Kapverdy | Cestolapka.cz

Kapverdy

Kapverdské ostrovy jsou dokonalou destinací na dovolenou pro všechny, kdo si chtějí užít odpočinek na exotickém místě. Kapverdské ostrovy jsou tropickým rájem, který si užijí rodiny s dětmi, zamilované páry i aktivní seniory. Bílé pláže a azurově modrý oceán láká každoročně mnoho turistů do této jedinečné lokality.

Souostroví čítá dohromady deset větších a pár malých ostrovů v Atlantickém oceánu. Díky tomu, že se nejedná pouze o jeden ostrov, můžete si užít obrovskou rozmanitost. Dlouhé pláže plné jemného písku, nejrůznější vodní sporty a slunce po celý rok dokáže přilákat všechny fanoušky dovolených u moře. Ostrovy Sal, Boa Vista nebo Santiago patří mezi nejoblíbenější z ostrovů.

Všeobecné informace o Kapverdských ostrovech

Kapverdské souostroví se u nás často nazývá Ostrovy zeleného mysu. Souostroví se nachází asi 600 kilometrů od pobřeží Senegalu a v minulosti ostrovy sloužili jako místo, kam se přesouvali otroci a odtud se posílali do nových domovů. Úředním jazykem je portugalština, ale snadno se s místními domluvíte také anglicky. Žije zde asi půl milionu obyvatel. Hlavním městem je Praia na ostrově Santiago.

Proč jet na Kapverdské ostrovy

Ostrovy jsou vulkanického původu, takže na vás čeká nádherná krajina, ale také pohostinnost místních obyvatel. Nádherné pláže, vynikající jídlo i kulturní poklady si zamilujete na první pohled. Celkem můžete navštívit 15 ostrovů, které se v souostroví nachází. Nachází se přitom jeden vedle druhého a vypadají z letadla jako nádherné klenoty.

Mnoho turistů navštěvuje Kapverdské ostrovy také kvůli delfínům a velrybám, které zde mohou pozorovat. Ostrovy jsou také ideálním místem pro potápění a surfování. Pro surfaře se jedná o jedno z nejkrásnějších a nejoblíbenějších míst, na které mnoho z nich přijíždí.

Nejnavštěvovanějším ostrovem je Sal a Boa Vista. Místní hotelové komplexy jsou nádherné, luxusní a slibují svým návštěvníkům all inclusive služby. Díky tomu si užijete maximální komfort a jedinečnou přírodu. Milovníci surfování a kiteboardingu si tady pobyt skutečně užijí. Vypůjčit si tu můžete veškeré vybavení, které budete potřebovat. Ale využít lze také školy potápění.

Na ostrově Boa Vista můžete navštívit slavný vrak lodi nebo si zařádit na čtyřkolkách. Díky tomu poznáte i méně tradiční a turistická místa na ostrově. Navštívit byste měli také místní restaurace a ochutnat místní kuchyni.

Jestli se chcete podívat na panenský ostrov, zajeďte se podívat na ostrov Fogo. Pěstujete se zde cukrová třtina, ovoce a zelenina. Navíc můžete ochutnat i domácí kozí sýr a mnoho dalších specialit. Kapverdské ostrovy vám jednoduše poskytnou na dovolené vše, po čem můžete toužit.

Počasí a podnebí na Kapverdských ostrovech

Celoročně se můžete těšit na příjemně teplé počasí. Slunce tu svítí až 350 dnů v roce, takže nemusíte příliš přemýšlet nad tím, na jaký termín si naplánujete dovolenou. Nejteplejšími měsíci jsou červenec, srpen, září, říjen a listopad. Teploty se pohybují nad 30 stupňů. Během této doby sice panují deště, ale většinou jde jen o přeháňky.

Leden až duben je chladnější a teploty dosahují kolem 25 stupňů, což je stále velmi příjemné pro výlety a průzkumy ostrovů. Od prosince do května fouká silnější vítr a v moři jsou větší vlny, což je ideální pro surfaře. Moře je obvykle vyhřáté na 24 stupňů. V letních měsících má až 28 stupňů.

Kapverdská kuchyně

Místní kuchyně je ovlivněna hlavně blízkým Portugalskem. Mezi nejpoužívanější suroviny patří ryby, mořské plody, rýže, zelenina a tropické ovoce. Národním jídlem je Cachupa. Jde o kaše z rýže a fazolí, která se podává s klobásami, rybou nebo jiným masem. Ochutnejte také místní humry, kteří jsou většinou obrovští a chutnají skvěle.

Místní lidé milují také sladkosti. Ochutnat můžete jejich tradiční zmrzlinu, pudim flan (pudink s karamelem) nebo si jednoduše dejte místní ovoce, které je neuvěřitelně sladké. Mango, papája nebo kokosy chutnají úplně jinak než u nás. Z nápojů ochutnejte místní vína, pivo nebo Grogue, což je alkoholický nápoj vyrobený z cukrové třtiny.

Nejoblíbenější destinace na Kapverdských ostrovech

Boa Vista

Ostrov Boa Vista je třetí největší z Kapverdských ostrovů. Těšit se můžete na nejkrásnější pláže, které jste v životě viděli. Z pohledu turismu není ještě tak rozvinutý a známý jako sousední ostrov Sal, na který se můžete dostat během 15 minut letadlem.

Boa Vista je rájem pro všechny, kdo hledají nedotčenou přírodu a pláže, které budou mít jen pro sebe. Azurové moře a možnost potápění k pestrobarevným rybám sem také láká mnoho lidí. Počet resortů a hotelů je poměrně nízký, ale zaručeně si najdete alespoň jeden, ve kterém byste rádi strávili svou dovolenou a užili si dech beroucí přírodu.

Proč navštívit Boa Vista

Ostrov Boa Vista se pyšní hlavně nádhernými plážemi, průzračně čistou vodou a jedinečnou přírodou, kterou jen tak někde neuvidíte. K nejznámějším plážím patří Santa Monica, Ponta Varadinha nebo Praia de Chave. Jestli milujete podmořský svět, potápění nebo šnorchlování, bude tento ostrov pro vás naprosto ideální.

Při ponoření pod hladinu vody uvidíte obrovské mořské želvy nebo obrovská hejna barevných rybek. Díky krásnému pobřeží si ale můžete užít také nespočet vodních sportů nebo rybaření s místními lidmi. Jakmile vás to přestane bavit, můžete vyrazit na výlet do přírody. Uvidíte, že tento krásný ostrov potěší každého bez ohledu na to, co od dovolené očekáváte.

Počasí a podnebí v Boa Vista

Celoročně se můžete těšit na sluncem zalité dny a velmi příjemné teploty. Nejteplejší měsíce jsou od června do listopadu. Teploty přesahují běžně 30 stupňů, díky čemuž přichází častěji také dešťové přeháňky, které trvají vždy jen chvilku, takže vám dovolenou jistě nezničí.

Plánujete-li výlety do přírody, budou pro vás nejlepší měsíce od ledna do dubna. Teploty jsou trochu nižší a pohybují se kolem 25 stupňů. To je stále nádherná teplota pro dovolenou u moře, když se nechcete potýkat s velkými horky. Teploty vody jsou v zimě kolem 24 stupňů a na podzim kolem 27 stupňů.

Tipy na výlety v Boa Vista a okolí

Město Sal Rei je hlavním městem Boa Vista. Navštívit zde můžete nejen hlavní náměstí, které stojí za to díky pestrobarevným květinám, ale také úžasný přístav. Na jihu města najdete také dlouhou pláž Praia de Estoril, která patří podle mnoha lidí k nejkrásnějším na Kapverdských ostrovech.

Pláž Praia de Chaves je mezi turisty i místními nejoblíbenější. Můžete se tu tradiční opalovat na lehátku a vykoupat se v moři, ale také si užít pořádnou dávku adrenalinu. Kolem pláže se totiž nachází vysoké písečné duny, po kterých se můžete divoce prohánět na čtyřkolkách.

Přírodní rezervace Ilheu de Curral leží na jihu ostrova Boa Vista a můžete tu obdivovat nejen krásné rostliny, ale také mnoho zástupců živočišné říše. Mezi nejzajímavější zvířata, která zde můžete vidět, patří mořské želvy.

Ostrov Santiago je velmi populárním místem, kam vyráží mnoho turistů. Od panenského ostrova Boa Vista se přitom nachází jen kousek. Najdete tu hlavní město celého souostroví, mnoho restaurací, kaváren a míst, kde si poslechnete místní hudbu, užijete si koncerty a vynikající jídlo.

Sal

Ostrov Sal je mezi turisty nejznámějším Kapverdským ostrovem. Před 50 miliony let vznikl díky erupci vulkánu, který v současnosti není aktivní, takže se návštěvy nemusíte obávat. Ostrov je na většině míst rovinný a pyšní se dlouhými plážemi s jemným pískem a neuvěřitelně azurovým mořem.

Při návštěvě nebo pobytu na tomto ostrově nezapomeňte na město Santa Maria, které leží v jeho centru. Ostrov Sal je ideálním místem pro milovníky sportů, jako je surfování, potápění, vodní lyže nebo sportovní rybaření. Díky first minute nebo last minute zájezdům si dovolenou navíc užijete za velmi výhodnou cenu.

Proč navštívit Sal

Ostrov Sal se jmenuje podle solných dolů. Dnes si tu ale můžete užít hlavně pohodu na pláži a luxusní hotelové komplexy s all inclusive službami. Kromě toho je na ostrově také nespočet restaurací, kaváren a obchodů, kde zažijete úžasnou atmosféru a ochutnáte místní speciality. Podle mnoha lidí se jedná o nejkrásnější ostrov z celého souostroví, takže si dovolenou zaručeně užijete.

Bojíte se na dovolené špatného počasí? Tady rozhodně nemusíte. Slunce tu svítí až 350 dnů v roce a téměř zde neprší, takže si užijete dovolenou plnou slunce a nebe bez mráčku. Díky tomu si každý den budete moci naplno užít průzračně čistého moře, bělostných pláží i výletů do nádherné přírody.

Počasí a podnebí v Sal

Počasí je během celého roku na ostrově stabilní a velmi příjemné. Nejteplejší měsíce jsou od července do listopadu, kdy teploty sahají nad 30 stupňů. Musíte sice počítat s krátkými přeháňkami, ale ty vám dovolenou nezničí.

Od ledna do dubna jsou teploty nižší, ale stejně se tu můžete snadno vykoupat nebo opalovat. Teploty kolem 25 stupňů ale budou zaručeně příjemnější pro výlety a procházky po městě. Teploty moře se také nemusíte obávat. V zimě klesá teplota na 24 stupňů, zatímco na podzim je na tropických 27 stupních.

Tipy na výlety v Sal a okolí

Hora Monte Grande je nejvyšší horou na ostrově Sal. Pláň, která se rozprostírá kolem hory, je známá pro své neuvěřitelné fata morgany. V okolí můžete snadno potkat stáda dobytka a pasáky krav, kteří hledají kousek zeleně, kterou by mohli nabídnout hladovému dobytku.

Kráter Pedra de Lume má v průměru asi 500 metrů a při tvorbě ostrova do sebe natáhnul poměrně hodně mořské vody. Během staletí se voda vysušila a zůstal jen vyhaslý kráter, který si můžete nyní prohlédnout. Po mnoho let se zde těžila sůl, která zbyla po vyschnutí mořské vody.

Mořská lávová jezírka Buracona jsou velmi zajímavá a stojí za návštěvu. Přezdívá se jim také Mořské oko. Jezera mají několik desítek metrů a vznikla sopečnou činností. Podle přílivu nebo odlivu jsou jezírka plná vody nebo je tam větší louže. Když nebudou zrovna velké vlny, můžete se tu také vykoupat.

Městečko Santa Maria je rájem pro milovníky adrenalinových zážitků. Užít si tu můžete windsurfing, surfování nebo kitesurfing. Stejně tak si ale můžete také půjčit čtyřkolku a projet si celý ostrov, který má pro své návštěvníky mnoho využití a nezapomenutelných zážitků.

Dovolená Kapverdy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti