Tunisko | Cestolapka.cz

Tunisko

Jedinečné pláže pro koupání, opalování i vodní sporty, stejně jako nádherné hotely s all inclusive službami a místní kultura jsou lákadla, kvůli kterým sem jezdí každý rok nespočet turistů. Tunisko je velmi oblíbenou exotickou dovolenou, kterou si díky first minute a last minute zájezdům může dovolit každý a každý si zde také najde aktivity, které si nejvíce užije.

Mezi nejoblíbenější letoviska patří Hammamet, Sousse, Mahdia, Zarzis nebo Djerba. Všude najdete nádherné pláže a pozvolný vstup do moře, takže jsou vhodné pro rodiny i s malými dětmi a nebudete se muset obávat, že se utopí. Milovníci sportů si tu také přijdou na své, protože nabídka možných sportů je tu neuvěřitelně široká.

Všeobecné informace o Tunisku

Tunisko leží v Africe a pobřeží omývá Středozemní moře. Najdete ho asi 150 kilometrů od Sicílie. To znamená, že se nachází velmi blízko Evropy. Je asi dvakrát větší než Česká republika a má jen dva sousedy, kterými jsou Alžírsko a Libye.

Úředním jazykem je arabština, ale velmi jednoduše se zde domluvíte anglicky, francouzsky a německy. Tunisko je islámská země, ale pocítíte zde silný evropský vliv. Těšit se ale můžete na tradiční dovolenou u moře, která bude doplněna mnoha historickými památkami a jedinečným jídlem.

Proč jet do Tuniska

Tunisko je velmi dostupnou zemí, do které se dostanete letecky za pouhé dvě a půl hodiny. Jakmile přistanete na letišti a vydáte se do nejbližšího města, ocitnete se ve zcela novém světě. Písčité pláže, které se táhnou do nekonečného horizontu, dny plné horkého slunce, stromy plné chutných pomerančů, datlové palmy i horské oázy a nekonečná poušť se nachází na jednom místě.

Do Tuniska se dostanete jen letadlem, ale díky krátké vzdálenosti to klidně zvládnou i malé děti. Nemusíte se proto ničeho obávat. Dovolenou v Tunisku si užijí všichni, kdo touží po exotické atmosféře za přijatelnou cenu. Jedná se nejspíš o nejlevnější z exotických destinací, do kterých můžete vyrazit.

Místní lidí vás přivítají s otevřenou náručí a budete si tu moci prohlédnout mnoho památek, které jsou na seznamu UNESCO. Historická medina v hlavním městě Tunis si vás zaručeně získá svou autenticitou. Labyrint úzkých uliček, trhy a všudypřítomné stánky s občerstvením i zbožím vás okouzlí. Když budete s místními chvíli smlouvat, získáte vše za velmi nízkou cenu.

Historické památky jsou v Tunisku na každém kroku. Historie zde skutečně vládne. Výlet si zaručeně udělejte na předměstí města Tunis. Kartágo se svými archeologickými vykopávkami zaujme nejen milovníky historie. V Sidi Bou Said můžete obdivovat netradiční město, které je postavené na skále. Navštívit ale můžete nespočet dalších míst, která vám vyrazí dech.

Počasí a podnebí v Tunisku

Tunisko leží v subtropickém pásmu, takže se sem na dovolenou můžete vydat během celého roku a užijete si mnoho slunečných dnů bez deště. Tunisko se rozprostírá od severu k jihu, takže se počasí v jednotlivých lokalitách lehce mění. Obecně se teploty dostávají až na 35 stupňů a moře nad 25 stupňů.

Hlavní turistická sezóna nastává od května do října. Na ostrově Djerba a v letovisku Zarzis trvá ještě o něco déle. Začíná v dubnu a končí v listopadu. Nejteplejšími měsíci je červenec a srpen, kdy se můžete těšit na teplotu kolem 35 stupňů.

Tuniská kuchyně

Máte-li rádi pikantní pokrmy a aromatické koření, tuniskou kuchyni si vychutnáte. Místní milují skopové maso a ryby, zeleninu a čerstvé ovoce. Národním jídlem je kuskus, který se podává se zeleninou, kousky ryby nebo masa a s pikantní omáčkou. V každé restauraci bude pokrm chutnat jinak, ale vždy si ho zaručeně vychutnáte.

Velmi oblíbené jsou také briky, co jsou taštičky plněné vejcem, masem, bramborami nebo cibulí. Z omáček se nejčastěji používá pikantní harissa, kterou konzumují samotnou s pečivem, ale přidává se také do teplých pokrmů. Na pobřeží zajisté ochutnejte místní ryby, chobotnici nebo krevety. Ze sladkostí ochutnejte baklavu nebo makroud (sladký koláček s datlovou pastou). Národním nápojem je mátový čaj, ale můžete ochutnat také místní červené nebo bílé víno.

Nejoblíbenější destinace v Tunisku

Hammamet

Chcete vyrazit do jednoho z nejoblíbenějších letovisek v Tunisku, kde jsou nádherné hotely, golfová hřiště i tenisové kurty? Hammamet je dokonalým místem, kde můžete celé dny jen odpočívat u moře na lehátku, koupat se v průzračně čisté vodě nebo si vyzkoušet některý z vodních sportů.

Hotely nabízí pro rodiny s dětmi mnoho animačních programů. Večery můžete strávit v místních restauracích, kavárnách nebo se pobavit na místní diskotéce. Romantické duše se mohou večer projít pod rozkvetlými ibišky a jasmíny. Při západu slunce půjde o velmi romantickou záležitost, kterou si užijí všechny zamilované páry. Čeká tu toho na vás ale mnohem více.

Proč navštívit Hammamet

Hammamet leží na severu Tuniska, asi 60 kilometrů od hlavního města. Nádherné pláže a azurově modré moře sem láká mnoho turistů během celého roku. Kromě toho si zde ale užijete také bohatou historii tohoto místa. Díky těmto lákadlům se stal Hammamet vyhledávaným letoviskem pro turisty z celého světa. Z Čech do Tuniska v posledních letech vyráží mnoho návštěvníků, takže můžete potkat i vlastní krajany.

Dovolenou nemusíte strávit jen odpočinkem na pláži a hrátkami v moři, ale také průzkumem historických části města, kterým se říká medina. Jedná se o úzké uličky lemované domy v tradičním architektonickém stylu, klasická tržiště, malé obchůdky a velmi útulné kavárny, kde můžete ochutnat místní mátový čaj. Tohle všechno dohromady zajistí dokonalou dovolenou u moře.

Počasí a podnebí v Hammametu

Letní počasí v Hammametu je nejlepší pro odpočinek na pláži. Denní teploty vzduchu se pohybují kolem 30 stupňů, ale někdy se mohou dostat až k tropickým 40 stupňům. Srážky během letních měsíců rozhodně nepotkáte. Jestli si chcete užít hlavně výlety do okolí a procházky po městě, zajeďte sem v květnu nebo říjnu, kdy jsou teploty kolem 26 stupňů.

Moře je zde mělké, takže se tu voda velmi rychle ohřívá a můžete se těšit na poměrně vysoké teploty. Obvykle se voda dostává během letní sezóny na 25 až 27 stupňů. Jestli milujete příjemně vyhřáté moře a hodně sluníčka, dovolená v Hammametu pro vás bude naprosto dokonalá. Pro milovníky aktivní dovolené budou mnohem lepší jarní nebo podzimní měsíce. Teplo si tu užijete po celý rok, ale mimo hlavní sezónu tu nebude ani takové horko, ani tolik turistů.

Tipy na výlety v Hammametu a okolí

Hlavní město Tunis většina turistů navštěvuje kvůli historické medině, kdy najdete mnoho úzkých uliček, obchůdků, kaváren i tradičních stánků, kde nakoupíte drobné občerstvení i suvenýry. Jestli se chcete podívat na místní historii, podívejte se na paláce Dar Ben Abdallah nebo Bardo. V posledním jmenovaném najdete také archeologické muzeum.

Národní park Baukornine je velmi oblíbený a najdete ho pouhých 18 kilometrů od metropole Tuniska. Obdivovat zde můžete nádherné květiny, například tulipány nebo orchideje. Kromě toho zde ale potkáte také mnoho chameleonů, ještěrek a dalších živočichů. Dokonce tu žije nejmenší savec na světě, a to bělozubka nejmenší.

Kartágo je předměstím hlavního města Tunis. Míří sem mnoho turistů, protože se zde nachází nejznámější archeologické vykopávky na světě. Projít se ale můžete také ruinami antického města. Mezi nejznámější budovy patří Antoniovy lázně, římské vily nebo chrám svatého Cypriána. Památek je tu mnoho a zaručeně vás okouzlí svou architekturou.

Koloseum El Jem je obrovské římské koloseum, které je symbolem evropské kultury, která místní život v minulosti hodně ovlivnila. Jedná se o třetí největší koloseum na světě a postaveno bylo již ve 3. století našeho letopočtu. Odehrávaly se zde nejen zápasy gladiátorů, ale také skutečné válečné bitvy.

Mahdia

Letovisko Mahdia je dokonalým místem pro odpočinek na neuvěřitelně širokých plážích. Pobyt si ale užijí také aktivní turisté, kteří zde mohou objevovat historické památky, kulturu, tradice i místní chutě. Úzké uličky, kouzelné domky, tuniská atmosféra i jedinečné památky vás příjemně zabaví během celé dovolené, i když zrovna nebudete chtít trávit svůj čas na pláži u moře.

Malebný přístav nebo pevnost Borj el-Kebir vás procházkou dovedou až k luxusním hotelovým komplexům, kde si užijete vynikající jídlo i all inclusive služby. Pro děti i dospělé jsou tu připravené animační programy i mnoho sportovních aktivit, takže se zaručeně nebudete nudit. Mahdia se považuje za destinaci pro znalce Tuniska. Můžete se jím proto stát také.

Proč navštívit Mahdia

Letovisko Mahdia patří mezi nejklidnější letoviska v Tunisku, do kterých můžete zavítat. Jestli si chcete se svou drahou polovičkou užít klidnou dovolenou, anebo vyrazit s rodinou, Mahdia pro vás bude dokonalá. Navíc místní pláže patří k nejkrásnějším z celého pobřeží, takže se vám tu bude zaručeně líbit.

Vstup do moře je velmi pozvolný. Velké vlny tu očekávat nemusíte, a proto je místní moře ideální i pro malé děti, které si zde mohou v klidu a bezpečně hrát. Skvělým místem je také pro milovníky historie a památek. Historická medina je tradiční částí města, kde najdete mnoho stánků, trhů i tradičních obchodů. Objevíte zde také netradiční stavby, například bránu Skifa Kahla.

Počasí a podnebí v Mahdia

Počasí v oblasti Mahdia je velmi teplé a suché během celého roku. Je to dáno tím, že se v blízkosti nachází poušť Sahara. V létě se teploty dostávají i přes 35 stupňů a teplota vody je na tropických 27 stupních. Jestli se chcete největšímu horku vyhnout, měli byste sem zavítat v květnu, září nebo říjny. Teploty se pohybují kolem 27 stupňů a teplota vody kolem 25 stupňů.

Tipy na výlety v Mahdia a okolí

Město Sfax je druhým největším v celém Tunisku. Založeno bylo již v 9. století a ve staré medině můžete spatřit mnoho historických památek i muzeí. Novější část města se pyšní řadou restaurací a kaváren, kde můžete ochutnat mnoho místních specialit. Veřejné parky vás také přivítají na nabídkou příjemnou možnost, jak si odpočinout uprostřed města.

Pevnost Borj el-Kebir byla postavena v 9. století, ale v 16. století byla zničena španělskými vojáky. V překladu se tato stavba jmenuje Velká pevnost. Po zničení se ji místní rozhodli opravit, ale současná mešita byla postavena až později. Díky tomu, že vycházeli z původního vzhledu stavby, budete mít dobrou představu o tom, jak vypadala původně.

Lázeňské letovisko Korbous je velmi známé díky termálním pramenů, které mají léčivé účinky. Jestli máte problémy s kožními nemocemi, ekzémy, revmatismem nebo artritidou, měli byste sem rozhodně vyrazit. Míří sem nejen mnoho turistů, ale také místních.

Jeskyně Grottes Romaines jsou římské jeskyně, kterým se také říká El Haouaria. Jeskyně vznikly již v 6. století před naším letopočtem a dlouho byly využívány pro těžbu kamene, který se poté přesouval do měst v blízkosti. Postaveno je z něj například Kartágo.

Zarzis

Zarzis leží na samém jihu Tuniska a tvoří přímořskou oázu, kterou si mohou užít zamilované páry, aktivní senioři i rodiny s dětmi. Díky first minute nebo last minute zájezdům si můžete tuto jedinečnou destinaci užít za velmi výhodné ceny. V každém případě si zde užijete mnoho slunce a vysoké teploty, ale těšit se můžete na mnohem více, než jen odpočinek u moře.

Velkým lákadlem pro turisty v této oblasti jsou hlavně pláže s vysokými palmami, které poskytují velmi příjemný stín. Azurově modré moře potěší děti i dospělé, ale to není jediná voda, ve které se můžete vykoupat. Termální prameny jsou nejen velmi populární, ale také velmi prospěšné pro vaše zdraví. Orientální atmosféra v letovisku Zarzis splní všechna vaše přání.

Proč navštívit Zarzis

Letovisko Zarzis leží velmi blízko ostrova Djerba, se kterým je spojen Římskou cestou. Velmi jednoduše si proto na tento překrásný ostrov můžete udělat výlet. Poznáte díky tomu hned dvě místa v Tunisku během jediné dovolené.

Nudit se ale nebudete ani ve městě Zarzis. Důležitou součástí tohoto krásného města je přístav, ale můžete navštívit také tradiční trhy. Díky šikovnému smlouvání získáte nejrůznější zboží za velmi nízkou cenu. I bez smlouvání na trhu si ale užijete dovolenou v letovisku Zarzis a budete na svůj pobyt vzpomínat ještě velmi dlouho.

Počasí a podnebí v Zarzis

Město Zarzis leží na jihu Tuniska, a proto se můžete těšit na velmi vysoké teploty. Nejteplejší je červenec a srpen, kdy se teploty drží na 33 stupních. Moře je velmi teplé již během května a velmi příjemné teploty se tu udrží až do konce října. Nemusíte proto plánovat svou dovolenou jen na hlavní turistickou dovolenou, ale i mimo sezónu si užijete krásné počasí a vysoké teploty.

Tipy na výlety v Zarzis a okolí

Město Sfax je druhým největším v Tunisku. Užít si tu můžete tradiční trhy, obchůdky, restaurace i kavárny. Příjemná atmosféra tu na vás dýchne na každém kroku a ve veřejném parku si můžete užít pikniky.

Ostrov Djerba se nachází velmi blízko a výletu na ostrov rozhodně nebudete litovat. Podívat se můžete na krokodýlí farmu, kde žije přes 400 nilských krokodýlů, ale také na mnoho zajímavých památek a muzea, která vám přiblíží minulost tohoto místa.

Solné jezero Chott El Djerid leží přes 20 metrů pod hladinou moře, což je obrovskou zajímavostí. Jedná se zároveň o největší solné jezero v severní Africe. Během letních měsíců si můžete užít pohled na téměř vyschlé jezero a pozorovat budete jedinečné krystalky soli. Právě na tomto místě je často vidět také fata morgána.

Město Matmata bude velmi známé a milované fanoušky Hvězdných válek. Původní obydlí a podzemní jeskyně posloužili filmařům jako jedinečné místo pro kulisy. V současnosti na těchto místech stále žijí lidé a můžete se podívat na jejich běžný život.

Sousse

Letovisko Sousse se nachází na břehu Středozemního moře a nachází se ve středu zahrad a ovocných sadů. Díky tomu si pobyt na tomto místě zaručeně užijete, protože se jedná o nádherné prostředí plné restaurací, kaváren, diskoték i obchodů, ve kterých si nakoupíte vše potřebné. Každou neděli se kousek za městem koná trh, kde můžete sehnat místní ovoce a zeleninu za skvělé ceny.

Všichni milovníci historie by toto letovisko také neměli minout, protože se zde nachází křesťanské katakomby. Celkem se rozprostírají 5 kilometrů pod povrchem města. Něco takového jste zaručeně ještě nikdy nezažili. Celou dovolenou přitom můžete pořídit za úžasné ceny, když se podíváte na first minute nebo last minute zájezdy.

Proč navštívit Sousse

Sousse je třetí největší město v Tunisku. Díky mnoha lákadlům se stalo často navštěvovanou destinací pro turisty. Pláž dlouhá 8 kilometrů s jemným a nádherně bílým pískem a pozvolný vstup do průzračně čistého moře je obrovským lákadlem, které sem přitáhne mnoho turistů.

Až vás přestane bavit odpočinek na místních plážích, můžete se během chvilky přesunout do historického centra tohoto města. Pevnost Ribat nesmíte minout, protože je jednoduše překrásná. Místní mešity vás také jistě okouzlí, ale uvidíte toho mnohem více. Dovolenou si užijí rodiny s dětmi, zamilované páry, aktivní senioři i skupiny přátel, kteří si chtějí vykoupat a pobavit.

Počasí a podnebí v Sousse

Letovisko Sousse se líbí turistům hlavně díky tomu, že si mohou užít vysokých teplot a nebe bez mráčku. V létě teploty dosahují 30 stupňů, zatímco v květnu, říjnu nebo listopadu se pohybují kolem příjemných 24 stupňů. V hlavní sezóně má moře teplotu kolem 25 stupňů.

Tipy na výlety v Sousse a okolí

Město Kairouan je jedním ze svatých měst Islámu a objevit ho můžete uprostřed stepní oblasti Sahel. Od letoviska Sousse je vzdálené asi 70 kilometrů a podívat se můžete na slavnou Velkou mešitu. Jestli chcete poznat taje místní kultury i náboženství, měli byste se vydat na malý výlet.

Městečko Sidi Bou Said stojí na skále nad mořem. Jedná se o jedinečné město, které jinde neuvidíte. Svou architekturou připomíná tradiční tuniské domy, protože jsou budovy modrobílé. Díky své netradiční poloze si užijete jedinečnou atmosféru a neuvěřitelný výhled na přístav a záliv.

Město Monastir je kouzelné hlavně díky staré medině, kde najdete mnoho starobylých památek. Ribat je klášter z 8. století, který rozhodně stojí za návštěvu. Klášter byl během své historie opevněn, díky čemuž vznikla jedinečná vojenská stavba.

Přístavní město Port El Kantaoui se nachází asi 8 kilometrů od letoviska Sousse. Hlavním turistickým cílem je samotný přístav, ze kterého každý den vyplouvají nádherné lodě. Najdete tu také koráby v pirátském stylu, na kterých se můžete vydat na plavbě po okolí. Navíc se zde můžete příjemně občerstvit a užít si netradiční zábavu, kterou si užijí děti i dospělí.

Djerba

Ostrov Djerba je v posledních letech velmi oblíbená mezi českými turisty, takže jich tam můžete poměrně dost potkat s poznat nové přátele. Největší ostrov severní Afriky nabízí svým návštěvníkům krásné pláže plné jemného písku a dokonale čisté moře. Díky mnoha hotelovým komplexům si můžete vybrat ten, který se vám bude líbit nejvíce. Těšit se ale můžete také na kulturní i sportovní aktivity, jedinečné pokrmy i nápoje a all inclusive služby.

Hlavním městem ostrova je Houmt Souk, kde můžete navštívit tradiční trhy s jídlem nebo suvenýry. Zakoupit si tu ale můžete také tradiční koberce, které budou nádherně zdobit váš domov, až se vrátíte z dovolené domů. Díky výhodným nabídkám si exotickou dovolenou zakoupíte za nízkou cenu a užijete si s rodinou nebo přáteli jedinečnou dovolenou u moře.

Proč navštívit Djerbu

Ostrov Djerba je největším ostrovem Tuniska, ale také celé severní Afriky. Turisty sem lákají hlavně překrásné pláže a vůně jasmínů, kterou ucítíte na každém kroku. Jasmíny jsou národní rostlinou, takže se tu s nimi setkáte skutečně všude. Užít si tu ale můžete také sluneční paprsky, které tu svítí téměř celý rok.

Dovolené na ostrově Djerba není jen o koupání a opalování. Pro děti i dospělé bude velmi zajímavá krokodýlí farma s více než 400 zástupci těchto žijících dinosaurů. Podívat se můžete na jejich krmení, ale také na líhnutí malých krokodýlů z vajíček. Na ostrově jednoduše najdete vše, po čem na dovolené toužíte.

Počasí a podnebí na Djerbě

Ostrov Djerba si udržuje krásné, teplé a slunečné počasí po celý rok. Nejteplejší jsou měsíce mezi červnem a zářím. V této době teploty vzduchu přesahují 30 stupňů a teploty moře se drží na 28 stupních. Dovolenou si ale užijete také mimo turistickou sezónu. V říjnu a listopadu jsou teploty mnohem nižší, ale teplota moře se stále drží na krásných 22 stupních.

Tipy na výlety na Djerbě a okolí

Město Houmt Souk je největším na ostrově a můžete zde navštívit tradiční tkalcovnu, kde vznikají nádherné koberce s orientálními vzory. Poznáte nejen toto úžasné řemeslo, ale můžete se podívat také do muzea tradičního oblečení a hrnčířství.

Vesnice Guellala je v jižní části ostrova. V minulosti zde stálo starověké město Haribus, což je v překladu hrnec. Své jméno získalo díky tomu, že zde bylo mnoho hrnčířů. Umělecké umění místních hrnčířů bylo známé nejen v Tunisku, ale také v zahraničí. I dnes se místní zboží prodává po celém světě a jeden nebo dva kousky si můžete koupit i vy.

Synagoga El Ghriba leží asi kilometrů od metropole. Jedná se o nejdůležitější synagogu v Tunisku, protože je nejstarší v celé zemi. Dokonce je nejstarší v celé severní Africe. Tato židovská památka tu působí možná trochu zvláštně, ale její nádherná architektura okouzlí každého, kdo ji uvidí.

Město Midoun je velmi oblíbené mezi turisty, protože se zde nachází obrovský trh, kde koupíte prakticky všechno. Smlouvání s místními prodejci je velkou národní zábavou, kterou byste si měli vyzkoušet. V každém případě si můžete domů dovézt oblečení, elektroniku i místní keramiku.

Dovolená Tunisko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti