Srí Lanka | Cestolapka.cz

Srí Lanka

Srí Lanka je přírodním i dovolenkovým rájem uprostřed Indického oceánu. Dlouhé pláže s nádherným a velmi jemným pískem, vysoké kokosové palmy, nádherné vodopády v horách nebo historické památky, národní parky a úžasná kultura. V minulosti jsme Srí Lanku znali jako Cejlon, ale tomu je konec.

Ostrov ve tvaru kapky vody je dokonalým místem pro odpočinek na bílých plážích. Historické památky na ostrově zaujmou každého a pro aktivní turisty je zde možnost mnoha sportů. Rozmanitost přírodních krás sem láká mnoho návštěvníků. Na jediném ostrově totiž můžete zkoumat džungli, pláže, moře, pohoří i historické památky.

Všeobecné informace o Srí Lance

Srí Lanka se nachází v Indickém oceánu. Rozlohou zabírá téměř 26 tisíc km2. Název tohoto ostrova se změnil v roce 1972. Cejlon byl pozůstatkem po Britech, kteří se zde nacházeli v koloniální době. Hlavní město ostrova je Šrí Džajavardanapura Kotte. Mnoho lidí se ovšem mylně domnívá, že se jedná o Colombo, které je největším městem na ostrově.

Srí Lanka má 21,5 milionu obyvatel. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština. Velmi jednoduše se zde ale domluvíte také anglicky. Nemusíte se proto obávat, že byste měli velkou jazykovou bariéru. Zejména v hotelech a větších městech je naprosto běžné, že místní lidé mluví anglicky.

Proč jet na Srí Lanku

Dovolená na Srí Lance bude zaručeně plná slunce, nádherných pláží, tropického ovoce i vysokých hor. Odpočívat můžete na krásných plážích, ale také se můžete snadno vydat na výlety do místní přírody. Místní lidé jsou velmi přátelští a všichni milovníci přírody nebudou chtít odejít z místních národních parků.

Mezi nejoblíbenější letoviska patří Waduwa, Kalutara nebo Beruwella. Nejkrásnější pláže z celého ostrova leží v letovisku Hikkaduwa nebo Unnawatuna. Nezáleží na tom, jestli chcete celou dovolenou strávit jen odpočinkem, anebo hledáte trochu aktivnější činnosti. Oblíbenou variantou na tomto ostrově jsou také poznávací zájezdy.

Na ostrově se nachází mnoho zajímavostí, které byste měli zaručeně navštívit. Objevit můžete čajové plantáže, sloní sirotčince, Hortonské planiny, národní park Yala nebo známou Adamovu horu. Projít si můžete také slavná města Colombo nebo Kandy.

Pro milovníky sporty jsou zde připraveny golfová hřiště, ale vyzkoušet můžete také rybaření s místními, vodní sporty nebo pěší turistiku. Z vodních sportů je zde oblíbené hlavně surfování, windsurfing, potápění nebo šnorchlování.

A jestli si chcete vyzkoušet své dovednosti ve smlouvání, můžete to vyzkoušet v taxi, tuk-tuku, na tradičním tržišti, v hotelu, prodejnách s kořením, hedvábím a na mnoha dalších místech. Jen v kamenných obchodech a samoobsluhách jsou ceny pevně stanovené a nemůžete s nimi nic udělat. Jinde ale můžete cenu snížit až na polovinu.

Počasí a podnebí na Srí Lance

Na Srí Lance je nádherné tropické podnebí. Střídají se tu období sucha a deště. Dovolenou si můžete naplánovat během celého roku, jen se vždy musíte podívat na počasí v dané lokalitě a v době, kdy tam chcete vyrazit. Průměrně jsou místní teploty kolem 27 stupňů, zatímco moře se vyhřívá na 28 stupňů.

Vlhkost vzduchu na Srí Lance dosahuje 70 až 90 procent. Deštivé monzuny trvají od května do srpna na jihu a jihozápadu. Na severu a východu deštivé počasí panuje od října do ledna. Podle toho si musíte naplánovat dovolenou, abyste si užili krásného počasí.

Srílanská kuchyně

Tradiční kuchyně tohoto ostrova v sobě kombinuje arabskou, indickou, anglickou a portugalskou kuchyni. Těšit se díky tomu můžete na velmi rozmanité chutě i vůně. Základem jejich stravy je rýže a kari, ale těšit se můžete také na velmi ostré pokrmy. Kari není jen kořením, ale také typickým pokrmem pro tuto oblast, které lze připravit nejrůznějšími způsoby.

Vychutnáte si tu zaručeně také smažené kuře, různá koření, rýži, čočku, lilek nebo nakládané okurky. Ryby a mořské plody zde také nechybí. Jako sladkou tečku si dejte čerstvou papáju, banány, ananas nebo mango. Uvidíte, že budou chutnat úplně jinak než u nás. Oblíbeným nápojem je voda z čerstvého kokosu. Národním nápojem je ovšem pravý cejlonský čaj.

Tipy na výlety na Srí Lance

Největší město na Srí Lance patří mezi oblíbené turistické cíle. Colombo je známé hlavně svou atmosférou, místními obchůdky, ale také pevností Fort, která se dostala na seznam UNESCO. Zakoupit tu můžete na tradičním trhu rýži, bylinky, koření, šperky, koberce i oblečení. Podívat se ale můžete také na buddhistické chrámy a mešity. Dětem se bude líbit hlavně výlet do místní Národní zoologické zahrady.

Národní park Yala patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější místa na ostrově. Když budete mít trochu štěstí, můžete zde spatřit v divoké přírodě krokodýly, slony nebo leopardy. S průvodcem se vypravíte v džípu do místní krajiny a poznáte přírodní krásy i zvířata v této oblasti.

Město Kandy je známé hlavně díky historickým památkám. Buddhistické chrámy se dostaly na seznam UNESCO, takže zaručeně stojí za návštěvu. V okolí města se nachází lesy, hory i překrásné jezero. Výlet si můžete udělat také do jeskynních chrámů, čajové plantáže, botanické zahrady nebo do sloního sirotčince, který byste neměli minout. Slony tu můžete dokonce i krmit.

Adamova hora (Adam's Peak) je známá po celém světě. Velkou zajímavostí, kvůli které sem všichni jezdí, je posvátná šlépěj. Podle místních patřilo Adamovi, Šivě nebo Buddhovi. Toto posvátné místo je společné pro všechna náboženství, a proto záleží jen na tom, čemu sami věříte. Navíc tu uvidíte také posvátný stín hory, který je vidět jen po svítání.

Dovolená Srí Lanka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti