Tunisko | Cestolapka.cz

Tunisko

Hledáte pro svou dovolenou trochu netradiční destinaci s nádhernými plážemi a vodou ideální pro koupání a vodní sporty? Tunisko je ideální volbou pro mnoho turistů, protože se jedná o možnost exotické dovolené za velmi příjemnou cenu. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Hammamet, Sousse, Mahdia, Zarzis nebo Djerba.

Tunisko je rájem pro fanoušky vodních sportů. Užít si zde můžete surfování, vodního lyžování, létání na padáku taženém lodí nebo potápění. Pobřeží je také vhodní pro plachtění, takže všichni milovníci vody a vodních sportů si dovolenou v Tunisku zaručeně užijí. Nabídka aktivit, které můžete na tomto nádherném místě, dělat je neuvěřitelně široká.

Všeobecné informace o Tunisku

Tunisko je obklopeno Středozemním mořem. Svou velikostí dosahuje asi dvojnásobku České republiky a jeho sousedy je Alžírsko na západě a Libye na jihovýchodě. Hlavním městem je Tunis. Úředním jazykem je arabština, ale jednoduše se zde domluvíte také anglicky, francouzsky a německy.

Tunisko patří mezi islámské země, ale pocítíte zde silný evropský vliv, takže se návštěvy rozhodně nemusíte obávat. I přesto, že je Tunisko tropickým místem, během roku se zde mění počasí. Od ledna do března hodně prší a v dubnu fouká silný vítr. Během letních měsíců se mohou teploty na některých místech vyšplhat až na 40 stupňů.

Proč jet do Tuniska

Do Tuniska se letadlem dostanete za pouhé dvě a půl hodiny a leží jen 120 kilometrů od Sicílie. Země spojuje evropskou a arabskou kulturu. Užít si můžete nekonečné pláže, spoustu slunce, stromy s čerstvými pomeranči, datlové palmy a nádhernou Saharu. Vše na jednom místě.

Chcete-li si užít exotickou dovolenou za velmi nízkou cenu, Tunisko je skvělou možností, protože je levnější než jiné exotické země. Hlavním tipem na výlet bude samozřejmě hlavní město Tunis, kde najdeme historickou medinu. Jedná se o labyrint, ve kterém najdete řadu trhů a nespočet stánků se vším, co byste mohli chtít a potřebovat.

V Tunisku se nachází hodně historických památek, takže se můžete těšit nejen na krásné pláže a čisté moře, ale také na kulturu a historii. Kartágo je velmi známým místem s archeologickými vykopávkami antického města. Sidi Bou Said je jedinečné místo, kde uvidíte město postavené na skále, což rozhodně neuvidíte každý den.

Turisté často pro svůj pobyt volí severní Tunisko Hammamet, protože se tu dokonale spojují pláže a vodní sporty s bohatým nočním životem, který si tu můžete užít až do ranních hodin. Do Tuniska se dostanete pouze letecky, ale díky krátké době letu nemusíte mít strach ani z cestování s dětmi, které to zajisté zvládnou skvěle.

Počasí a podnebí v Tunisku

Tunisko se nachází v subtropickém pásu. Díky tomu můžete vyrazit na dovolenou prakticky celoročně a nemusíte příliš myslet na počasí nebo místní teploty. Myslete jen na to, že podnebí jednotlivých částí země se lehce liší. Obecně se teploty pohybují kolem 35 stupňů a teplota moře se dostává na 25 stupňů.

Turisté většinou volí pro dovolenou období od května do října. Na jihu je sezóna trochu delší, a to již od dubna do listopadu. Mezi nejteplejší měsíce patří pochopitelně červenec a srpen, kdy teplota dosahuje až 35 stupňů. Vždy se ale musíte řídit podle oblasti, do které se vydáte.

Tuniská kuchyně

Lehce pikantní tóny potěší všechny fanoušky ostrého jídla. Základem jídla je obvykle skopové maso nebo ryby, ovoce a zelenina. Národním pokrmem je kuskus. Připravuje se s různými druhy zeleniny i masa a obvykle s pikantní omáčkou.

Mezi další oblíbené pokrmy patří briky (taštičky s vejcem, masem, bramborami a cibulí), pikantní omáčka harissa nebo pokrmy z chobotnice či krevet. Spokojeni budou i milovníci sladkého, protože Tunisko je známé širokou nabídkou sladkostí. Mezi nejoblíbenější patří baklava nebo makroud. Z nápojů místní konzumují hlavně mátový čaj nebo tuniské víno (bílé i červené).

Nejoblíbenější destinace v Tunisku

Hammamet

Nejoblíbenějším letoviskem v severním Tunisku je jednoznačně Hammamet. Většina hotelů v této oblasti se nachází přímo na pláži, takže jen vyjdete z hotelu, ujdete pár metrů a jste na nádherné pláži. Díky tomu jde o ideální místo, kde můžete odpočívat, slunit se na lehátku a koupat se. Navíc se blízko nachází také golfová hřiště a tenisové kurty pro všechny, kdo chtějí sportovat mimo vodu.

Hotely nabízí nespočet programů pro děti i dospělé, takže se během dne rozhodně nebudete nudit. Večer si můžete užít v místních kavárnách nebo restauracích. Po horkém dni vás jistě potěší také romantická procházka ve stínu ibišků a jasmínů, které rostou v celé oblasti.

Proč navštívit Hammamet

Hammamet leží na severu Tuniska, asi 60 kilometrů od hlavního města. Největším lákadlem jsou jednoznačně nádherné pláže a azurové moře. Letovisko ale potěší také milovníky historie, protože se zde nachází i historická část města, které se říká medina.

Úzké uličky města, tradiční tržiště, obchody a příjemné kavárny vytvoří dokonalou atmosféru, kterou v Tunisku budete jistě vyhledávat. Díky rozmanitosti Hammametu si můžete užít nejen nádhernou dovolenou u moře s odpočinkem na pláži, ale stejně tak můžete prozkoumávat místní města, klasické uličky a historické budovy, které se zde nachází.

Počasí a podnebí v Hammametu

V létě se teploty pohybují okolo 30 stupňů, ale v některých dnech se mohou dostat až k 40 stupňům. V letních měsících dešťové srážky nečekejte. Jestli chcete místo navštívit mimo nejvyšší teploty, měli byste zvolit květen nebo říjen, kdy jsou teploty kolem 26 stupňů.

Moře je v této oblasti poměrně mělké, a proto se velmi dobře ohřívá. Během hlavní sezóny se teplota vody dostává obvykle na 25 až 27 stupňů. Jestli si chcete užít nádherně teplého moře a tropických teplot, měli byste vyrazit na dovolenou právě do Hammametu.

Tipy na výlety v Hammametu a okolí

Hlavní tip na výlet je hlavní město Tunis, které se nachází jen 60 kilometrů od letoviska Hammamet. Najdete tam historickou část města, starobylé památky nebo archeologické muzeum. Na návštěvu rozhodně stojí paláce Dar Ben Abdalla nebo Bardo.

Národní park Baukrnine, který leží jen 18 kilometrů od hlavního města, bude rájem pro všechny milovníky přírody. Zahlédnout můžete nespočet ještěrek a chameleony. Žije zde ale také nejmenší savec na světě, kterým je bělozubka nejmenší. Z rostlin zaručeně uvidíte tulipány a orchideje, které jsou pýchou tohoto parku.

Kartágo láká turisty hlavně díky archeologickým vykopávkám a pozůstatkům antického města. Mezi nejoblíbenější patří Antoniovy lázně, divadlo, římské vily nebo chrám svatého Cypriána. Kromě toho zde najdete také mnoho nádherných zahrad s eukalypty nebo cypřiši.

Koloseum El Jem se nachází ve stejnojmenném městě. Jedná se o velké římské koloseum, které bylo postaveno ve 3. století našeho letopočtu. Sloužilo pro zápasy gladiátorů, ale také tímto místem prošla skutečná válka. Koloseum se bohužel nedochovalo v původní podobě, ale stále se jedná o jedinečnou a dech beroucí památku.

Mahdia

Hledáte odpočinek na širokých plážích, bohatou kulturu, tradice, nádherné památky a aktivní dovolenou zároveň? Mahdia se skvělým letoviskem, do kterého můžete vyrazit. Tuniskou atmosféru si užijete naplno v úzkých uličkách a na místních tržištích. Prohlédnout si můžete pevnost Borj el-Kebir nebo krásný přístav.

Hotelové komplexy se nachází jen kousek od historické části města, takže si můžete užít místní atmosféru a all inclusive služby prakticky na jednom místě. Sportovní aktivity a animační programy pro děti zajistí, že se nebudete nikdy nudit. Mahdia se považuje za letovisko pro znalce Tuniska, a proto byste sem měli vyrazit i vy.

Proč navštívit Mahdia

Mahdia patří mezi nejklidnější letoviska v Tunisku. Těšit se můžete na bělostné pláže, které mnoho lidí označuje jako nejkrásnější na celém pobřeží. Z hotelu a při pobytu na pláži uvidíte nejkrásnější východy slunce a odpočívat můžete celý den na lehátku na pláži. Vaše děti si přitom mohou hrát v moři.

Vstup do moře je pozvolný a velké vlny se sem obvykle nedostanou, takže jde o bezpečnou destinaci pro vaše děti. V Mahdii byste ale neměli zapomenout ani na historii tohoto úžasného místa. Historická medina nabízí bránu Skifa Kahla a mnoho dalších budov, které mají tradiční podobu, a poznáte díky nim skutečnou atmosféru Tuniska.

Počasí a podnebí v Mahdia

Počasí v letovisku Mahdia je během celého roku teplé a suché, protože se letovisko nachází blízko Sahary. Během léta se teploty pohybují mezi 30 a 35 stupni. Teplota vody je obvykle na velmi příjemných 27 stupních, protože je moře mělké a voda se dokáže rychle ohřát.

Jestli nechcete vyrazit do Tuniska v největším horku, měli byste si naplánovat dovolenou v květnu, září nebo říjnu. V těchto měsících jsou zde teploty stále velmi příjemné, a to kolem 27 stupňů a teplota vody je okolo 25 stupňů.

Tipy na výlety v Mahdia a okolí

Město Sfax je druhé největší město v Tunisku a bylo založeno v 9. století. Užít si můžete starou část města, která nabízí turistům mnoho památek a muzeí. Moderní část města nabízí naopak restaurace a kavárny, kde můžete ochutnat místní speciality. Veřejné parky vybízí v pořádání pikniků, což zde můžete klidně udělat a uvidíte jistě mnoho lidí, kteří si budou užívat jídlo a zábavu v parku.

Pevnost Borj el-Kebir byla postavena v 9. století. V 16. století byla bohužel zničena během španělské války. Současná podoba pevnosti byla postavena později, ale vycházela z původního vzhledu, takže si můžete udělat dobrý obrázek o tom, jak stavba vypadala v minulosti. Pevnost se nachází přímo ve městě Mahdia, takže byste ji neměli minout.

Lázeňské letovisko Korbous potěší všechny, kdo chtějí navštívit termální prameny. Horké prameny s vysokým obsahem síry jsou léčivé pro klouby a kožní onemocnění. Na toto místo proto každý rok míří mnoho turistů, kteří chtějí posílit své zdraví.

Jeskyně Grottes Romaines je také známá jako El Haouaria. Jeskyně vznikly již v 6. století před naším letopočtem a byly používány pro těžbu kamene kvůli budování měst, včetně Kartága.

Zarzis

Zarzis je letovisko Tuniska, které najdeme na samotném jihu země. Jestli hledáte na dovolené hlavně slunce, příjemně teplou vodu a obrovské množství slunce, tato destinace pro vás bude ideální. Turisty zde lákají hlavně pláže s vysokými palmami, které vypadají jako z fotografie.

Dobrou zprávou je, že mnoho lidí sem jezdí také kvůli léčivém pramenům se sírou, které mají blahodárný vliv na kožní onemocnění, artritidu nebo revmatismus. Zarzis oplývá nádhernou atmosférou a můžete si zde užít pravý orient za velmi výhodné ceny. Když využijete first minute nebo last minute nabídky, nebudete litovat.

Proč navštívit Zarzis

Zarzis se nachází velmi blízko ostrova Djerba. Jestli nechcete strávit celou dovolenou na plážích, měli byste si udělat malý výlet na tento krásný ostrov, který je spojen se Zarzis pomocí Římské cesty. Jsme si ale jistí, že vás toto letovisko nepřestane bavit.

Město Zarzis je krásným příkladem tuniské atmosféry, kterou si můžete naplno užít na tradičních trzích, v úzkých uličkách a v rybářském přístavu. Jestli umíte dobře smlouvat, můžete domů odjet s mnoha krásnými suvenýry za velmi příznivou cenu. I bez suvenýrů na svou dovolenou budete dlouho a rádi vzpomínat, protože si ji zaručeně užijete.

Počasí a podnebí v Zarzisu

Letovisko Zarzis leží na samém jihu Tuniska, a proto se můžete těšit na velmi horké a suché počasí. Nejteplejšími měsíci je červenec a srpen, kdy čísla na teploměru dosahují 33 stupňů, ale teplota může být i vyšší.

Jestli sem pojedete hlavně kvůli teplému moři, můžete vyrazit již v květnu, kdy má moře příjemné teploty, které si drží až do konce října. Nádhernou dovolenou si zde ale užijete i mimo turistickou sezónu, kdy nebudou takové tropy, protože velmi příjemné teploty panují v této destinaci celoročně.

Tipy na výlety v Zarzisu a okolí

Město Sfax bylo založeno v 9. století. Od letoviska se nachází velmi blízko a měli byste se do něj vydat, jestli si chcete užít místní atmosféru, vynikající jídlo a historické památky. Prohlédnout si ale můžete nejen historii města, ale také novější centrum, kde se nachází hodně restaurací a útulných kaváren. Veřejné parky vás potěší svou zelení a místem ideálním pro piknik.

Ostrov Djerba se nachází jen kousek od letoviska a můžete zde prozkoumat zajímavé památky a muzea. Nachází se zde také krokodýlí farma, kde žije přes 400 nilských krokodýlů. Děti proto budou touto návštěvou nadšené. Vidět tu totiž můžete i jejich krmení.

Solné jezero Chott El Djerid leží asi 20 metrů pod hladinou moře. Jedná se o největší silné jezero v severní Africe. Většinu roku je jezero vyschlé a můžete zde pozorovat drobné krystalky soli. Zároveň se jedná o místo, kde lidé často pozorují fata morgánu. Můžete se přesvědčit na vlastní kůži, jestli ji zažijete také.

Město Matmata je známé všem fanouškům Star Wars. Tyto úchvatné snímky se zde totiž natáčely. Filmaři použili podzemní jeskyně jako netradiční kulisy. V tomto jedinečném obydlí v dnešní době stále žijí původní obyvatelé, takže se můžete setkat s místními lidmi na velmi netradičním místě.

Sousse

Letovisko Sousse se nachází na pobřeží Středozemního moře. Turistům město nabízí zahrady, ovocné sady, nádherné pláže a kvalitní hotely s all inclusive službami. Užít si můžete také nespočet restaurací, kaváren, obchodů a diskotéky.

Každou neděli se jen pár kroků za městem pořádá velký trh, kde můžete nakoupit hlavně místní ovoce a zeleninu, ale i mnoho dalšího zboží. Na fanoušky historie čekají křesťanské katakomby, které se prostírají celých 5 kilometrů pod městem. Toto letovisko a jeho okolí nabízí pro návštěvníky mnoho způsobů, jak si užít svou dovolenou. Navíc ji seženete za skvělou cenu díky first minute nebo last minute zájezdům.

Proč navštívit Sousse

Sousse je třetím největším městem v Tunisku a stalo se populárním místem pro turisty. Největším lákadlem je 8 kilometrů dlouhá pláž s jemný, bílým pískem a průzračné, příjemně teplé moře. Jakmile vás omrzí slunění na pláži, můžete se během chvilky dostat do historického centra města, kde na vás čeká pevnost Ribat a několik mešit.

V Sousse toho ale uvidíte mnohem více. Dovolenou si naplno užijí zamilované páry, rodiny s dětmi, aktivní senioři i skupiny přátel. Každý si najde svou oblíbenou aktivitu a během své dovolené můžete vyzkoušet vše od odpočinku na pláži, přes vodní sporty až po návštěvu trhů a průzkumu historické části města Sousse.

Počasí a podnebí v Sousse

Oblast Sousse nabízí svým návštěvníkům dokonalé dovolenkové počasí. Teploty jsou vysoké a déšť se tu objeví velmi zřídka. V létě se teploty dostávají přes 30 stupňů a teplota moře se většinou kolem 25 stupňů. Jestli toužíte po dovolené plné výletů a památek, nejlepším obdobím pro vás bude květen, říjen nebo listopad, kdy jsou teploty okolo 24 stupňů.

Tipy na výlety v Sousse a okolí

Kairouan je svaté město Islámu a najdete ho asi 70 kilometrů západně od Sousse. Jeho nejpopulárnějším místem je Velká mešita se čtvercovým náměstím uvnitř. Na tomto místě i v dalších mešitách můžete poznat atmosféru islámu i Tuniska. Navíc uvidíte nádhernou architekturu.

Sidi Bou Said je město postavené na skále, které na první pohled zaujme svou architekturou. Modrá a bílá barva jsou pro Tunisko typické a atmosféru si užijete nejvíce, když se posadíte v místní kavárně a vychutnáte si místní kávu. Zároveň budete mít výhled na překrásný přístav a záliv.

Město Monastir vás překvapí starou částí, tzv. medinou. Objevit tam můžete Ribat, což je klášter z konce 8. století. Klášter byl během minulosti opevněn, čímž vznikla největší vojenská stavba v Tunisku. Pro všechny fanoušky vojenské historie i architektury bude toto místo přímo fascinující.

Port El Kantaoui je přístavní město, které se nachází asi 8 kilometrů od Sousse. Nejkrásnějším místem je zde přístav, ze kterého můžete pozorovat lodě. Neuvidíte jen běžné lodě, ale také lodě v pirátském stylu, do kterých můžete nastoupit a užít si několikahodinovou plavbu plnou jídla a zábavy.

Djerba

Ostrov Djerba je v současnosti velmi oblíbeným místem pro turisty. Podle legendy sem připlul Odysseus se svými lidmi a líbilo se mu zde natolik, že vůbec nechtěl odejít. Stejný pocit můžete zažít i vy. Největší ostrov severní Afriky nabízí návštěvníkům dlouhé pláže, jemný písek, průzračné moře, luxusní hotely a mnoho aktivit.

Hlavním městem ostrova je Houmt Souk, kde se nachází úžasné trhy s jídlem a suvenýry. Jestli si chcete odvézt domů tradiční koberec, toto místo byste neměli minout. Dovolenou na ostrově Djerba najdete za skvělé ceny, když se budete dívat na first minute nebo last minute zájezdy, ale ani v plné ceně se nemusíte obávat žádných vysokých cen.

Proč navštívit Djerbu

Ostrov Djerba přitahuje turisty hlavně díky překrásným písčitým plážím a vůní jasmínu, která se nachází na celém ostrově. Jasmín je národní rostlinou, takže se tu s ním setkáte na každém kroku. Navíc si tu užijete mnoho slunce a dokonale čistou vodu, kterou si děti i dospělí zamilují.

Dovolená na ostrově rozhodně nemusí být jen o odpočinku na pláži a koupání v moři. Na Djerbě najdete mnoho památek a muzea, ale také krokodýlí farmu, kde si můžete prohlédnout více než 400 nilských krokodýlů. Podívat se přitom můžete na krmení, stejně jako na líhnutí malých krokodýlů z vajíček. Zapomenout byste neměli ani na vodní sporty, např. vodní lyžování.

Počasí a podnebí v Djerbě

Ostrov Djerba se nachází na jihu Tuniska. Díky tomu si udržuje teplé počasí během celého roku. Nejteplejší měsíce jsou od června do září. Průměrné teploty zde přesahují 30 stupňů. Teplota vody je také velmi příjemná. Během hlavní sezóny se vyšplhá až na 28 stupňů.

Příjemné teploty na výlety si můžete užít během května nebo na podzim do konce října. Krásnou dovolenou si proto můžete užít i mimo turistickou sezónu, kdy budou nejen příjemnější teploty, ale také tam nebude tolik turistů. Nemusíte se přitom obávat studeného moře, protože i během září a října se teplota vody pohybuje kolem 22 stupňů.

Tipy na výlety v Djerbě a okolí

Město Houmt Souk je hlavní město ostrova Djerba. Objevit zde můžete starou tkalcovnu, kde se ručně vyrábí tuniské koberce s tradičními, orientálními vzory. Můžete si je zde také zakoupit, když budete mít zájem. Navíc se zde nachází také muzeum tradičního oblečení a hrnčířství.

Vesnice Guellala leží na jihu ostrova. Kdysi zde stálo město Haribus. V minulosti se vesnice přejmenovala, ale stále se drží starého řemesla, kterým je hrnčířství. Hrnčíře a umělce zde potkáte na každém kroku. Můžete se podívat, jak vznikají jejich produkty, ale také si je zakoupit jako suvenýr.

Synagoga El Ghriba leží asi kilometr od hlavního města. Jedná se o nejvýznamnější synagogu v celém Tunisku, protože je nejstarší synagogou v severní Africe. Židovská památka může být trochu netradičním cílem výletu, ale její architekturu budou zajisté obdivovat všichni návštěvníci.

Město Midoun je známým turistickým místem, protože zde funguje velký trh. Zakoupíte zde snad všechno, co by vás mohlo napadnout. Smlouvání o ceně je zde samozřejmostí, jestli chcete odejít se zbožím za výhodnou cenu.

Dovolená Tunisko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti