Egypt | Cestolapka.cz

Egypt

Egypt je velmi oblíbenou destinací pro turisty, kteří si chtějí užít staré památky, rozmanitý podmořský svět, nekonečné pouště, tradiční orientální tržiště i nádherné pláže s průzračnou vodou. Rudé moře nabízí jedinečné místo pro koupání i potápění a na jemných písčitých plážích se budete moci v klidu opalovat.

Teploty se neustále nachází vysoko, a proto si užijete teplo během celého roku a exotiku za velmi nízké ceny, když využijete first minute nebo last minute nabídky. Nezáleží přitom na tom, jestli pro svou dovolenou zvolíte letovisko Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm el-Sheikh. Vždy si dovolenou užijete naplno a najdete ubytování za skvělou cenu.

Všeobecné informace o Egyptu

Egypt leží v severovýchodní Africe a malou částí zasahuje také do Asie. Mezi jeho sousedy patří Libye na západě, Súdán na jihu a Izrael na severovýchodě. Na severní straně státu omývá Egypt Středozemní moře, zatímco na východě Rudé moře. Egypt obývá asi 97 milionů obyvatel. Z toho asi 20 milionů žije v hlavním městě Káhiře.

Úředním jazykem je arabština, ale na většině míst se snadno domluvíte anglicky. Egypt nabízí svým návštěvníkům nespočet starých památek. Světově proslulé jsou pyramidy v Gíze nebo Velká sfinga, ale při návštěvě toho uvidíte mnohem více. Chrámový komplex Karnak nebo Údolí králů nejsou tak známé, ale zaručeně vás uchvátí.

Proč jet do Egypta

Každému se jako první vybaví pyramidy a nekonečné pouště. Egypt toho ale pro turisty nabízí mnohem více. Kdyby to tak nebylo, nejednalo by se každoročně o populární destinaci pro dovolenou. Rudé moře je ideální pro potápěče a milovníky šnorchlování, protože se pod hladinou moře nachází nádherné korálové útesy.

Užít si můžete také plavbu lodí po řece Nil. Právě kolem této majestátní řeky vznikla jedna z prvních civilizací na světě. Jejich neuvěřitelné památky přitom obdivujeme dodnes, protože se dochovaly až do dnešních dnů. Navštívit můžete nejen pyramidy v Gíze, ale také královský komplex v Luxoru a Karnaku, anebo obrovské chrámy Abú Simbela v Údolí králů.

Milujete slunce a teplo? Egypt je pro vás ideální destinací, kde si dovolenou skutečně užijete. Během letních měsíců se teploty pohybují mezi 40 a 50 stupni, což jistě nebude příjemně pro každého. Díky tomu ale máte záruku, že tu doopravdy krásně a deště se nemusíte obávat, protože tu téměř neprší. Budete mít dokonalé podmínky pro opalování a koupání, ale během jara, podzimu nebo zimy si můžete užít také klidné výlety do okolí.

Dovolenou v Egyptě si užijete během celého roku, takže sem můžete klidně zavítat během zimních měsíců, abyste unikli naší mrazivé zimě a sněhu. Skvělou zprávou je, že je Egypt cenově velmi přístupný. Budete sice potřebovat vízum, ale nemusíte se ničeho obávat. Místním platidlem je Egyptská libra, kterou u nás nenajdete. Musíte si proto peníze směnit až po příletu na místo.

Počasí a podnebí v Egyptě

Egypt se nachází v subtropickém pásmu, a proto tu můžete celoročně očekávat horké a suché počasí. Na jihu země prší velmi zřídka a v oázách neprší prakticky vůbec. Většina Egypta tvoří pouště, které jsou celoročně velmi horké a suché, ale musíte počítat s velkými rozdíly mezi denního a nočními teplotami.

Nejlepším obdobím pro dovolenou v Egyptě je jaro nebo podzim. Teploty se pohybují kolem 30 stupňů a moře je vyhřáté na velmi příjemných 22 stupňů na jaře a na 24 stupňů na podzim. Na konci jara se objeví silnější větry, které mohou být v poušti nepříjemné, ale jinak můžete očekávat jen krásné počasí. Zima je v Egyptě také příjemně teplá, protože teploměr neklesne pod 20 stupňů.

Egyptská kuchyně

Tradiční místní jídla jsou kombinací arabské, turecké a středomořské kuchyně. Předkrmům se říká mezze a jde o malé porce s chlebovou plackou. Salát tabbouleh je známý po celém světě a zde můžete ochutnat jeho pravou chuť a vůni podle místních lidí. Smažené kuličky kibbeh z mletého jehněčího masa nebo knedlíky plněné zeleninou zvané sambousek, jsou také v Egyptě velmi populární.

Hlavní chody jsou většinou plné skopového, jehněčího, kuřecího nebo hovězího masa. Setkáte se ale také s přípravou ryb a mořských plodů na milion způsobů. Ochutnat můžete také místní krevety, chobotnice nebo humry a vegetariáni také nemusí mít strach, protože místní lidé zeleninu milují.

Nakonec si můžete dát velmi sladký dezert nebo pečivo, například baklavu. Z nápojů nezapomeňte ochutnat ibiškový nebo černý čaj, ale také limetkovou šťávu, šťávu z cukrové třtiny nebo tamarhindi, což je čajový nápoj z dužiny indických datlí. Egypt je plný jedinečného jídla. Vyzkoušet byste měli místní pokrmy i nápoje, protože je to nejlepší způsob, jak poznat místní kulturu, chutě i vůně.

Nejoblíbenější destinace v Egyptě

Hurghada

Letovisko Hurghada patří mezi největší u Rudého moře. Vyhledávají ho nejen rodiny s dětmi, ale také milovníci potápění, protože místní podmořský svět nabízí jedinečné korálové útesy. Bez ohledu na to, co od dovolené očekáváte, že se tady nebudete nudit. Zaručeně si vyberete nejen z nádherných pláží a čistého moře, ale také z programů pro děti a vodních sportů.

Toužíte po odpočinku na pláži nebo u bazénu? Žádný problém. Moderní a velmi luxusní hotely s all inclusive službami, díky kterým si budete připadat jako v nebi. Hurghada je místem pro dokonalou dovolenou bez starostí, kde zažijete obrovské množství zážitků, na které již nikdy nezapomenete. Pořídit ji navíc můžete levně, když využijete first minute nebo last minute nabídek.

Proč navštívit Hurghadu

Letovisko Hurghada splní všechna vaše přání a představy, které máte o jedinečné dovolené v Egyptě. Opalování, koupání nebo potápění není jedinými aktivitami, které si můžete užívat. Když budete v Africe, měli byste poznat místní kulturu, lidi a kuchyni, protože se jedná o nádherné záležitosti a jedině tak poznáte tuto úžasnou zemi naplno.

Dahar je městské centrum Hurghady, které nabízí místním i turistům mnoho restaurací, hotelů a souků. Souky jsou tradiční arabské bazary, kde můžete poznat orientální atmosféru a usmlouvat nízkou cenu za cokoli, co se vám bude na bazaru líbit. Jestli chcete poznat místní památky, rozhodně zavítejte do Aldahaarovy mešity. Výlet si můžete udělat také do El Gouny, což je nové zelené město v této oblasti.

Počasí a podnebí v Hurghadě

Suché a teplé počasí si tu užijete během celého roku. Nejlepším obdobím pro návštěvu Hurghady je ovšem jaro, podzim a zima. V létě se tu teploty dostávají na nebezpečně vysoké hodnoty, které pro většinu lidí nebudou příjemné. Od listopadu do března se teploty pohybují kolem 25 stupňů. Od března do června se teploty mohou dostat až k 40 stupňům.

Tipy na výlety v Hurghadě a okolí

Ostrov Giftun je písečným prostředím, které najdete po hodině romantické plavby od letoviska. Korálové útesy jsou největším lákadlem tohoto ostrova, a proto byste si tu měli vyzkoušet šnorchlování. Giftun má přezdívku egyptské Tahiti, protože si můžete odpočinout na bělostných plážích s dokonale čistou vodou.

Výlet do pouště Sahary nesmíte vynechat. Do oblíbeného Sahara parku se dostanete snadno na hřbetu velblouda. Navštívit můžete kouzelnou mini zoologickou zahradu nebo beduínskou vesnici, kde poznáte tradiční atmosféru tohoto jedinečného místa. Navíc můžete ochutnat i jejich tradiční pokrmy.

Údolí králů je poměrně známé a leží asi 270 kilometrů od letoviska Hurghada. V dávných dobách sloužilo toto údolí jako pohřebiště pro faraony. Nachází se zde slavná Tutanchámonova hrobka, která se naštěstí dochovala dodnes téměř neporušená, a proto si ji můžete prohlédnout celou a prakticky nezničenou.

El Dahar je nejstarší částí letoviska Hurghada a navštívit zde můžete mnoho historických památek. Nachází se zde katedrála svatého Shenoudy nebo stará mešita s původní architekturou. Procházkou po městě se také můžete dostat do malých kaváren s vynikající kávou a čajem, anebo na tržiště.

Marsa Alam

Dovolená v klidu a pohodě je snem každého z nás. Po dlouhém studiu, práci a péči o rodinu, si zasloužíte nerušenou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků. Velkou výhodou letoviska Marsa Alam je fakt, že patří mezi menší a méně zatížená místa v Egyptě, takže se nebudete potýkat s velkými davy turistů.

Mnoho z nás si nedokáže představit dovolenou u moře bez odpočinku, opalování, koupání a potápění. Zde k tomu máte dokonalou příležitost a navíc uvidíte barevný svět v průzračně čisté vodě. Klidnou dovolenou nejlépe doplníte o vynikající jídlo, které si můžete vychutnat nejen v jednom z místních hotelů, ale také v restauracích a kavárnách.

Proč navštívit Marsa Alam

Letovisko Marsa Alam splní všechna přání, touhy a očekávání, které máte od dovolené u moře. Obrovské písčité pláže a potápění ke korálovým útesům zajistí tu nejlepší dovolenou ze všech. Díky pouštím a horách, které se nachází v blízkosti, si užijete nádherné krajiny a Marsa Alam vám nabídne také nespočet aktivit, do kterých se můžete pustit.

Nechybí zde ani starověké památky, které byly vybudovány již za dob slavných faraonů. Podívat se můžete například k obrovskému chrámu Abu Simel, který se ničemu jinému nevyrovná. Kromě toho si ale můžete užít i krásnou přírodu v blízkosti řeky Nil. Asuánská přehrada je jedinečným místem, které nesmíte minout.

Počasí a podnebí v Marsa Alam

V oblasti Marsa Alam panují tři léta. První je od března do července s teplotami kolem 40 stupňů. Druhé léto panuje od července do listopadu, kdy panují největší vedra a teploty většinou přesahují 40 stupňů. Poslední léto je od prosince do března, kdy jsou teploty nejpříjemnější a pohybují se kolem 26 stupňů. Navíc je také příjemně vlhko.

Tipy na výlety v Marsa Alam a okolí

Město Luxor patří mezi velmi oblíbená místa pro výlety, protože se zde nachází velký chrámový komplex Karnak. Na druhém břehu Nilu objevíte Údolí králů, Chrám královny Hatšepsut nebo Memnonovy kolosy. Všechny tyto památky stojí za návštěvu a zároveň se můžete podívat také do parfumérií nebo Alabastrové dílny.

Útes Samadai Reef se často nazývá Dům delfínů. V této oblasti je to nejlepší místo, kde se můžete potápět. Své jméno nezískal útes náhodou. Snadno se tu setkáte s přátelskými delfíny a získáte nezapomenutelné zážitky na celý život.

Národní park Wadi El Gemal je zeleným ostrůvkem uprostřed pouště. Najdete tu mnoho zvířat v jejich přirozeném prostředí, jako jsou gazely, kozorožci a nespočet druhů ptáků. Název v překladu znamená Údolí velbloudů, takže by vás přítomnost těchto savců neměla překvapit.

Abú Simbel je obrovský chrám vytesaný do skály, který vznikl již ve 13. století před naším letopočtem. Chrámy byly věnovány nejvyšším bohům a patří mezi nejnavštěvovanější egyptské památky. Mimo jiné je tento chrám zapsán také na seznamu UNESCO a rozhodně byste se na tuto majestátní stavbu podívat.

Sharm el-Sheikh

V jižní části Sinajského poloostrova se nachází letovisko Sharm el-Sheikh, které patří mezi turisty k velmi oblíbeným destinacím. V severní části tohoto letoviska stojí hodně luxusních hotelů s all inclusive službami a krásné pláže. Na druhou stranu v jižní části letoviska je nespočet historických budov a památek, ale také přístav a tradiční tržiště, kde si můžete nakoupit nádherné suvenýry.

Oslast Sharm el-Sheikh nabízí pro své návštěvníky jedinečnou atmosféru, prostor pro opalování, koupání, potápění i zkoumání jedinečných památek. Na historií přitom nemusíte daleko. Nachází se totiž jen pár kroků od luxusních hotelů, ve kterých můžete bydlet za skvělou cenu, když se spolehnete na first minute nebo last minute nabídky.

Proč navštívit Sharm el-Sheikh

Letovisko Sharm el-Sheikh nabízí nejen pláže a průzračně čisté moře, ale také hory Sinaje. Na pobřeží najdete nespočet úžasných restaurací, které vám dají ochutnat místní speciality a umožní vám poznat kulturu tohoto místa na vlastní kůži. Pro milovníky nočního života je skvělou zprávou, že nebudete muset jít daleko, abyste si užili hodně zábavy.

Nejkrásnější částí Sharmu el-Sheikh je rozhodně zátoka Naama Bay, kde se nachází nejen průzračně čisté moře, ale také velmi krásné a kvalitní hotelové komplexy. Až vás přestane bavit opalování na pláži, můžete si udělat výlet do hor ve vnitrozemí. Krásný výhled můžete mít například z Mojžíšovy hory.

Počasí a podnebí v Sharm el-Sheikh

Letovisko Sharm el-Sheikh je celoročně teplé, stejně jako zbytek Egypta. Pro výlety a poznávací zájezdy jsou nejlepší zimní měsíce, kdy se teploty pohybují nad 20 stupňů. Pro opalování a koupání byste měli zvolit jaro nebo podzim, kdy jsou teploty kolem 30 stupňů. Léto se v Egyptě obecně nedoporučuje, protože panují šílená horka, která mohou být pro některé jedince nebezpečná.

Tipy na výlety v Sharm el-Sheikh a okolí

Město Jeruzalém je slavným posvátným místem, kam se z letoviska Sharm el-Sheikh často pořádají výlety. Navštívit můžete Křížovou cestu, Zeď nářků nebo Boží hrob. Nejedná se pouze o důležitá místo pro věřící, ale také o nádherná místa, která může navštívit každý.

Mojžíšova hora a klášter svaté Kateřiny jsou dalšími náboženskými místy, která můžete navštívit. Na Mojžíšově hoře údajně dostal Mojžíš Desatero přikázání. Klášter svaté Kateřiny patří mezi nejstarší kláštery na světě, takže byste na jeho návštěvu neměli zapomenout.

Bílý a Barevný kaňon se od sebe liší jednoduše barvou. Bílý kaňon tvoří skály bílé barvy, které jsou na pozadí blankytně modré oblohy nádherné. Barevný kaňon hraje všemi barvami a obdivovat můžete nejrůznější odstíny hnědé, červené i béžové. Celé skály vypadají jako nádherné umělecké dílo, které vytvořila příroda.

Národní park Ras Mohamed je zajímavý díky tomu, že můžete navštívit jeho pevninskou a mořskou část. Potápět se můžete do dokonale čistého moře, ve kterém uvidíte želvy, žraloky, delfíny nebo rejnoky manta. Pro amatérské i profesionální potápěče se jedná o velmi oblíbenou lokalitu.

Dovolená Egypt

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti