Maroko | Cestolapka.cz

Maroko

Pouště, vysoké pohoří Atlas, obrovské pláže, bohatá historie a kultura nebo berberské osady. To všechno Maroko nabízí svým návštěvníkům. Jestli chcete strávit svou dovolenou v srdci Orientu, Maroko je skvělou volbou.

Královská města Fès, Meknes, Rabat nebo Marakéš nabízí obrovskou dávku místní kultury, umění a historie. Na jihu můžete obdivovat obrovské hrady a hliněné vesnice, zatímco na pobřeží se nachází hlavně pobřeží, nádherné vody Středozemního moře a zelené svahy s útesy a zátokami. Samozřejmostí jsou také kvalitní hotely, které nabízí all inclusive služby.

Všeobecné informace o Maroku

Maroko se nachází na severozápadě Afriky a jeho sousedy je Alžírsko, Západní Sahara, Ceuta a Melilla. Pohoří Atlas se táhne od jihozápadu po severozápad. Evropu od Maroka dělí slavný Gibraltarský průliv.

Maroko má asi 35 milionů obyvatel. Většina z nich jsou Arabové, Berbeři nebo Haratinové. Úředním jazykem je arabština. Od roku 2011 se k ní přidal další jazyk, kterým je berberština. Domluvíte se zde také francouzsky a španělsky. Ve větších městech ale ani angličtina nebude problém. Země je rozdělena na 12 regionů. Hlavním městem je Rabat, ale mezi nejvýznamnější města patří slavná Casablanca nebo Marakéš.

Proč jet do Maroka

Nezáleží na tom, jestli milujete odpočinkovou dovolenou na pláži nebo hledáte aktivní dovolenou. Maroko nabízí obojí. Užít si můžete vodní sporty, plavání, potápění nebo šnorchlování. Plavce potěší Středozemní moře, které je klidnější. Pro fanoušky surfingu nebo windsurfingu bude mnohem lepší Atlantický oceán, kde jsou větší vlny.

Pro milovníky turistiky je zde pohoří Atlas, které můžete prozkoumat pěšky, na horkém kole, na koni nebo velbloudu. Anebo jednoduše v pronajatém autě. Jakmile na jaře roztaje sníh, můžete si zkusit také rafting na horských řekách, které se nijak nepodobají těm našim. Jsou mnohem divočejší, a proto vás tu čeká pravý adrenalin.

V rámci rekreačních středisek máte možnost si zahrát golf nebo tenis. Maroko je spojením exotiky, nádherného počasí, přírody a adrenalinových sportů. Když se podíváme na first minute nebo last minute zájezdy, budete velmi příjemně překvapeni cenou, kterou za dovolenou zaplatíte. A to nemluvíte o nádherných hotelích, ze kterých můžete vybírat.

Počasí a podnebí v Maroku

Maroko má velmi rozmanitou krajinu. Nachází se zde hory a řeky, ale také moře, pláže a pouště. To hodně ovlivňuje i počasí, které se panuje. Na pobřeží si užijete subtropické klima s teplotami okolo 30 stupňů a teplotou vody kolem 25 stupňů.

Ve vnitrozemí na pohoří Atlas takové teploty očekávat nemůžete. V zimě se teploty dostanou až na bod mrazu a celoročně tu častěji prší nebo sněží. Na druhou stranu pouště na jihu jsou velmi suché a horké. Jestli se chcete na dovolené hlavně opalovat, bude pro vás nejlepší léto nebo začátek podzimu. Pro návštěvu hor je ideální léto, konec jara nebo začátek podzimu, kdy se teploty pohybují kolem 20 stupňů.

Marocká kuchyně

Místní kuchyně je rájem pro vaše smysly. Vychutnáte si mnoho druhů koření, zeleniny nebo kuskus, který je zde velmi oblíbený. Typickou polévkou je Harrira, která se skládá z čočky, cizrny a rýže. Je díky tomu nejen velmi zdravá, ale také vydatná.

Tradičním hlavním jídlem je tajine. Jde o kousky masa a zeleninu. Ochutnat byste měli také machoui, což je skopové maso na rožni, které se před konzumací namočí do směsi soli a kmínu. Díky tomu má velmi výraznou a kořenitou chuť. Jako dezert si můžete dát pečivo, oříšky nebo turecký med.

Národním nápojem je sladký mátový čaj, který vám budou jistě nabízet na každém kroku. V islámských zemích je konzumace alkoholu nelegální. Jestli chcete ochutnat tradiční chuť Orientu, zajděte si ho menších restaurací nebo nakupte místní ovoce na tradičních trzích.

Nejoblíbenější destinace v Maroku

Agadir

Agadir je moderní turistické město, kde najdete nespočet luxusních hotelů. Je poměrně nové, protože bylo zcela zničeno a poté znovu vystavěno po zemětřesení v roce 1960. Agadir je známý svými zlatými plážemi ve tvaru půlměsíce. Na pláži si můžete celé dny užívat odpočinek, koupání a vodních sportů, které jsou zde velmi oblíbené.

Agadir je nejlepším místem pro dokonalou exotickou dovolenou. Stačí, když si vyberete jeden z all inclusive hotelů, který splní i vaše nejtajnější přání. Nebudete se muset o nic starat a užijete si úžasný odpočinek na nádherném místě, o kterém se mnoha lidem může jen zdát. Pravdou je, že díky first minute a last minute zájezdům nebude konečná cena tak vysoká, jak byste možná čekali.

Proč navštívit Agadir

Agadir se pyšní jedinou historickou budovou, která přežila ničivé zemětřesení. Jedná se o pevnost Kasbah, která nabízí nádhernou vyhlídku na celé město. Oblibu si město získalo díky nádherným plážím, krokodýlí zoo a jedinečné botanické zahradě. Tyto místa byste rozhodně neměli při návštěvě minout, protože se jedná o největší lákadla tohoto města.

Pro milovníky aktivní dovolené jsou k dispozici úžasné vlny Atlantického oceánu, které potěší každého surfaře. Pro všechny, kdo se chtějí jen opalovat a odpočívat, jsou zde připravena pohodlná lehátka u hotelového bazénu a nealkoholické koktejly.

Počasí a podnebí v Agadiru

Agadir se nachází v tropickém pásmu. Díky tomu se můžete těšit na příjemné teploty, které během zimy dosahují 20 stupňů. Pro milovníky horkého počasí ale bude lepší jaro, kdy je teplota vzduchu na příjemných 27 stupních.

Léto je zde velmi horké a suché s teplotami kolem 35 stupňů. V největších vedrech si užijete vodu o teplotě 22 stupňů, takže se budete moci kdykoli osvěžit. Díky tomu, že Agadir obklopuje Atlantická oceán, nemusíte se obávat vysokých teplot vody, protože se nedokáže natolik zahřát.

Tipy na výlety v Agadiru a okolí

Pevnost Kasbah jsme již zmínili. Jen pár kilometrů za městem Agadir leží pevnost z roku 1540, ze které budete mít jedinečný výhled na město. Pevnost byla po zemětřesení hodně zničená, ale místní lidé se ji rozhodli zachovat a opravit. Uvnitř sice nic nenajdete, ale může ji využít jako vyhlídkové místo.

Zahrady Jardim de Olhao se pyšní nádhernými rostlinami i berberskou architekturou. Posedět můžete v místní kavárně a děti se zamilují do hřiště. U vchodu do zahrady je také malá galerie, kde se vždy vystavují díla místních umělců.

Tržnice Souk al Had poskytuje marockou atmosféru, kterou jinde nezažijete. Tržnice je obehnána vysokou zdí a můžete se do ní dostat jednou z 12 bran. Na trhu najdete za skvělé ceny snadno úplně všechno. Nakoupit tu můžete ovoce, zeleninu, koření, ořechy, šperky, kosmetiku nebo tradiční suvenýry, které potěší vaši rodinu doma.

Taghazout je oblast, kterou si zamiluje každý surfař. Potkáte se tu s lidmi, kteří zbožňují surf a vodu stejně jako vy a můžete pokořit ty nejlepší vlny. Kromě toho se zde nachází i mnoho surfařských obchodů a barů.

Marakéš

Marakéš patří mezi města, která budete chtít zaručeně v Maroku navštívit. Mnoho lidí ho vnímá jako hlavní město Maroka. Z jedné strany ho obklopuje poušť, zatímco z druhé strany se tyčí vrcholky Atlasu. Říká se, že je to místo, kde nejlépe poznáte místní kulturu a atmosféru. V ulicích jsou na každém kroku stánky s jídlem, krotitelé hadů nebo akrobaté.

Marakéš nabízí úžasnou podívanou na ulicích, ale také krásné parky, botanické zahrady a historické památky. Smlouvání si můžete vyzkoušet na klasických trzích a získat domů úžasné suvenýry nebo místní koření za pár korun. A když si vyberete jeden z first minute nebo last minute zájezdů, nebudete litovat ani cely pobytu.

Proč navštívit Marakéš

Královské město je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Maroku. Musíte počítat s tím, že tu potkáte obrovské množství lidí, ale to je v Orientu naprosto běžné, ať půjdete kamkoli. Marakéš se nachází ve vnitrozemí, takže tu není moře. Místo toho zde ale najdete velké množství jiných aktivit a zajímavostí, které jinde nenajdete.

Velmi rychle se můžete přenést do minulosti díky památkám, které se nachází na seznamu UNESCO. Chloubou města je mešita Koutoubia z 12. století nebo palác Palais el-Badi. V jednom z paláců také najdete Marakéšské muzeum, kde se dozvíte o historii této jedinečné země úplně všechno.

Počasí a podnebí v Marakéši

Mnoho lidí vyráží do Marakéše během zimy, protože se teploty pohybují kolem 20 stupňů. Na procházky po městě a prozkoumávání místních trhů jde o dokonalou teplotu. Od února přibývá více srážek. Na hodně deště můžete narazit v březnu, dubnu a listopadu.

Na jaře jdou vždy teplota nahoru. V červnu je teplota kolem 30 stupňů, zatímco v červenci a srpnu až více než 35 stupňů. Letní měsíce pro návštěvu tohoto nádherného města nedoporučujeme, protože vysoké teploty by mohly být pro některé jedince nebezpečné. Ideálním obdobím pro dovolenou je podzim, kdy zažijete příjemné počasí bez úmorných veder.

Tipy na výlety v Marakéši a okolí

Zahrady v Marakéši jsou velmi známé a najdete jich tu mnoho. Zahrady jsou všechny dobře udržované a budete si tu připadat jako v nádherné oáze uprostřed města. Zahrady jsou volně přístupné a můžete zde odpočívat na lavičkách. Podle místních je nejkrásnější zahradou Majorelle, kde se nachází mnoho úžasných rostlin.

Vodopády Uzúd jsou vysoké až 110 metrů a najdete je asi 170 kilometrů od Marakéše. Při procházce po proudu objevíte jeskyně a soutěsku al-Abíd. Dále po cestě se nachází také malé tůně, kde se můžete vykoupat.

Národní park Toubkal je ideálním místem pro milovníky přírody. Najdete tu mnoho turistických tras s místy, kde žije mnoho živočichů a ptáků. Pro pozorování místní flóry a fauny nenajdete lepší místo. Kromě toho se zde tyčí nejvyšší hora severní Afriky, Jebel Toubkal s výškou 4 167 metrů.

Údolí Ourika patří mezi nejkrásnější místa v Maroku. Prohlédnete si úžasnou přírodu, ale také tradiční berberské vesničky. Podívat se můžete na jejich každodenní život a v údolí můžete objevit také nádherné vodopády s dokonale čistou vodou.

Dovolená Maroko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti