Dominikánská republika | Cestolapka.cz

Dominikánská republika

Nádherná příroda, historické památky, hory, architektura i dech beroucí pláže. Dominikánská republika se těší v posledních letech velké oblibě, protože toho nabízí pro své návštěvníky skutečně hodně. Tento tropický ráj v Karibiku je vhodný pro všechny, kdo si chtějí užít hodně odpočinku i zábavy. Oblíbené aktivity si tam najdou rodiče s dětmi, ale také mladé skupiny přátel.

Dominikánská republika nabízí sluncem zalité pláže s bílým pískem, vysoké palmy a průzračné moře. K potápění i surfování dokonale čistá voda přímo láká. Něco pro sebe si zde najdou milovníci přírody, dobrodružství, vody i romantiky. Jednoduše se jedná o dokonalou destinaci pro všechny, kdo mají rádi teplo a chtějí si užít pravou, tropickou dovolenou.

Všeobecné informace o Dominikánské republice

Dominikánská republika je druhý nejobydlenější stát v Karibiku (hned po Kubě). Najdeme ji ve východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Pro sebe si přitom zabrala asi dvě třetiny celého ostrova.

Jedinou pevninskou hranici tvoří stát Haiti. Stát je to velmi malý, ale nabízí toho hodně. Rozkládá se pouze na 48 511 km2, což je větší polovina České republiky. Žije tam téměř 11 milionů lidí, z toho asi 1 milion žije v hlavním městě Santo Domingo. Úředním jazykem je španělština, ale domluvíte se zde také anglicky. V některých částech ostrova také německy.

Proč jet do Dominikánské republiky

Dominikánská republika je rájem pro všechny, kdo milují luxus a all inclusive. V úžasných hotelech se necháte hýčkat a vychutnáte si koktejly, vynikající jídlo, bazény a vždy usměvavý personál. Životní styl Dominikánců je velmi uvolněný a dokáží tím každého rychle nakazit. Na této dovolené se doopravdy naučíte odpočívat.

Teplo a slunečno je tu po celý rok, takže se nemusíte obávat špatného počasí. Dešťové přeháňky se někdy objeví, ale není to příliš často. Teplo ale překvapivě nepatří mezi největší lákadla na tomto ostrově.

Většinu turistů přijíždí do Dominikánské republiky v únoru, kdy se k ostrovu Samana přibližují velryby. Takový zážitek si rozhodně nechcete nechat ujít, protože se už nikdy ve vašem životě nebude opakovat. Velryby měří 20 metrů a plavou téměř u hladiny, takže je můžete velmi snadno pozorovat.

Užít si zde můžete také historii v koloniálních zónách hlavního města, kde také nakoupíte tradiční doutníky, rum a netradiční suvenýry. Podívat se můžete do horských vesniček nebo na plantáže s cukrovou třtinou, kde můžete ochutnat místní rum.

Nepouštějte se ale na výlety po okolí nikdy sami, jinak můžete mít velké problémy. Můžete mít problém s navigací, ale také s půjčením a auta nebo s policií. Některé lidi to může trochu odradit, ale vyplatí se absolvovat organizované výlety s průvodcem, kdy budete mít jistotu, že vám nehrozí žádné problémy.

Každá z oblastí ostrova je jiná a nabízí jiné zážitky. Puerto Plata je ideální pro surfaře, zatímco Punta Cana bude skvělá pro rodiny s dětmi, protože se tu nachází zábavní parky i ZOO, kde si můžete dokonce zaplavat s delfíny nebo žraloky. Uvidíte ale také krokodýly, leguány nebo opice.

Počasí a podnebí v Dominikánské republice

Díky tomu, že Dominikánská republika leží v subtropickém pásmu, je zde průměrná denní teplota kolem 29°C po celý rok. Období dešťů trvá od května do října, ale netrvá neustále. Jednou za čas se přežene silný déšť, ale jinak bude počasí slunečné a velmi teplé.

Mnoho turistů volí pro dovolenou jaro a začátek léta, protože tam není tolik lidí a ceny jsou mnohem nižší než během turistické sezóny. Teplo a slunečno se tu neustále, takže podle toho nemusíte plánovat svou dovolenou. Do Dominikánské republiky se nedoporučuje cestovat od srpna do listopadu, protože se tu objevují hurikány.

Dominikánská kuchyně

Místní kuchyně je založená na rýži, ovoci, zelenině, vepřovém a kuřecím mase. Je to překvapivé, ale ryby a mořské plody se tady téměř nejí, protože jsou velmi drahé. Mezi základní chutě zde patří cibule, česnek, koriandr a oregano.

Národní pokrm Dominikánské republiky je bandera, který je směsí rýže, smažených banánů, fazolí a kozího dušeného masa. Nezapomeňte tento pokrm ochutnat, protože se jedná o místní pochoutku. Z dezertů byste měli ochutnat smažené banány s karamelem a kokosem, pudink (flan), kokosovou pastu nebo mangový koláč.

A zapomenout nesmíme také na slavný dominikánský rum, který potěší všechny fanoušky tohoto druhy alkoholu. Pochutnáte si ale zaručeně také na místním pivu a ovocných džusech. Nebojte se ochutnat místní speciality. Jedině tak vždy poznáte destinaci do hloubky a poznáte místní chutě i vůně.

Nejoblíbenější destinace v Dominikánské republice

Punta Cana

Letovisko Punta Cana nabízí nádherné pláže plné jemného, bílého písku a azurově modrým mořem. Nejkrásnější pláží této části Dominikánské republiky je Bávaro, která se dokonce zařadila do seznamu 10 nejkrásnějších pláží na světě. Rozhodně se proto vyplatí ji navštívit. Ubytovat se můžete v luxusních i středních hotelech, které budou vyhovovat vašim požadavkům. Nakoupíte si tu suvenýry a můžete si zde také půjčit čtyřkolku. Pro milovníky golfu je zde připravené hřiště.

Jestli sáhnete po first minute nebo last minute zájezdech, ušetříte hodně peněz a budete si moci dovolit jedinečnou dovolenou. Nabídka ubytování je velmi široká a najdete i malé hotely s polopenzí, které si budou moci dovolit i rodiny s dětmi. Jestli si chcete užít luxusní dovolenou, zvolte větší hotely se službami all inclusive.

Proč navštívit Punta Cana

Punta Cana tvoří asi 40 kilometrů dlouhé pláže, které jsou lemovány klasickými palmami. Toto místo je dokonalé nejen na dovolenou, ale také pro nádherné fotky. Kromě bílých pláží nabízí také zábavní parky pro rodiny s dětmi, plavání s delfíny, lety balónem a nespočet vodních sportů, které můžete na tomto kousku ráje vyzkoušet.

Pro všechny, kdo nebudou chtít jen ležet na pláži, nabízí Punta Cana skvělé možnosti. Navštívit můžete národní park Los Haitises nebo se naučit potápění u ostrova Catalina. Letovisko potěší rodiny s dětmi, zamilované páry i seniory, kteří si chtějí užít aktivní dovolenou.

Počasí a podnebí v Punta Cana

Punta Cana je tropickým rájem během celého roku. Těšit se můžete na teplé a vlhké počasí, které je pro subtropický pás typické. Od prosince do dubna je období sucha s teplotou kolem 25°C, zatímco od května do října přichází období dešťů. Jednou za čas možná zaprší, ale jinak si užijete vysoké teploty a vlhký vzduch.

Tipy na výlety v Punta Cana a okolí

Milujete zvířata a jedete na dovolenou s dětmi? Manati Park je zoologická a botanická zahrada, kde si můžete prohlédnout jedinečné druhy zvířat i rostlin. Mezi největší lákadla patří show s delfíny a lachtany. Fascinující je také krmení krokodýlů. S delfíny si můžete také zaplavat, když budete chtít.

Ostrov Saona má pláže s bílým pískem a průzračné moře. Jestli si chcete užít pravý Karibik v houpací síti, rozhodně byste ho měli navštívit. Užijete si zde nejen odpočinek, ale také vodní sporty nebo potápění.

Návštěva hlavního města ostrova by měla být samozřejmostí. Santo Domingo se pyšní historickým centrem a katedrálou Catedral de Santa María la Menor, která je známá po celém světě. Jestli si chcete užít i trochu kultury, vydejte se do Santa Dominga během června, kdy se tam koná merengue festival.

Zajímavý přírodní jev můžete pozorovat v jeskyních Los Tres Ojos, kde vám udiví nádhera podzimních jezer a jeskynních útvarů. Jedná se o indiánské krápníkové jeskyně, které neuvidíte jinde na světě.

Puerto Plata, Playa Dorada, Samana

Severní pobřeží Dominikánské republiky má překrásné pláže s jemným pískem. Tato část ostrova je ideální pro fanoušky potápění, vodních sportů a surfování. Kromě pláží zde ale najdete také přírodu plnou lesů, palmových hájů a úžasných pohoří. Jestli vás zajímá historie a kultura, své oblíbené zážitky tady zaručeně získáte.

Až budete plánovat dokonalou dovolenou v Dominikánské republice, spolehněte se na first minute nebo last minute nabídky zájezdů. Díky tomu si můžete užít luxusní dovolenou za velmi dobré ceny, takže si budete moci dovolit i luxusní dovolenou v Karibiku.

Proč navštívit Puerto Plata, Playa Dorada, Samana

Oblast Puerto Plata, Playa Dorada a Samana, které se nachází na severu ostrova, nazval Kryštof Kolumbus Stříbrné pobřeží. Název dostalo díky tomu, že se od moře odrážely sluneční paprsky a vypadaly stříbrně.

Puerto Plata je největší město této části ostrova a můžete si zde užít venkovskou krajinu, kde se nachází pole s cukrovou třtinou. Kromě toho jsou ale zde také luxusní hotely, které vám nabídnou all inclusive zážitky a pláže nabízí mnoho vodních radovánek.

Počasí a podnebí v Puerto Plata, Playa Dorada, Samana

Stejně jako na zbytku ostrova, i zde si můžete užít během celého roku 29°C a moře bude mít příjemnou teplotu okolo 26°C. Od října do dubna můžete narazit na období dešťů, ale netrvají souvisle. Většinou se přeženete velký liják jednou za 2-3 týdny, ale jinak je tam neustále slunečno.

Tipy na výlety v Puerto Plata, Playa Dorada, Samana

Puerto Plata je největší město na severu a nachází se podél pláže Playa Dorada. Pyšní se luxusním centrem s luxusními hotely, místními restauracemi, velkými obchody a golfovým hřištěm. Jedná se o dokonalé místo, kde si užijete dovolenou plnou relaxace.

Do národního parku Los Haitises se dostanete z přístavu Sabana de la Mar. Podívat se tady můžete na nejrůznější druhy rostlin i zvířat, které u nás neuvidíte. Děti si zaručeně zamilují plameňáky, papoušky, pelikány, leguány, varany nebo vzácné kapustňáky. Navštívit ale můžete také vápencové jeskyně, kde jsou nástěnné malby.

Cayo Levantado je dech beroucí topický ostrůvek se skalnatými i písečnými plážemi. Toto místo můžete znát z reklamy na rum Bacardi. Z tohoto důvodu se můžete někdy setkat s názvem Bacardi Island. Jednoduše se tam dostanete lodí z města Santa Barbara a lodní lístek není drahý.

Laguna Dudu je zvláštní tím, že je sladkovodní. Vedle laguny se nachází lázně Pozo de los Caballos, kde si můžete užít okamžiky plné odpočinku. Jestli si naopak chcete užít trochu adrenalinu, můžete vyzkoušet zipline dráhu nebo jedinečné potápění v jeskyních. Jak vidíte, aktivitu vhodnou pro sebe si zde najde každý. Nezáleží na tom, jestli jste rodina s dětmi nebo zamilovaný pár mladých či starších lidí.

Boca Chica, Bayahibe

Jižní část ostrova se pyšní teplou a průzračně čistou vodou. Obrovským lákadlem jsou hlavně luxusní hotely, u kterých si můžete užít krásných pláží. Užívat si zde můžete mnoho vodních sportů, odpočívat na pláži a vychutnat si místní speciality v rámci all inclusive služeb.

Dovolená v Dominikánské republice nemusí být drahá, když najdete first minute nebo last minute nabídky. Rezervujte svou dovolenou a najděte hotel, který vám bude perfektně vyhovovat. Nemusíte bydlet v obrovském hotelu. Mnoha lidem jistě bude stačit menší hotel s polopenzí, který bude cenově přínosná.

Proč navštívit Boca Chica, Bayahibe

Oblast na jihu ostrova je proslulá cukrovou třtinou a pohořím Cordillera Oriental. Velkou výhodou je, že se zde můžete setkat hned s několika druhy prostředí na jednom místě. Užít si zde nemusíte jen pláže jako na jiných místech ostrova, ale také úžasné pohoří. Pro turistiku i vodní sporty jde o ideální místo.

Perfektní dovolenou zde zažijí nejen rodiny s dětmi, ale také všichni milovníci turistiky, mladé páry a aktivní senioři. Jestli toužíte po skutečné dovolené v karibském ráji, měli byste vyrazit do Boca Chica a Bayahibe.

Počasí a podnebí v Boca Chica, Bayahibe

Jih Dominikánské republiky nabízí podobné počasí jako zbytek ostrova. Vysoké teploty jsou zde po celý rok. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 30°C. Moře bude také příjemně teplé po celý rok, a proto si tam můžete klidně zajet i během zimy, kdy nebude na ostrově tolik turistů.

Od dubna do října musíte myslet na období dešťů, ale déšť nikdy není silný po dlouhou dobu. Většinou se jedná pouze o silné přeháňky, které přijdou jednou za několik týdnů. Ve zbývajícím čase bude vždy teplo a slunečno.

Tipy na výlety v Boca Chica, Bayahibe

Altos de Chavón bývala americká firma, která zde působila v 70. letech. Nyní se tu zdržují malíři, sochaři a další umělci. Jejich díla si zde můžete prohlédnout, ale také si zajímavý kousek zakoupit a přivést si zpět domů netradiční suvenýr.

Město La Romana je centrem obchodu s cukrovou třtinou. Počátky tohoto průmyslu sahají až do roku 1911, takže má v této oblasti dlouhou historii. V minulosti v tomto městě býval největší cukrovat na světě. Podívat se ale můžete na ostrov Isla Catalina, který se nachází v blízkosti. Obdiv si zaslouží jeho pláže i přírodní útesy.

Ostrov Isla Catalina je součástí Národního parku Del Este. Návštěvníci ho vyhledávají hlavně kvůli širokým možnostem pro potápění a šnorchlování. Pod hladinou najdete neuvěřitelný podmořský svět, který se nachází jen na pár místech na světě. Navíc si zde můžete zahrát golf.

Národní park Jaragua je největším národním parkem v Dominikánské republice. Nachází se v jižní části poloostrova Baoruco. Navštívit byste měli hlavně pláž Bahía de Las Águilas a dva blízké ostrovy Isla Beata a Isla Alto Velo, které vás okouzlí. Velmi oblíbené je ale také jezero Lago de Oviedo, protože můžete vidět druhy ryb, které jinde neuvidíte.

Dovolená Dominikánská republika

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti