omrzí překrásné pláže, můžete se vydat na výlety do přírody, ale můžete také zkoumat archeologické naleziště a tradiční architekturu Portugalska. Horké vesničky jsou velmi malebné a útulné. Sportovci se také nemusí obávat nedostatku aktivit. Vyzkoušet můžete řadu vodních sportů, ale také golf nebo tenis. A pro děti jsou tu připraveny obrovské aquaparky.

Počasí a podnebí v Algarve

Jižní pobřeží Portugalska nabízí dokonalé počasí pro letní dovolenou u moře. V létě jsou samozřejmě teploty nejvyšší a dosahují nad 30 stupňů. Teplota vody se pohybuje kolem 23 stupňů. Díky tomu se můžete v klidu opalovat a koupat. Déšť během léta očekávat nemusíte. Zima je také velmi příjemná a teploty klesají na 20 stupňů.

Tipy na výlety v Algarve a okolí

Hlavní město Lisabon je jasným cílem pro všechny turisty. Nachází se na pravém břehu řeky Tejo. Mezi hlavní památky, které byste neměli minout, patří Belémská věž, klášter sv. Jeronýma, Památník zámořských objevů nebo středověký hrad sv. Jiří.

Chcete si dobře nakoupit a zažít místní atmosféru? Podívejte se na trhy v Olhao. Na rybím trhu najdete nejčerstvější ryby a mořské plody, ale můžete si koupat také algarvské výrobky. Ochutnat díky tomu můžete místní koláče, sýry, domácí pálenku nebo tradiční portské víno.

Pro rodiny s dětmi je připraven Aqualand Algarve, kde zaručeně strávíte celý den. Aquapark je plný atrakcí, tobogánů a skluzavek, ale vyzkoušet můžete také umělé vlnobití nebo relaxační řeku. Pro celou rodinu jsou tu připravené aktivity, stejně jako vynikající občerstvení. Vaše děti budou nadšené a rodiče si oblíbené aktivity také najdou.

Zoologická zahrada Lagos bude skvělým výletem pro děti i dospělé. V zahradě se nachází stovky zvířat, např. klokan rudokrký, hroznýš královský nebo krokodýl čelnatý. Uvidíte ale i řadu jiných zvířat, které uvidíte prakticky v každé zoologické zahradě, jako jsou papoušci nebo kočkovité šelmy.

Dovolená Portugalsko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti