Turecko | Cestolapka.cz

Turecko

Turecko je známé tím, že se v něm mísí hned několik kultur, chutí, vůní a mnoho antických památek. Milovníci opalování a koupání si dovolenou v Turecku také užijí všichni, kdo milují překrásné pláže, protože těch je tady nespočet. Dovolenou si ale užijí také milovníci adrenalinu, protože Turecko je ideální destinací pro rafting, potápění, návštěvy aquaparků nebo výlety do přírody.

Nezáleží na tom, jestli spoléháte na last minute zájezdy, anebo si chcete dovolenou naplánovat hezky dlouho dopředu. Rozhodně nezapomeňte navštívit Istanbul, kde zažijete pravou tureckou atmosféru, úzké uličky, malé obchůdky i turecké lázně hammam. Atmosféra orientu je jedinečná alespoň jednou za život byste ji měli zažít.

Všeobecné informace o Turecku

Turecká republika má na rozlohu přes 780 tisíc km2. Malá část Turecka se nachází v Evropě, zatímco většina tohoto státu leží v Asii. Kontinenty od sebe odděluje úžina Bospor. Hlavním městem je Ankara, kde žije přes 80 milionů obyvatel. Turecko je zvláštní tím, že se kolem něj nachází hned čtyři moře: Egejské, Středozemní, Marmarské a Černé.

Turecko je sice přímořským státem, ale najdete zde také bohaté pohoří. Nejvyšší horou Turecka je Arrarat, kam se můžete vydat celoročně za lyžováním. V nížinách můžete naopak navštívit celkem 35 národních parků, které se pyšní nádhernou přírodou. Turecko je velmi rozmanité, což sem láká hodně turistů.

Proč jet do Turecka

Turecko se rozprostírá v Evropě i Asii, což se jasně projevuje nejen na jeho geografii, ale také kultuře, náboženství, architektuře i kuchyni. Při návštěvě můžete poznat tyto dva rozdílné světy na jednom místě a užít si atmosféru a kulturu, která je naprosto jedinečná a nikde jinde ji nezažijete.

Mezi oblíbená letoviska v Turecku patří Alanya, Antalya, Bodrum nebo Belek. Každá z destinací nabízí turistům něco jiného a vybírat můžete nejen podle svých oblíbených aktivit, ale také podle toho, v jakém moři byste se chtěli vykoupat a v jakém prostředí chcete odpočívat.

Milovníci historie a památek si dovolenou v Turecku také užijí naplno. Islámská, římská a ottónská kultura se v této zemi prolíná po celá staletí. Díky tomu můžete potkat nejen tradiční islámské mešity, ale také antické paláce. Zapomenout nesmíte na návštěvu sedmého divu světa (Mauzoleum v Halikarnassu), který se nachází právě v Turecku.

Máte rádi pohyb a adrenalin? Zkusit můžete výstup na nejvyšší horu Turecka, stejně jako výlet do jednoho z národních parků. Nejoblíbenější přírodní atrakcí je tzv. „bavlněný hrad“ Pamukkale, kde pořídíte nejkrásnější fotky. Navíc jsou místní lidé velmi pohostinní, což je jen dalším důvodem, proč se do Turecka vydat.

Počasí a podnebí v Turecku

Počasí je v Turecku velmi rozmanité podle toho, kde se přesně nacházíte. Před dovolenou se vždy podívejte na předpověď v dané oblasti, abyste se na to mohli připravit. Turecká riviéra je populární od května do října. Jestli se chcete hlavně koupat a opalovat, měli byste se sem vyrazit od května do října. Během letních prázdnin vrcholí turistická sezóna, takže jestli chcete více klidu, měli byste sem zajet jindy.

Nejlepším měsícem pro dovolenou v Turecku je září. Turistů je tu mnohem méně než v letních měsících, teploty jsou vysoké a teplota moře velmi příjemná. Na jaře a na podzim se teploty pohybují okolo 20 stupňů. To je ideální pro všechny, kdo chtějí hlavně poznávat kulturu, historii a přírodu této jedinečné země.

Turecká kuchyně

Místní kuchyně je velmi pestrá, pikantní a plná nádherných vůní. Hlavní roli v pokrmech většinou hraje kuřecí, jehněčí nebo hovězí maso a velmi silné koření. Mezi nejoblíbenější koření patří tymián, máta, paprika a šalvěj.

Národním jídlem je turecký kebab z telecího masa, který najdete v restauracích i stáncích na každém kroku. Pokrm jménem börek je z listového těsta, sýra a zeleniny. Z nápojů musíte rozhodně vyzkoušet pravý turecký čaj, ale také ayran. Jde o tradiční nápoj z jogurtu se špetkou pepře. Baklava je typickým místním dezertem, který si můžete vychutnat jako sladkou tečku.

Nejoblíbenější destinace v Turecku

Bodrum

Turecko nabízí pro své návštěvníky mnoho úžasných destinací a Bodrum rozhodně patří mezi nejkrásnější z nich. Toto nádherné město nabízí pláže s pískem i jemnými kamínky, čisté moře, jedinečnou kulturu a historické památky. Sportovci a aktivní turisté budou také nadšení, protože budou mít mnoho možností pro využití své dovolené.

Město Bodrum se nachází v údolí a všude okolo uvidíte jen pestrou a nádherou zeleň. Romantické duše budou mít nespočet příležitostí, kam se projít a kde si užít krásný západ nebo východ slunce. Bodrum se nachází u Egejského moře a nabízí radovánky pro děti i dospělé, opalování pro milovníky slunce a jeden ze sedmi divů světa.

Proč navštívit Bodrum

Bodrum je kouzelné město s tradiční tureckou atmosférou u Egejského moře, kde si dovolenou užije snad každý. Bílé domky, věže minaretů nebo přístav plný nádherných plachetnic uchvátí pohled každého turisty bez ohledu na to, co od dovolené očekáváte. Azurové moře, pláže s jemným pískem a bohatá zeleň tvoří neuvěřitelnou krajinu, kde si snadno svůj odpočinek užijete.

Pevnost svatého Petra patří k nejznámějších historickým památkám, které zde můžete navštívit. Až si prohlédnete pořádně město, můžete si užít zbytek dovolené na pláži, pod hladinou vody nebo při vodním lyžování. A večer si můžete užít bohatý noční život, restaurace, bary nebo diskotéky, které žijí až do rána.

Počasí a podnebí v Bodrum

Nejkrásnější počasí a nejvyšší teploty se v Bodrumu užijete během letních prázdnin, kdy je také turistická sezóna na vrcholu. Díky tomu si užijete nejen ničím nerušené opalování, ale také příjemně teplé moře. Jestli stojíte hlavně o výlety do přírody, kolem památek a do města, měli byste do Bodrumu vyrazit na podzim.

Tipy na výlety v Bodrum a okolí

Mauzoleum v Halikarnassu je sedmým divem světa, který na toto místo táhne mnoho turistů. Hrobka krále Mausóla vznikla ve 4. století před naším letopočtem. Známá je hlavně nádhernou výzdobou a obrovskými sochami. V dnešní době nevypadá přesně jako v minulosti, ale uvidíte velkou část původní stavby.

Efes je starověké město a patří mezi nejnavštěvovanější města v celém Turecku. Prohlédnout si můžete pozůstatky Celsovy knihovny, ruiny Artemidina chrámu a mnoho dalšího. Jestli si chcete užít starověkou atmosféru a podívat se na místa, která jsou neuvěřitelně stará, Efes je skvělým místem pro vás.

Přístav Yalikavak je velmi známé místo a přezdívá se mu turecké St. Tropez. Leží asi 18 kilometrů od města Bodrum. Užijete si romantické procházky po přístavu a pohled na nespočet nádherných lodí. Místní rybáři vás navíc rádi vezmou na projížďku lodí a ukáží vám, jak loví ryby.

Pamukkale je nejznámější přírodní památkou Turecka. Jedná se o jedinečné místo, které jinde neuvidíte. Koupel v místních jezerech si sice neužijete, protože je to zakázané, ale zaručeně získáte nejkrásnější fotografie, které vám budou všichni závidět.

Alanya

Sluncem zalitá Alanya je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Turecku. Toto překrásné město je plné luxusních hotelů, restaurací s vynikajícím jídlem i barů. Jednoduše jde o místo, kde si zaručeně odpočinete. Alanya ale není rozhodně jen místem pro party přátel, které si chtějí užít své volno u moře nebo na večírcích.

Město Alanya je také skvělé pro rodiny s dětmi. Jestli si chcete užít dovolenou plnou pohody a jedinečným zážitků, toto město si zamilujete. Dobrou zprávou je, že si budete moci dovolenou v Alanyi dovolit, protože díky first minute nebo last minute nabídkám ji seženete za neuvěřitelně nízké ceny i během hlavní turistické sezóny.

Proč navštívit Alanya

Město Alanya je cílem pro všechny, kdo si chtějí užít zábavu, odpočinek i historii. V minulosti se jednalo o místo oblíbené piráty, kteří zde rádi trávili svůj čas. Místní stavby, atmosféra i pláže okouzlili také samotnou Kleopatru. Můžete se díky tomu projít na stejných plážích, na kterých odpočívala i egyptská královna.

Podívat se můžete dokonce i na pláž, která je po Kleopatře pojmenovaná. Dovádět v moři ale můžete také na mnoha dalších plážích. Turecká riviéra je úžasná pro rodiny s dětmi, protože se zde nachází moderní aquapark. Atrakce děti i dospělé snadno zabaví na celý den a až vás omrzí, můžete se jít potápět a obdivovat pestrý podmořský svět.

Počasí a podnebí v Alanya

Turistická sezóna v letovisku Alanya je od jara do podzimu. Nejvyšší teploty přichází během července a srpna, kdy jde zde nejvíce turistů. Jestli se chcete vyhnout davům turistů a nejvyšším teplotám, měli byste sem zajet v září. Slunce bude stále svítit, moře bude teplé, ale budete mít mnohem více soukromí a klidu. Na jaře a na podzim se teploty pohybují kolem 20 stupňů.

Tipy na výlety v Alanya a okolí

Kleopatra Beach patří mezi nejkrásnější pláže v Turecku, na kterých můžete odpočívat nebo si užít vodních sportů a radovánek. Za své vlády ji dostala Kleopatra od Marca Antonia jako dar. Stejně jako ona se tu budete cítit i vy jako králové a královny. V blízkosti se nachází hned několik restaurací, takže můžete ochutnat místní kuchyni s nádherným výhledem na pláž.

Antické divadlo Aspendos je jedním z nejzachovalejších amfiteátrů na světě. Při procházce tímto nádherným divadlem si budete připadat jako staří Řekové a snadno pochopíte, proč byla tato místa v kultuře tak důležitá.

Sealanya Dolphinpark se bude líbit hlavně dětem. Jedná se o obrovské delfinárium, kde se můžete podívat na úžasná představení s inteligentními delfíny. Kromě toho si s nimi ale také můžete zaplavat nebo se potápět se žraloky.

Antické město Perge bude rájem pro všechny milovníky historie a památek. Nachází se zde totiž památky staré stovky let, které vám ukáží počátky křesťanství v Asii. Jestli se toužíte podívat také do pouště, vydejte se po stopách apoštola Pavla a uvidíte nádhernou krajinu.

Antalya

Letovisko Antalya je třetím nejnavštěvovanějším městem na světě. Z toho je naprosto jasné, že za návštěvu rozhodně stojí. Orientální atmosféra, památky, překrásné pláže i mnoho atrakcí pro rodiny s dětmi jsou zde naprostou samozřejmostí. Turecká riviéra je vhodná pro všechny turisty bez výjimky. Jestli se rádi opalujete, koupete nebo zkoumáte místní kulturu a historii, jde tu na správném místě.

Antalya je temperamentní město, které svým kouzlem dostane i vás. Jedná se o kulturní centrum Turecka. Kromě tradičních obchodů, restaurací a kaváren, zde najdete také mnoho hotelů, kde se o vás bude personál starat s all inclusive servisem. Ať sem pojedete s přáteli, partnerem nebo rodinou, vždy si užijete pořádnou jízdu.

Proč navštívit Antalya

Tato část Turecka je kombinací nádherné přírody, úžasných pláží, dokonale čisté vody a jedinečných památek. Slavná čtvrť Kaelici je známá po celém světě díky zachovalé historii. Užít si můžete také místní restaurace, kde ochutnáte tradiční pokrmy s naprosto autentickou chutí i vůní. Krajina s divokými pralesy a obrovskými skalisky vás vyrazí dech.

Aktivní dovolená plná procházek, vodních radovánek i sportů není ideální pro každého. Až si budete chtít skutečně odpočinout, zajděte si na proslulé pláže a nechte se hýčkat v místních resortech, které jsou obklopeny krásnými parky a bazény. Tato destinace pro vás připravila mnoho zábavy a zajímavostí, na které vám jediný týden dovolené nebude stačit.

Počasí a podnebí v Antalya

Dovolená v letovisku Antalya bude nejkrásnější od jara do podzimu. Jestli pojedete hlavně za sluníčkem a teplým mořem, bude pro vás nejlepší červenec a srpen. Pro aktivní turisty ale bude mnohem lepší například září, kdy odjede mnoho turistů a teploty trochu klesnou. Antalya se pyšní středomořským klimatem, které si můžete užívat během celého roku, nejen v turistické sezóně.

Tipy na výlety v Antalya a okolí

Jeskyně Karain je stačí přes 2000 let. Jde o kouzelné místo, kde si můžete užít chladu, stínu a jedinečného klidu. Nejen, že se podíváte na jedinečnou tureckou faunu, ale také se dozvíte o místních jeskyních mnoho zajímavostí od průvodce.

Vodopády Düden jsou přírodní senzací a leží jen 13 kilometrů od města Antalya. Vodopády jsou vysoké asi 15 metrů, ale najdete tu nejen velký vodopád, ale také menší vodopády a říčky. Tento pohled nezapomenete do konce života a pořídíte mnoho nádherných fotografií na památku.

Město Side je historickou perlou v této oblasti. Nachází se zde krásná pláž, ale také historické památky. Procházkou se můžete dostat k chrámu boha Apollona a odpočinout si poté v přilehlých zahradách.

Dim River National Park je nejlepší místo, na které se můžete vydat za pravou tureckou přírodou. Pozorovat můžete zvířata v přirozeném prostředí, ale také můžete pokořit divoké peřeje. Pro milovníky aktivní dovolené půjde o dokonalé místo, kde si odpočinou a zároveň zažijí mnoho adrenalinu.

Belek

Rodinná dovolená v Turecku může mít mnoho podob. Klidné místo obklopené zelení je pro tyto účely nejlepší. Belek je nádherným letoviskem, kde si užijete odpočinek na pláži, děti si pohrají v moři nebo v aquaparku a dospělí si mohou také zahrát golf nebo si udělat procházku eukalyptovým hájem.

Nic lepšího byste od orientální dovolené u moře ani chtít nemohli. Při plánování budete mít na výběr z mnoha hotelů různých úrovní. Díky first minute a last minute nabídkám můžete najít dovolenou za úžasnou cenu, takže si svou dovolenou užijete ještě o trochu více, protože za ní nezaplatíte celé jmění.

Proč navštívit Belek

Belek je jedním z nejkrásnějších a nejklidnějších míst, která můžete v Turecku navštívit. Azurově modré moře, jedinečná příroda i obrovské pohoří Taurus se spojí pro dokonalou dovolenou. Pláž dlouhou mnoho kilometrů lemují vysoké palmy, pod kterými se můžete ochladit. Letovisko má obrovské kouzlo, kterému neodoláte ani vy.

Belek nenabízí jen odpočinkové aktivity, ale také zábavu pro aktivní turisty. Jestli vás láká golf, můžete vyrazit do Cornelia Golf Clubu, které patří mezi nejlepší v Turecku. Belek je golfem proslulý, a proto zde jistě potkáte mnoho golfistů. Belek nabízí něco pro každého, a proto se nemusíte bát, že byste se nudili. Uvidíte, že se sem budete vždy rádi vracet.

Počasí a podnebí v Beleku

Počasí v Beleku je velmi příjemné a slunce tu svítí během celého roku. Pro milovníky opalování a koupání je nejlepším obdobím pro dovolenou květen až říjen, kdy jsou nejvyšší teploty. Rodiny s malými dětmi by sem měli zajet během září, kdy bude největší množství turistů pryč a teploty budou trochu nižší, takže se nebudete muset obávat přehřátí u dětí.

Tipy na výlety v Beleku a okolí

Národní park a kaňon Köprüln patří mezi velmi známá místa v Turecku, kam se vyplatí vyrazit na výlet. Jestli milujete adrenalin a chcete zažít něco nového, měli byste sem přijet. Budete sjíždět divokou řeku, šplhat na kopce a odpočívat ve stínu vysokých stromů. Vesnice Bolasan nabízí útulné místo, kde můžete strávit příjemný a romantický večer.

Chiméry jsou nádherné a velmi netradiční místo, které nikde jinde neuvidíte. Na tomto místě uniká zemní plyn ze země a neustále hoří. Ve tmě uvidíte neuvěřitelné tvary a obrazce, které budou na fotografiích vypadat úchvatně.

Antické město Phaselis se skrývá uprostřed borovicového lesa. Jde o velmi tajemné místo, kde objevíte starověký akvadukt a římské divadlo. Výbornou zprávou je, že si můžete užít vodní radovánky v přilehlém jezeru a zároveň si udělat příjemnou procházku na jedinečném místě.

Zelený kaňon leží uprostřed pohoří Taurus. Přehrada získala své jméno díky zelené vodě a nádherné přírodě, která ji obklopuje. Díky příjemné plavbě lodí si můžete prohlédnout celé okolí z jiného úhlu pohledu. Navíc si užijete koupání v horské vodě, která bude nejen nádherně osvěživá, ale také dokonale čistá.

Dovolená Turecko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti