Egypt | Cestolapka.cz

Egypt

Egypt je dokonalou destinací pro dovolenou, kde najdete nekonečné možnosti, jak strávit svůj volný čas. Navštívit můžete pět tisíc let staré pyramidy, prozkoumat podmořský svět nebo se projít rušnými orientálními trhy. Těšit se můžete na Rudé moře, jemné pláže, příjemně teplé počasí a exotiku, která vás nebude stát jmění.

Nezáleží na tom, jestli se vydáte do Hurghady, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikhu. Všude si dovolenou užijete. A když využijete first minute nebo last minute nabídky zájezdů, můžete na exotické dovolené navíc hodně ušetřit. Nabídka ubytování je hodně široká a každý si zde vybere také aktivity, které ho budou nejvíce bavit a zajímat.

Všeobecné informace o Egyptě

Egypt leží v severovýchodní Africe a malou částí zasahuje do Asie. Jeho sousedy jsou Libye, Súdán a Izrael. Severní část obklopuje Středozemní moře a východní část Rudé moře. V Egyptě je asi 97 milionů obyvatel, z toho asi 20 milionů žije v hlavním městě Káhiře. Úředním jazykem je arabština, ale na většině míst (hlavně ve větších městech) se snadno domluvíte anglicky.

Egypt je známý zejména díky se historii a památkám. Všichni si dokážeme rychle vybavit pyramidy v Gáze nebo Velkou Sfingu. Slavné je také město Luxor, které se nachází na jihu Egypta. Najít zde můžete chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypt je důležitou součástí kultury i politiky Středního východu a má úžasnou historii, kterou byste měli prozkoumat.

Proč jet do Egypta

Při slově Egypt se vám zaručeně jako první vybaví pyramidy. Najdete zde toho ale mnohem více. Jestli máte rádi vodu, korálové útesy v Rudém moři si zamilujete. Tato lokalita je dokonalá pro milovníky potápění a šnorchlování.

Dostatek aktivit zde najdou také golfisté nebo turisté. Zajímavou a nádhernou záležitostí bude zaručeně plavba po Nilu, stejně jako průzkum starověkých památek. Mezi nejznámější patří pyramidy v Gíze, chrámy Abú Simbela nebo královský kult v Luxoru a Karnaku.

Přístavní město Alexandria nebo hlavní město Káhira naopak potěší všechny, kdo chtějí nakupovat a objevovat tradiční bazary. Užijete si zde tradice a moderní vymoženosti na jednom místě. Káhira je jedno z měst, které nikdy nespí. Můžete si tady proto užít hodně legrace během dne, ale také v noci.

Egypt je nejlepší pro všechny milovníky teplého podnebí. Srážky jsou zde velmi výjimečné, takže se nemusíte obávat deštivého počasí. Dovolenou v Egyptě si užijete během celého roku, ale přes léto musíte počítat s vysokými teplotami mezi 40 a 50 stupni. Během zimy vám zde bude zajisté příjemně teplo, takže si budete moci užít pohodlně všechny místní aktivity.

Egypt patří mezi poměrně levné země, takže tady ušetříte na jídle i dopravě. Setkat se můžete s tzv. „bakšiš“, což je místní spropitné. Jde o součást jejich kultury, takže byste u sebe měli mít vždy malý finanční obnos. Na bazarech nebo trzích počítejte se smlouváním. Obchodními většinou začínají na vysokých částkách, ale můžete se dostat na velmi malé peníze, když budete dobře smlouvat.

Počasí a podnebí v Egyptě

Egypt se nachází v subtropickém pásu, a proto je pro něj charakteristické horké a suché klima během celého roku. Srážky se objeví jen ojediněle, hlavně během zimních měsíců. Většina Egypta tvoří pouště, kde jsou typické velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.

Nejlepší dobou pro návštěvu Egypta je jaro a podzim, kdy jsou teploty kolem 30 stupňů a teplota moře se pohybuje kolem 22 stupňů na jaře a kolem 24 stupňů na podzim. Na konci jara byste měli počítat se silnými větry, které jsou pro tuto oblast země typické.

V zimních měsících se můžete těšit na teplota nad 20 stupňů, které jsou ideální pro turistiku nebo aktivně strávenou dovolenou. Rudé moře bude příjemně teplé i v době, kdy byste u nás mohli jedině lyžovat.

Egyptská kuchyně

Tradiční egyptská kuchyně v sobě kombinuje arabské, turecké a středomořské chutě. Vychutnat si můžete předkrmy zvané mezze, které se podávají na malém talířku s chlebovou plackou. Vyzkoušet byste měli také salát tabbouleh, smažené kuličky kibbeh z mletého jehněčího masa nebo knedlíky se zeleninou, kterým se říká sambousek.

Hlavní chod se obvykle skládá ze skopového, jehněčího, kuřecího nebo hovězího masa. Těšit se ale můžete také na mnoho ryb a mořských plodů. Chobotnice, krevety a humři jsou zde velkými pochoutkami a místní lidé je dokáží připravit na tisíc způsobů. Vegetariáni se ale nemusí ničeho obávat, protože Egypťané mají velmi rádi také bezmasá jídla.

Klasickým dezertem na kolem je baklava. Jedná se o velmi sladký dezert z listového těsta s ořechy a medem. Vyzkoušet byste měli také tradiční čaje. Ibiškový a černý čaj se konzumuje hodně. Vynikající je také egyptská káva, která je známá po celém světě. Až budete mít chuť na něco studeného, ochutnejte limetkovou šťávu, tamarhindi (nápoj z datlí) nebo šťávu z cukrové třtiny.

Nejoblíbenější destinace v Egyptě

Hurghada

Hurghada je největším letoviskem u Rudého moře, kde si můžete užít dokonalou dovolenou s all inclusive servisem. Jedná se o ráj pro potápěče a všechny, kdo milují korálové útesy a podmořský svět. Hodně aktivit si tu ale najdou všichni. Nezáleží na tom, jestli chcete jen lenošit u moře nebo si užít aktivní dovolenou v Egyptě.

V moderních hotelech si můžete užít naprostého pohodlí a vynikajícího jídla. Nebudete se muset o nic starat a jen si budete užívat nádherného výhledu z hotelu, jemného písku na pláži a všech aktivit, které tato oblast pro návštěvníky nabízí. S výhodnou nabídkou získáte pobyt velmi levně a budete si moci užít exotickou dovolenou plnou zážitků za skvělé peníze!

Proč navštívit Hurghadu

Letovisko Hurghada vypadá jako z fotografií. Jde přesně o místo, které si představíte jako dokonalou lokalitu pro dovolenou. Užít si zde můžete opalování, plavání, potápění a šnorchlování. Kromě toho ale můžete detailně poznat místní kulturu a ochutnat lokální delikatesy.

V samotném srdce tohoto místa najdete mnoho restaurací, hotelů a klasické arabské bazary. Právě v uličkách města a na trzích budete moci poznat pravou atmosféru Egypta a seznámit se se zvyky místních lidí. Při aktivní dovolené přitom není nic lepšího, než poznávat nejen nová místa, ale hlavně kulturu a lidi.

Počasí a podnebí v Hurghadě

Stejně jako zbytek Egypta, i Hurghada nabízí velmi teplé a suché počasí během celého roku. Nejlepší pro návštěvu jsou podzimní, zimní a jarní měsíce. Tehdy se teplota pohybuje kolem 25-30 stupňů, což je ideální pro výlety i koupání.

Od března do června se můžete těšit na teploty, které se budou blížit ke 40 stupňům a teplota vody bude více než 25 stupňů. V červenci a srpnu se teploty dostávají do vysokých čísel. Teplota vzduchu přesahuje 40 stupňů a často se dostává až k 50 stupňům. To může být nejen nepříjemné, ale také nebezpečné.

Tipy na výlety v Hurghadě a okolí

Ostrov Giftun leží asi hodinu cesty od Hurghady. Během plavby na ostrov si můžete užít šnorchlování u korálových útesů, kde si obvykle uděláte malou přestávku. Samotný ostrov vás potom mile překvapí plážemi s bílým pískem a nádhernou krajinou, které se říká egyptské Tahiti.

Sahara park je oblíbené místo pro všechny, kdo se chtějí vydat do pouště. Úžasná bude projížďka na velbloudech, mini zoo nebo návštěva beduínské vesnice. Právě ve vesnici nasajete místní atmosféru a vychutnáte si tradiční pokrmy.

Údolí králů je velmi známé, a proto byste ho neměli minout. Leží asi 270 km od Hurghady. Možná se vám to zdá daleko, ale rozhodně to stojí za to. Toto údolí sloužilo jako pohřebiště faraonů a podívat se zde můžete na slavnou Tutanchámonovu hrobku.

El Dahar je nejstarší část této oblasti. Navštívit můžete koptskou katedrálu svatého Shenoudy nebo starou mešitu, která vás okouzlí na první pohled. Procházku egyptskou historií můžete zakončit v kavárně u tradičního čaje nebo na tržišti, kde najdete mnoho pokladů.

Marsa Alam

Dovolenou, na které bude hlavně klid a pohoda, si můžete užít v Marsa Alam. Nejedná se o velké letovisko, ale díky tomu tady budete mít velké soukromí a naprostý klid. Soukromí na širokých plážích plných jemného písku a průzračně čistého moře je ta nejlepší dovolená, jakou si můžete představit.

Pro všechny, kdo si nedokáží představit slunečnou dovolenou bez koupání, potápění a šnorchlování, máme dobrou zprávu. Toto místo je pro aktivní dovolenou u vody jako dělané. Až uvidíte, co skrývá moře pod hladinou, nebudete věřit vlastním očím. Barevný a rozmanitý podmořský svět v Egyptě vyrazí dech každému.

Proč navštívit Masra Alam

Letovislo Marsa Alam splní i vaše nejtajnější sny o dokonalé dovolené v Egyptě. Opalování na písčitých plážích nebo potápění ke korálovým útesům zaručí nejlepší dovolenou, jakou jste kdy zažili. Jestli vás pláže na chvíli omrzí, budete mít mnoho dalších možností, jak čas naplno využít.

Pro fanoušky historie oblast nabízí starověké památky z dob faraonů a chrám Abu Sibel, který ohromí každého návštěvníka. Užít si můžete také přírodní krásy u řeky Nil. Asuánská přehrada nabízí neuvěřitelnou podívanou, kterou jen tak někde neuvidíte. Jak vidíte, letovisko Marsa Alam toho nabízí doopravdy hodně.

Počasí a podnebí v Marsa Alam

Celoroční teplé a suché počasí zajistí úžasnou dovolenou, na které se nebudete muset obávat deště. V této oblasti mají tři léta. První trvá od března do července. Teploty dosahují 40 stupňů a voda má kolem 25 stupňů. Druhé léto je od července do listopadu, kdy jsou teploty vzduchu nad 40 stupňů.

Nejlepší na dovolenou je ovšem třetí léto, které trvá od prosince do února. V tomto období je v oblasti největší vlhko a teploty vzduchu se pohybují kolem 26 až 30 stupňů. Dovolenou byste měli vybírat podle toho, co chcete dělat, ale také podle svého zdravotního stavu. Hodně vysoké teploty mohou být nebezpečné, a to zejména pro děti a seniory.

Tipy na výlety v Marsa Alam a okolí

Velkým lákadlem je město Luxor, které byste neměli minout. Najdeme zde chrámový komplex Karnak, na druhém břehu Nilu Údolí králů, Chrám královny Hatšepsut nebo Memnonovy kolosy. Během dne můžete prozkoumat uličky nebo navštívit tradiční trhy.

Útes Samadai Reef, kterému se říká Dům delfínů, je ideálním místem pro potápění. Často zde můžete pozorovat velké skupiny delfínů. Setkání s těmito savci bude nezapomenutelným zážitkem, na který budete vzpomínat do konce života.

Národní park Wadi El Gemal je další možností, jak navštívit přírodu a užít si volný čas. Jedná se o jednu z mála zelených vegetací, které najdete v nekonečné poušti. Pozorovat zde můžete gazely, kozorožce a mnoho druhů ptáků. Název v překladu znamená Údolí velbloudů, takže přítomnost těchto savců by vás neměla překvapit.

Abú Simel je příležitostí pro všechny milovníky historie. Jedná se o dva starověké chrámy, které vznikly ve 13. století před naším letopočtem. Chrámy patřily k uctívání nejvyššího bohů. Navíc patří mezi nejvyhledávanější a nejkrásnější památky, které můžete v Egyptě navštívit. Chrámy jsou také zapsané na seznamu UNESCO.

Sharm el Sheikh

Na jižní části Sinajského poloostrova najdeme oblast Sharm El Sheikh, která patří mezi turisty mezi nejoblíbenější destinace v Egyptě. Přirozeně se dělí na dvě části. V severní části najdete luxusní hotely a překrásné pláže. Jižní část oblasti je hodně tradiční. Podívat se zde můžete do minulosti a navštívit klasická tržiště.

Oblast Sharm El Sheikh nabízí svým návštěvníkům neuvěřitelnou podmořskou podívanou, kterou jednoduše musíte vidět. Velkou výhodou je, že můžete vyběhnout z hotelu a po pár krocích budete na nádherné pláži, ze které můžete snadno sejít do dokonale čisté vody.

Proč navštívit Sharm el Sheikh

Letovisko Sharm El Sheikh nádherně rámují hory Sinaje. Zároveň se jedná o dokonalé místo pro potápění a zkoumání přírodních krás. Kromě toho si ale můžete užít také pestrý noční život, mnoho restaurací s tradičním jídlem, velké bazary nebo promenádu podél pobřeží.

Nejkrásnějším bodem této oblasti je zátoka Naama Bay, kde najdeme velké hotely a průzračně čisté a modré moře. Pobřeží je skvělým místem nejen pro milovníky potápění. Vodní sporty a lenošení na pláži nemusí být ideální pro každého. Proto můžete vyrazit také do vnitrozemí na výlety do hor.

Počasí a podnebí v Sharm el Sheikh

Po celý rok je v této oblasti hodně teplo a sucho. Ostatně stejně jako v celém Egyptě. S vysokými teplotami musíte počítat hlavně během léta, kdy dosahují 40 až 50 stupňů. Pro výlety nebo poznávací zájezdy je nejlepší zvolit zimu, kdy jsou teploty přes 20 stupňů.

Jestli si chcete užít hlavně sluníčko, opalování a potápění, bude pro vás nejlepší jaro nebo podzim. Teploty vzduchu přesahují 30 stupňů a moře má kolem 27 stupňů. To bude pro vaše účely zaručeně nejlepší volba.

Tipy na výlety v Sharm el Sheikh a okolí

Jeruzalém je velmi slavné město, kam se snadno z Sharm El Sheikh dostanete. Často se tam také organizují výlety. Podívat se můžete na posvátná místa (Křížová cesta, Zeď nářků nebo Boží hrob). Cestou se přitom můžete zastavit u Mrtvého moře a vyzkoušet jeho jedinečnou vodu.

Mojžíšova hora a klášter svaté Kateřiny budou místa pro nezapomenutelné zážitky. Východ slunce nad horou, kde Mojžíš dostal Desatero přikázání, budete mít na mysli ještě hodně dlouho. Na úpatí hory najdete klášter svaté Kateřiny, které patří mezi nejstarší křesťanské kláštery na světě. Vybudován byl v 6. století a zaručeně byste ho měli vidět.

Bílý a Barevný kaňon se nachází nedaleko od letoviska. Bílý kaňon tvoří bělostné skály, které nejvíce vyniknou na pozadí s blankytně modrou oblohou. Na druhou stranu v Barevném kaňonu uvidíte hory, které vypadají jako umělecké dílo. Barvy se v nich dokonale prolínají a máte pocit, že to ani nemůže být dílem přírody.

Národní park Ras Mohamed je v Egyptě nejznámější. Kochat se můžete částí na pevnině i na moři. Mořská část nabízí mnoho ryb, žraloků, rejnoků nebo želv. Když budete mít štěstí, můžete pozorovat také delfíny. Ras Mohamed je populární lokalitou pro potápěče.

Dovolená Egypt

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti