Maroko | Cestolapka.cz

Maroko

Maroko je místem, kde zažijete pravý orient. Tato rozmanitá země vás přivítá s otevřenou náručí a poskytne vám mnoho příležitostí pro nové zážitky. Pohoří Atlas, pouště, nádherné pláže, berberské vesnice i kultura královských měst vám poskytne nejlepší dovolenou, jakou jste kdy zažili. Maroko se možná odděluje od Evropy jen Gibraltarským průlivem, ale přitom tu najdete úplně jinou kulturu než u nás.

Mezi nejoblíbenější města patří Fès, Meknes, Rabat nebo Marakéš. Velmi oblíbeným je ale také Agadir na marockém pobřeží, kde najdete mnoho hotelů a jedinečných restaurací. Na jihu Maroka objevíte mnoho obrovských hradů, tradiční vesnice a útulné oázy. Pobřeží je naopak plné hor, kopců a zelených svahů. Nepřijdete ani o útesy, pláže a dokonale čistou vodu.

Všeobecné informace o Maroku

Maroko se nachází na severozápadě Afriky. Mezi jeho sousedy patří Alžírsko na východě, Západní Sahara na jihu a Ceuta s Melillou na severu. Pohoří Atlas je obrovskou zajímavostí místní krajiny a táhne se od jihozápadu po severozápad. Část Maroka ale zabírá také poušť Sahara.

V Maroku žije 35 milionů obyvatel. Většina z nich jsou Arabové, Berbeři a Haratinové. Úředními jazyky jsou proto arabština a od roku 2011 také berberština. Velmi snadno se tu domluvíte také francouzsky a španělsky, ale anglicky vám místní budou také rozumět, a to hlavně ve větších městech. Země se rozděluje do 12 regionů. Hlavním městem je Rabat.

Proč jet do Maroka

Maroko je dokonalou destinací pro všechny bez ohledu na to, co od dovolené očekáváte. Své oblíbené aktivity a nové zážitky tady najde každý. Spoustu zábavy si užijí milovníci opalování na pláži a koupání, ale také aktivní turisté, který chtějí poznávat památky, kulturu i přírodu této jedinečné země.

Západní pobřeží slibuje návštěvníkům dokonalé podmínky pro mnoho vodních sportů. Středozemní moře je ideální pro zdatné plavce. Atlantický oceán je zase mnohem lepší pro windsurfing a surfování na divokých vlnách.

Pohoří Atlas je úžasným místem pro aktivní výlety. Místní hory a přírodu můžete zkoumat pešky, na horském kole nebo se můžete projet na koni či velbloudu. Pronajmout si také můžete automobil, díky kterému se podíváte do nejrůznějších koutů Maroka. Jakmile na jaře roztaje sníh, můžete si užít rafting v divokých peřejích na horách.

Hotelové komplexy a resorty nabízí turistům golfová hřiště i tenisové kurty. Maroko je úžasným místem, kde získáte netradiční zážitky, poznáte naprosto jinou kulturu a ochutnáte zcela novou kuchyň. Díky first minute a last minute nabídkám si navít užijete orientu za výhodnou cenu.

Počasí a podnebí v Maroku

Maroko má velmi rozmanitou krajinu, a proto musíte počítat v každé části této země s trochu odlišným počasím. Na pobřeží je subtropické klima, takže jsou tu velmi suchá a teplá léta, která se střídají s vlažnými zimami. Průměrná teplota je 30 stupňů a teplota vody asi 25 stupňů.

Vnitrozemní část s pohořím Atlas nabízí vysokohorské podnebí. V zimě se tu dokonce setkáte se sněhem a teplotami pod bodem mrazu, i když jste v Africe. Pouště na jihu země jsou tradiční horké a suché během celého roku. Pro koupání a opalování je ideální léto nebo začátek podzimu, ale v této době můžete také vyrazit do hor na příjemné procházky a výšlapy.

Marocká kuchyně

Místní kuchyně je pastvou nejen pro chuť, ala také čich. Místní lidé používají mnoho aromatických koření, zeleninu a oblíbený kuskus. Exotické saláty nebo polévka Harrira z čočky, cizrny a rýže je tu velmi populární. Národním jídlem je tajine. Jde o kousky masa se zeleninou. Mechoui je skopové maso opékané na rožni, které se těsně před podáváním ponoří do směsi kmínu a soli.

Jako sladkou tečku po obědě nebo večeři můžete ochutnat turecký med, oříšky nebo sladké pečivo. Národním nápojem je velmi sladký mátový čaj, který byste rozhodně měli ochutnat. Maroko patří mezi islámské státy, takž pro místní je zde alkohol nelegální. V hotelu ale můžete ochutnat jejich červené nebo růžové víno, které se zde vyrábí.

Nejoblíbenější destinace v Maroku

Agadir

Letovisko Agadir je velmi moderní a mezi turisty hojně vyhledávané místo v Maroku. Najdeme tu mnoho hotelových komplexů s nejlepšími all inclusive službami, ale také zlaté pláže. Místní pláž má tvar půlkruhu a před silnějším větrem je chráněna. Díky tomu si můžete na pláži užít ničím nerušený odpočinek při opalování, koupání nebo vodních sportech.

Chcete si užít dokonalou exotickou dovolenou za skvělé ceny? Vyberte si jedno z ubytování v letovisku Agadir a užijete si jedinečnou dovolenou s orientální atmosférou a vynikající jídlo v místních hotelech i restauracích.

Proč navštívit Agadir

Letovisko Agadir se nachází na pobřeží Atlantického oceánu a v roce 1960 celé město zničilo velké zemětřesení. Poté bylo vše vybudováno znovu od základu. Jediná historická stavba, která se v této oblasti zachovala, je pevnost Kasbah s jedinečnou vyhlídkou na celé město.

Agadir je velmi oblíbený díky překrásným plážím, ale také díky krokodýlí zoologické zahradě nebo botanickým zahradám, do kterých se můžete podívat. Aktivní turisté a sportovci budou mít příležitost surfovat na vlnách oceánu, ale stejně dobře můžete také odpočívat u hotelového bazénu nebo na lehátku na pláži. Agadir si jednoduše užije každý, protože si najde svou oblíbenou aktivitu.

Počasí a podnebí v Agadiru

Agadir nabízí svým návštěvníkům velmi příjemné teploty, které jsou dokonalé pro dovolenou u moře. Jarní měsíce jsou ideální pro všechny, kdo chtějí ideální teploty kolem 27 stupňů. Léta jsou velmi horká a suchá. Teploty šplhají často až k 35 stupňům. Teplota vody je stále velmi osvěžující, protože Atlantický oceán se nedokáže tolik ohřát ani v největších vedrech. Užijete si proto teplotu vody kolem 22 stupňů. V zimě se teplota pohybuje kolem 20 stupňů.

Tipy na výlety v Agadiru a okolí

Pevnost Kasbah leží jen pár kilometrů od města Agadir a jde o jedinou historickou památku v této oblasti, kterou můžete navštívit. Pevnost byla postavena v roce 1540, ale v roce 1960 byla téměř zničena během silného zemětřesení. Místní lidí ji ovšem rekonstruovali. Uvnitř již nic neuvidíte, ale můžete se z pevnosti podívat na celé město Agadir.

Zahrady Jardim de Olhao nabízí nádherné rostliny i tradiční berberskou architekturu. V zahradě e nachází také velmi útulná kavárna, kde si můžete odpočinout a vychutnat si místní mátový čaj. U vchodu do botanické zahrady je malá galerie, kde si můžete prohlédnout díla místních umělců, která vás jistě ohromí.

Tržnice Souk al Had je rájem pro všechny shopaholiky a zažijete zde jedinečnou marockou atmosféru. Tržnice je obklopena vysokou zdí a dostanete se dovnitř jednou z 12 bran. Nemusíte se obávat, že byste nenašli vstup dovnitř nebo ven. Nakoupit tu můžete ovoce, zeleninu, kosmetiku, šperky, koření i tradiční suvenýry.

Oblast Taghazout je rájem pro surfaře. Vlny jsou tu vysoké a divoké, takže si můžete užít pořádný adrenalin. Místa jako Anchor Point nebo Panoramas patří mezi nejpopulárnější lokality pro surfaře. V blízkosti najdete i obchody a bary, kde si můžete odpočinout po celém dni ve vlnách. Jestli se chcete na surfování jen dívat, můžete navštívit jednu z mnoha soutěží, které se zde pořádají.

Marakéš

Marakéš je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších měst v Maroku. Mnoho lidí ho považuje za hlavní město Maroka, a proto se sem vydává mnoho turistů. Z jedné strany město obklopuje poušť, zatímco z druhé strany se rozprostírá pohoří Atlas. V tradičních ulicích města potkáte nejen spánky s jídlem, ale také kouzelníky, akrobaty nebo krotitele hadů.

Dovolená v Marakéši je jistotou pro mnoho nových a jedinečných zážitků. Kromě pouště nebo pohoří můžete navštívit také nádherné parky a botanické zahrady, kde se setkáte s mnoha památkami, které jinde na světě neuvidíte. Nakupování a smlouvání na místních trzích je naprostou samozřejmostí a obrovskou součástí místní kultury, na které nesmíte zapomenout.

Proč navštívit Marakéš

Královské město Marakéš patří mezi nejoblíbenější města u turistů. Nejnavštěvovanějším městem jen nejen v Maroku, ale dokonce v celé Africe. Marakéš leží ve vnitrozemí, takže se tu moře nedočkáte, ale můžete si tu užít mnoha jiných aktivit, která vás potěší úplně stejně jako odpočinek na pláži.

Jakmile přijedete do Marakéše, ocitnete se v minulosti a všude uvidíte nejen tradiční architekturu, ale také památky. Mnoho z nich se nachází také na seznamu UNESCO. Nejvýznamnější budovou města je mešita Koutobia, která byla postavena ve 12. století. Nádherný palác Palais el-Badi také stojí za návštěvu. Marakéšké muzeum vám představí nejen historii města, ale také moderní umění.

Počasí a podnebí v Marakéši

Na jaře začínají teploty stoupat nad 20 stupňů, ale v březnu, dubnu a listopadu musíte očekávat více deště. V červnu jsou teploty již na 30 stupních, zatímco v červenci a srpnu se dostávají i nad 35 stupňů. Podzim je pro dovolenou ve městě ideální, protože jsou teploty příjemné, kolem 25 stupňů. V zimě klesají na 20 stupňů, takže sem můžete snadno uniknout z mrazivých českých zim.

Tipy na výlety v Marakéši a okolí

Marakéš se pyšní nespočtem zahrad s chodníčky, zavlažovacím systémem na místy, kde se můžete posadit a odpočívat. Zahrady jsou nádherně udržované a užijete si tu neuvěřitelný klid. Nejkrásnější botanickou zahradou v Marakéši je Majorelle.

Vodopády Uzúd jsou vysoké až 110 metrů a leží asi 170 kilometrů od Marakéše. Vodopády mají tři stupně, takže se vám naskytne jedinečná podívaná. Procházka podél proudy řeky vás dovede až k jeskyním a soutěskám al-Abíd. Jestli se vydáte ještě dále, objevíte malé čisté tůně, kde se můžete pohodlně vykoupat.

Národní park Toubkal se nachází velmi blízko Marakéše. Najdete tu mnoho turistických tras a pozorovat můžete mnoho rostlin i místních živočichů v jejich přirozeném prostředí. Kromě toho můžete potkat také nejvyšší hory celé severní Afriky (Jebel Toubkal), která je vysoká 4 167 metrů.

Údolí Ourika je nádherné a velmi malebné místo, které se vyplatí navštívit. Obdivovat zde můžete překrásnou přírodu, malé vesničky a život v berberských domovech. Ochutnat můžete místní speciality a v údolí se také nachází krásné vodopády, kde si pořídíte ty nejkrásnější fotky.

Dovolená Maroko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti