Turecko | Cestolapka.cz

Turecko

Dovolená na nádherných plážích ve stínu slunečníků, ochutnávání místních specialit, směs různých kultur a starověké památky. To všechno je Turecko. Těšit se můžete na obrovské množství aktivit, ze kterých si vybere úplně každý. Turecko potěší fanoušky adrenalinu, ale také milovníky přírody. Rodiny s dětmi si užijí nejen čisté moře, ale také velké aquaparky plné atrakcí.

Úzké uličky plné obchůdků, útulné kavárny a tradiční trhy jsou základem Turecka. Užít si ale můžete odpočinek v tureckých lázních hammam. Turecko nabízí atmosféru orientu za skvělé ceny. Kromě toho si ale užijete také slunce, čistou vodu a all inclusive služby v hotelech, takže se nebudete muset vůbec o nic starat a užijete si svou dovolenou naplno.

Všeobecné informace o Turecku

Turecká republika má rozlohu přes 780 500 km2. Velká část se nachází v Asii, ale malá část země patří také k Evropě. Hlavním městem je Ankara a žije zde asi 80 milionů obyvatel. Hlavní město turismu je zaručeně Istanbul, který se původně jmenoval Konstantinopol. Turecko obklopují hned čtyři moře, a to Egejské, Středozemní, Marmarské a Černé.

Díky tomu, že je Turecko přímořským státem, si zde můžete užít ničím nerušenou dovolenou u moře, ale také vysoká pohoří. Pro mnoho turistů je cílem vrchol Arrarat, který je nejvyšší horou Turecka. V Turecku se ale nachází také 35 národních parků, které rozhodně stojí za návštěvu. Kromě toho země nabízí také mnoho památek, pláží i sportovních aktivit.

Proč jet do Turecka

Turecku se přezdívá „most mezi východem a západem“. Díky tomu v sobě spojuje asijskou i evropskou kulturu a můžete zažít jedinečné zážitky z obou světů. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Antalya, Alanya, Bodrum nebo Belek, kde se užijete nejlepší služby a obrovské množství aktivit. Vybírat ale můžete také jedno ze čtyř moří, ke kterému byste se chtěli podívat.

Bez ohledu na to, pro jaké letovisko a moře se rozhodnete, můžete se těšit na odpočinek, zábavu a vodní sporty. Jestli chcete vidět jedno z kultovních míst v Turecku, měli byste vyrazit do Modré laguny, která se často označuje jako nejkrásnější pláž Turecka. Odpočinout si ale můžete na obrovském množství dalších pláží a většina z nich vypadá nádherně, romanticky a pyšní se průzračně čistým mořem.

Směs kultury je v Turecku neuvěřitelná. Po staletí se zde spojovala islámská, římská a ottónská kultura. Díky tomu můžete objevovat orientální minarety, ale také antické paláce. Slavné je také Mauzoleum v Halikarnassu, jelikož jde o jeden ze sedmi divů světa. Až pojedete do Turecka, toto místo byste rozhodně neměli minout.

Odpočinek na pláži můžete doplnit potápěním nebo vodními sporty. Jakmile se vám pláže omrzí, můžete vyrazit na horu Arrarat a pokořit nejvyšší horu Turecka. Mezi nejoblíbenější výlety do přírody patří „bavlněný hrad“ Pamukkale, kde pořídíte nejkrásnější fotky. Uvidíte, že vám všichni budou závidět, že jste mohli navštívit toto jedinečné místo. Toto místo je skvělé pro zamilované páry, protože procházka přírodou bude velmi romantická.

Počasí a podnebí v Turecku

Počasí v Turecku se mění podle toho, do které části země se vydáte. Turecká riviéra je nejkrásnější od počátku jara do podzimu. Od května do října si užijí nejlepší teploty všichni, kdo se chtějí hlavně koupat a opalovat. V létě je samozřejmě největší turistická sezóna. Jestli se chcete vyhnout davům lidí, měli byste sem jet spíš na jaře nebo na podzim.

Září je nejlepším měsícem pro dovolenou, protože davy turistů odjeli domů a teploty se pohybují kolem 20 stupňů, což je ideální na výlety a procházky v přírodě. Stejné podmínky si ale můžete užít i na jaře. Jestli si chcete užít poznávací dovolenou, nedoporučujeme sem jezdit během letních prázdnin, protože je v Turecku vedro a všude je hodně lidí.

Turecká kuchyně

Turecké chutě a vůně jsou podobné indické, mexické nebo čínské kuchyni. Většina původních receptur pochází z dob Osmanské říše. Hlavní surovinou je kuřecí, hovězí nebo jehněčí maso. Typické pokrmy se hodně liší v každém regionu země, ale všechny mají společné koření. Oblíbený je tymián, máta, paprika a šalvěj. Bez ohledu na to, v jaké části země se ubytujete, tyto chutě si užijete všude, i když vždy budou v trochu jiné podobě.

Tradičním jídlem, které dostanete v každém koutě Turecka, je kebab. Uvidíte, že chutná úplně jinak než u nás. Ochutnat byste měli také börek, což je listové těsto plněné sýrem a zeleninou. Z nápojů je oblíbený jogurtový nápoj se špetkou soli a pepře. Jestli budete chtít sladkou tečku po jídle, vychutnejte si tradiční baklavu.

Nejoblíbenější destinace v Turecku

Bodrum

Bodrum je jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst v Turecku. Toto nádherné město obklopené písčitými a kamenitými plážemi si zamilujete. Bodrum je ale také plný historických a kulturních památek. Jestli si chcete svou dovolenou užít naplno, Bodrum je skvělou lokalitou, kde to můžete udělat.

Blízko pobřeží leží také ostrov Kos. Nachází se asi 32 kilometrů od Bodrumu. Na ostrov se můžete dostat každý den trajektem a užít si dalšího kousku této kouzelné země. Město Bodrum leží v údolí v centru země. Díky tomu se můžete těšit na mnoho romantických zákoutí a procházek. Zároveň vás ale čeká také jeden ze sedmi divů světa, krásné pláže a čisté moře.

Proč navštívit Bodrum

Bodrum je pohádková destinace u Egejského moře. Romantické domky v bílé barvě, minarety, přístavy plné plachetnic a dokonale čisté Egejské moře si zamilujete. Všichni, kdo si chtějí užít dokonalou dovolenou u moře, by měli vyrazit právě sem. Scenérie vypadá, jako z fotografií se vám neomrzí během celé dovolené.

Až tam budete, podívejte se na Pevnost svatého Petra. Jedná se o nejznámější památku ve městě, kterou musí vidět každý návštěvník. Těšit se ale můžete také na nádherné, průzračné moře. Děti budou rády dovádět, zatímco velké děti a dospělí mohou vyzkoušet vodní lyžování nebo potápění. Pod hladinou vody toho uvidíte hodně, i když si to možná nemyslíte.

Počasí a podnebí v Bodrum

Nejlepší čas, kdy byste si měli naplánovat dovolenou v Bodrum, je během letních prázdnin. Červenec a srpen patří mezi nejteplejší měsíce, kdy si užijete vysokých teplot a žádných srážek. Ve stejné době vás čeká nejen opalování, ale také příjemně teplé moře. Jestli si chcete užít spíš výlety než opalování, zvolte si dovolenou na podzim.

Tipy na výlety v Bodrom a okolí

Mauzoleum v Halikarnassu bylo postaveno ve 4. století před naším letopočtem. Dnes si bohužel nemůžeme užít celou krásu a původní výzdobu, ale budova stále působí majestátně. Návštěvníci na toto místo přicházejí velmi rádi, protože je stavba dech beroucí.

Starověky Efes je jedno z nejnavštěvovanějších měst v Turecku. Není se čemu divit, protože se zde nachází mnoho historických památek. Navštívit můžete Celsovou knihovnu, zříceninu Artemidina chrámu a mnoho dalších míst, na která nezapomenete do konce svého života.

Přístav Yalikavak je známý jako turecké St. Tropez. Jedná se o malý rybářský přístav, který se nachází asi 18 kilometrů od města Bodrum. Můžete se dokonce vypravit s místními rybáři na moře a ulovit si vlastní rybu. Rádi vám předvedou tajemství svého řemesla. Úlovek máte zaručený.

Pamukkale je rájem pro milovníky přírody. Říká se mu „Bavlněný hrad“. Koupání si zde sice neužijete, ale můžete se těšit na nádhernou přírodu, ze které budete mít desítky jedinečných fotografií. Uvidíte, že si toto místo a celé Turecko zamilujete a budete se sem velmi rádi vracet.

Alanya

Letovisko Alanya je neustále zalité sluncem a obklopené nádhernou přírodou. Řadí se mezi nejoblíbenější místa v Turecku, kam můžete vyrazit. Město je plné barů, hotelů a restaurací, kde si vychutnáte místní speciality a užijete si all inclusive služeb.

Turecká riviéra bude zajisté lákat i rodiny s dětmi, které se rozhodně nudit nebudou. Hotely se postarají o celodenní program, ale zabavit je můžete také výlety do přírody. Vodná radovánky si užijí naplno a stejně jako vy, i vaše děti si dovolenou u moře užijí na sto procent. Díky first minute nebo last minute zájezdům si užijete exotickou dovolenou s all inclusive službami za super cenu.

Proč navštívit Alanya

Alanya je velmi populární turecká destinace, kam lidé jezdí za zábavou, odpočinkem a historií. V minulosti sloužila jako oblíbené místo pro piráty, ale oblíbila si ho také královna Kleopatra. Město Alanya si zajisté zamilujete i vy, když si ho oblíbila i sama Kleopatra.

Užívat si budete nádherné pláže s jemným bílým pískem, po kterých se procházela královna Kleopatra. Ve vlnách si zábavu užijí malí i velcí. Rodiny s malými dětmi čekají jedinečné aquaparky, kde můžete strávit klidně celý den. Dobrou zprávu ale máme také pro milovníky potápění, protože pod mořskou hladinou se skrývají neuvěřitelné poklady.

Počasí a podnebí v Alanya

Dovolená v letovisku Alanya je nejlepší od jara do podzimu. Nejvyšší teploty se vyskytují v červenci a srpnu. V tomto období jsou pláže obklopené turisty. Jestli chcete hlavně zkoumat místní přírodu a uličky měst, měli byste sem zajet v květnu nebo v září, až pominou největší vedra.

Jarní a podzimní počasí v této oblasti vás velmi mile překvapí. V Turecku i mimo hlavní sezónu teploty sahají k 20 stupňům. Jakmile se rozhodnete pro období mimo sezónu, užijete si příjemných teplot a docela teplého moře, aniž byste museli čelit nesnesitelnému vedru a velkému přílivu turistů.

Tipy na výlety v Alanya a okolí

Kleopatra beach je nejslavnější pláž v celém Turecku. Kleopatra ji kdysi údajně dostala jako dar od Marca Antonia a strávila tu hodně času. Z tohoto důvodu se také pláž jmenuje po ní. Stejně jako ona, i vy se tu můžete cítit jako královna nebo král. Užít si tu můžete slunce na pláže, koupání v čisté vodě i vodních sportů.

Antické divadlo Aspendos bylo velmi důležité v historii kultury. Prohlédnout si můžete jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších amfiteátrů. Při pohledu dolů si budete připadat jako staří Řekové, kteří na tomto místě v minulosti spočívali.

Sealanya Dolphinpark je místem, které nesmí minout žádná rodina s dětmi. Toto obrovské delfinárium nabízí aktivity na celý den. Garantujeme, že nebudete vědět, kam se dívat dříve. Kromě delfínů si přitom můžete prohlédnout i krásné žraloky nebo se podívat na show s talentovanými a velmi inteligentními delfíny.

Antické město Perge se pyšní velkým množstvím historických památek, které jsou staré minimálně sto let. Mnoho z nich vám bude připomínat počátky křesťanství v Malé Asii. Jestli chcete objevovat staré krásy Turecka, měli byste se podívat také na toto místo.

Antalya

Antalya je třetí nejnavštěvovanější město světa. Díky tomu můžete očekávat nejen orientální památky, krásné pláže a atrakce pro děti, ale také hodně turistů. Jestli vám nevadí větší množství lidí, protože si zde užijete dovolenou plnou zážitků všeho druhu. Nezáleží na tom, jestli se pustíte do sjíždění peřejí nebo budete jen odpočívat na pláži.

Antalya je temperamentní město, které má kouzelnou atmosféru a postará se o kulturní zážitky. Místní obchody, restaurace, kavárny i bary budou pečovat o to, abyste byli neustále spokojení a užili si vynikající pokrmy místní kuchyně. Stejný cíl mají také hotely s all inclusive, kterých se zde nachází nespočet. Děti si užijí hodně zábavy v hotelových aquaparkcích.

Proč navštívit Antalya

Spojení historických památek, nádherné přírody a sportovní aktivity si užije každý bez ohledu na to, po čem na dovolené toužíte. Pravé Turecko můžete zažít v historické části města jménem Kaleici. Účastnit se zde můžete kouřového rituálu, vyzkoušet tradiční turecké pokrmy a dopřát si odpočinek v lázních kammam.

Velkým dobrodružstvím bude také vyhlídkový let nad městem. Divoké lesy a obrovská skaliska budete mít jako na dlani. Antalya nabízí také řadu hotelových resortů, parků a bazénů. Písčité pláže a pozvolný vstup do moře si užijí hlavně rodiny s dětmi. Odpočívat přitom můžete v klidu na připravených lehátkách se slunečníky.

Počasí a podnebí v Antalya

Pro dovolenou v Antalye je ideální doba od jara do podzimu. Nejvyšší teploty jsou samozřejmě během července srpna, kdy se v této oblasti nachází největší počet turistů. Antalya zalitá sluncem nabízí středomořské podnebí. Jakmile sem přijedete v srpnu, užijete si nejlepší čas pro vodní aktivity.

Tipy na výlety v Antalya a okolí

Jeskyně Karain je stará více než 2000 let. Vydat by se tam měli všichni romantici. Toto kouzelné místo bude velkým zdrojem znalostí o místní fauně. Kromě živých zvířat můžete pozorovat také nálezy kostí dinosaurů, kteří žili na tomto magickém místě.

Vodopády Düden jsou další přírodní zajímavostí, kterou můžete navštívit. Nachází se asi 13 kilometrů od města Antalya. Vodopády jsou vysoké asi 15 metrů v hlavním místě. Menší říčky ale tvoří své vlastní, menší vodopády.

Město Side nabízí historickou atmosféru a nádherný přístav. Chrám boha Apollona se zahradami si zaručeně zamilujete, protože jde o nádhernou stavbu. V zahradách si navíc můžete odpočinout po dlouhém dni objevování okolí města Antalya.

Dim River National Park vám ukáže zvířata a faunu, která se v Turecku přirozeně vyskytuje. Užít si dokonce můžete i divoké peřeje. Aktivní dovolenou si můžete užít i v tomto koutě Turecka a přinést si domů neuvěřitelné množství vzpomínek. Všichni milovníci přírody na toto místo nesmí zapomenout, protože se zde nachází pravý ráj.

Belek

Krásná rodinná dovolená v Turecku na klidném místě, kde nebude příliš mnoho turistů, je pro mnoho lidí velkým snem. Letovisko Belek je dokonalým místem, na které byste měli zajet. Čekají na vás krásné pláže, vodní aktivity, šnorchlování, eukalyptové háje nebo zábavné aquaparky. Nezáleží na tom, jestli toužíte po dobrodružství nebo odpočinku. Belek je tu pro vás.

Městečko Belek si zaručeně užijete ještě více, když se spolehnete na first minute nebo last minute zájezdy. Díky tomu si užijete tropickou dovolenou u moře na velmi klidném místě za přívětivou cenu. Uvidíte, že si toto místo zamilujete.

Proč navštívit Belek

Belek se řadí mezi nejkrásnější místa v Turecku. Azurově modré moře, stejně jako překrásná příroda a obrovské pohoří Taurus. Celá krajina v sobě skrývá neobyčejné kouzlo, kterému neodoláte ani vy. Jestli chcete hlavně odpočívat na pláži, čekají tu na vás kilometry dlouhé pláže s vysokými palmami, které nabízí příjemný stín.

Belek ale nabízí mnoho činností také pro milovníky dobrodružství a aktivní dovolené. Vyzkoušet si můžete golf na Cornelia Golf Club, který patří mezi nejlepší v celém Turecku. Milovníci golfu se sem sjíždí z celého světa, protože hřiště je naprosto úchvatné. Nezáleží na tom, jak se rozhodnete svůj pobyt v Beleku strávit, protože si ho zaručeně užijete.

Počasí a podnebí v Beleku

Počasí v Beleku je neustále příjemné a plné slunce prakticky po celý rok. Pro milovníky slunění a koupání budou nejlepší měsíce od května do října. Pro rodiny s dětmi se doporučuje spíše září, protože tu budou nejen menší vedra, ale také menší počet turistů.

Tipy na výlety v Beleku a okolí

Národní park a kaňon Köprüln patří mezi známá místa v Turecku, která byste měli navštívit. Pro všechny fanoušky adrenalinu je toto místo ideální. Budete totiž sjíždět divoké peřeje, pokoříte vysoké kopce a poté si užijete odpočinku pod nádhernými stromy. Tradiční vesnice Bolasan vás potěší večer, protože tu zažijete pravou tureckou atmosféru.

Chiméry patří mezi velmi netradiční zážitky z dovolené. Pozorovat budete hořící zemní plyn, který neustále uniká ze země. Ve tmě se díky tomu objevují nádherné obrazce, které budou na fotografiích vypadat úžasně. Garantujeme, že něco takového jen tak někde neuvidíte.

Antické město Phaselis leží v centru borovicového lesa a objevíte zde pozůstatky tohoto města. Starověký akvadukt a římský amfiteátr jsou památky, které byste neměli minout. Vodní radovánky vám nebudou odepřeny ani zde, protože se zde nachází krásné jezero, ve kterém se můžete vykoupat.

Zelený kaňon leží v centru pohoří Taurus. Obdivovat zde můžete jednu z největších přehrad v Turecku a smaragdově zelenou vodu. Užít si můžete pohodovou plavbu lodí, ze které uvidíte nejen smaragdovou vodu, ale také nádhernou přírodu a vykoupat se můžete v čisté horské vodě.

Dovolená Turecko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti