Omán | Cestolapka.cz

Omán

Omán nabízí netradiční cestovatelskou destinaci, kterou byste měli vyzkoušet. Pro své návštěvníky nabízí bělostné pláže, mnoho výletů, moderní hotely, místní kulturu a velmi příjemné podnebí. Jestli si chcete užít orientální dovolenou na místě, které není turisticky tolik známé, měli byste vyrazit právě do Ománu. Češi do Ománu tolik nejezdí, ale světově jde o zajímavou lokalitu pro milovníky orientu. Těšit se můžete na nádhernou přírodu i dokonale čistou vodu.

Objevovat můžete typicky arabské prvky architektury, kuchyně i kultury. Kromě pláže i koupání si užijete také přírodní krásy, vysoké hory a písečné duny. Oázy, palmové háje nebo divoké říčky jsou úžasným místem pro výlety a užít si můžete také pobřeží, na kterém žijí delfíny, velryby nebo želvy.

Všeobecné informace o Ománu

Hlavním městem Ománu je Mascat. Ve státě žije asi 5,1 milionu obyvatel. Na pobřeží Ománu se můžete těšit na Arabské moře nebo Ománský záliv. Jeho sousedy na severu jsou Spojené arabské emiráty, na jihozápadě sousedí s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Místní měnou je ománský rijál (OMR). Peníze si můžete vyměnit v hotelu, bance nebo směnárně, ale platit můžete také kartou, které jsou přijímány v hotelích, cestovních kancelářích i větších restauracích.

Úředním jazykem je arabština, ale snadno se zde domluvíte také anglicky, balúčštinou nebo urdštinou. Omán je muslimský stát, kde se každý rok slaví měsíc Ramadán. Pro místní obyvatele to znamená několik omezení. Největší změnou je pro ně půst. Turistů se toto omezení netýká, ale musíte počítat s tím, že v průběhu Ramadánu nenajdete alkohol ani v hotelech.

Proč jet do Ománu

Omán nabízí pro turisty úžasné podnebí, jedinečnou orientální kulturu a nespočet turistických cílů. Jestli si chcete užít vynikající jídlo, nádhernou atmosféru a mnoho přírodních krás, tato země by se měla stát cílem vaší dovolené. Překrásné moře, hory, písečné duny a mnoho dalších přírodních zajímavostí potěší každého milovníka přírody.

Arabské moře v jihovýchodní části země nabízí nádhernou podívanou pro milovníky zvířat a dobrodružství. Když budete mít štěstí, můžete tu zahlídnout delfíny, velryby i obrovské želvy. Na ostrově ale snadno potkáte také nespočet velbloudů a koz. Potkáte ale možná také písečné kočky, fenky nebo zajíce.

Z rostlinného království se můžete těšit na velmi pestrobarevnou nabídku. Od datlových palem a banánovníků, přes papayu, citrusovníky až po kokosové palmy. Velmi častou oblíbenou místní rostlinou jsou také akácie, hyacinty nebo qafas. To jsou keře se žlutými květy. Pouštní rostliny v Ománu jsou fascinující a nic podobného jinde neuvidíte.

V Ománu máte hned několik způsobů, jak si naplno užít svou dovolenou. Ideální je strávit nějaký čas potápěním nebo vodními sporty, abyste mohli obdivovat podmořskou krajinu. Horská turistika na po stezce na nejvyšší horu Jebel Shams potěší všechny aktivní turisty. Nákupy, bary a noční kluby se zase budou líbit každému, kdo se rád baví až do rána.

Počasí a podnebí v Ománu

Severní část země patří do středomořského pásma, zatímco jižní část leží v tropickém pásmu. V Ománu se můžete těšit na vysoké denní teploty, které se pohybují v rozmezí 38 až 50 stupňů. Během celého roku je zde také vysoká vlhkost a hodně slunce. Měli byste se zamyslet, jestli tato lokalita bude dobrá pro seniory nebo malé děti, pro které mohou být vysoké teploty zdravotně nebezpečné.

Ománská kuchyně

Místní kuchyně je jednoduchá a místní lidé se spoléhají na pár základních potravin a koření. Způsob, jakým dělají z pokrmů jedinečnou záležitost, jsou vynikající marinády. Z masa se můžete těšit na kuřecí, skopové maso nebo ryby. Jestli chcete vyzkoušet tradiční nápoj, rozhodně si dejte laban, což je slané podmáslí.

Mezi tradiční pokrmy, na které jsou místní lidé pyšní, vám můžeme doporučit Shuwa. To je maso pečené v podzemní peci. Typický pokrm je také Maqbous, který je charakteristický vynikající šafránovou rýží. Mashuai je pečená treska s rýží a citronem. Vynikající je také placka Rukhal, která se peče na ohni z palmových listů. Pečivo má díky tomu velmi zajímavou chuť.

Tipy na výlety v Ománu

Hlavní město Mascat patří mezi nejkrásnější města na světě. Užít si můžete odpočinek na pláži pod palmami, anebo se vydat do uliček metropole Ománu. Při procházce městem objevíte hindské chrámy Shiva a Krishnae, křesťanský kostel svatého Petra a Pavla, ale také mešitu Ali, Novou mešitu nebo palác sultána Abuse.

Město Salalah je druhé nejdůležitější v celém Ománu. Turisty do města láká hlavně příjemně počasí, ale pobyt zde si musíte zamluvit již 6 měsíců předem, protože je lokalita velmi oblíbená. Pro návštěvy historických památek byste měli navštívit Ayubovu hrobku, ztracené město Ubar nebo zříceninu obchodního přístavu Zafar (Al-Balid).

Město Sur leží asi 150 kilometrů od hlavního města. Zajímavé je hlavně tím, že se zde vyrábí arabské plachetnice, a to ručně. Navštívit ale můžete také místní námořní muzeum. Uvidíte tam fotografie města před 100 lety, takže ho budete moci velmi dobře porovnat se současností. V námořním muzeu ale nejdete také lodní expozici, kterou v Evropě jen tak neuvidíte.

Poloostrov Musandam je od Ománu oddělen východní částí Spojených arabských emirátů. Oproti jiným částem Ománu je velmi zaostalý, ale díky tomu také velmi zajímavý. Pozorovat zde můžete horskou krajinu, úzké silnice, malé vesničky nebo nádherné fjordy. Asfaltové silnice tu rozhodně nečekejte, ale tato zapomenutá část Ománu má úžasnou atmosféru, kterou nesmíte minout.

Dovolená Omán

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti