Bulharsko | Cestolapka.cz

Bulharsko

Bulharsko každoročně patří mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolenou. Lokalita je dokonalá pro rodiny s dětmi, ale také seniory, skupiny přátel nebo zamilované páry. Jestli chcete navštívit nejkrásnější a nejznámější místa Bulharska, neměli byste zapomenout na Primorsko, Slunečné pobřeží a Zlaté písky. Jde o nádherné pláže s průzračným mořem, aquaparky plnými atrakcí a místy, kde si na té přijdou i milovníci turistiky.

Nezáleží na tom, jestli je pro vás dokonalou dovolenou představuje slunění na pláži nebo dlouhé procházky po okolí. Bulharsko potěší všechny krásnou přírodou, bohatou kulturou a vynikající kuchyní. Místní jsou na turisty zvyklí, a proto můžete očekávat velkou pohostinnost. Navíc zájezdy do Bulharska zakoupíte velmi levně!

Všeobecné informace o Bulharsku

Bulharsko se nachází v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Mezi jeho sousedy patří Rumunsko, Makedonie, Srbsko, Řecko nebo Turecko. Žije zde asi 7 milionů obyvatel. Z toho se 1,2 milionu z nich nachází přímo v hlavním městě Sofii. Úředním jazykem je bulharština, ale snadno se zde domluvíte anglicky, německy, rusky a na některých místech dokonce česky.

Bulharsko je skutečným rájem pro milovníky tepla a vody. Najdeme zde pláže s jemným pískem, tradiční vesnice, ale také moderní střediska, jedinečnou přírodu a vysoké hory. Rozmanitost tohoto místa je hlavním důvodem, proč Bulharsko miluje tolik lidí. Bulhaři jsou velmi hrdí na svou kulturu a původní kláštery, které můžete najít na každém kroku.

Díky tomu, že Bulharsko nabízí moře, přírodu i hory, je tato země ideální pro milovníky prakticky jakéhokoli sportu. Zábavu si najdou milovníci turistiky, plavání, potápění i vodního lyžování. Jakmile vyrazíte do hor, můžete si snadno užít i klasické lyžování.

Proč jet do Bulharska

Bulharsko leží na pobřeží Černého moře, což bude největším lákadlem pro většinu lidí. Jestli chcete vyrazit na dovolenou k moři s dětmi, nenajdete lepší místo. Lokalita je ale stejně dobrá i pro studenty nebo seniory, kteří hledají cenově dostupnou dovolenou.

Všichni milovníci sportu budou tuto zemi milovat. Užijí si zde totiž surfování, vodní lyžování, potápění, plachtění nebo trekking. Děti budou nadšené nejen z moře, ale také mnoha aquaparků, kde je můžete zabavit na celý den.

Bulharsko ale nabízí také mnoho přírodních krás, které byste neměli minout. Doporučujeme navštívit některý z národních parků nebo rezervací. Pohoří Pirin nabízí neuvěřitelné výhledy, jezera a kaňony. Přírodní rezervace Ropotamo zase potěší všechny milovníky nádherných a čistých řek.

Do Bulharska se můžete dopravit autem, autobusem, vlakem nebo letadlem. Letecky dorazíte na místo asi za dvě hodiny. Autem, autobusem nebo vlakem musíte počítat s cestou, která může trvat i 24 hodin, což s malými dětmi může být náročné. Platidlem je lev. Kurz se v současnosti pohybuje mezi 13 a 14 Kč. Cestovat byste měli nejen s platební kartou, ale také hotovostí. Ceny jsou v Bulharsku velmi nízké. Díky tomu se můžete těšit na levnou dovolenou plnou úžasných zážitků, na které budete vzpomínat celý život.

Počasí a podnebí v Bulharsku

Těšit se můžete na mírné kontinentální podnebí. Léta jsou zde velmi teplá, takže si užijete nádhernou letní dovolenou. Slunce svítí nejdéle od června do srpna, stejně jako u nás. Průměrné teploty se během letních měsíců pohybují kolem 30°C.

Teplota vody je na počátku sezóny trochu nižší, ale během léta se vyšplhá u břehu na úžasných 28 stupňů. Vykoupat se v příjemně teplém moři přitom můžete od léta až do poloviny října.

Pro dovolenou se obvykle doporučují měsíce duben, květen a září, kdy zde panují velmi příjemné teploty. Jestli si chcete užít dovolenou u moře při vysokých teplotách, neváhejte sem vyrazit během letních prázdnin.

Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně je typická zeleninou, mléčnými výrobky a kvalitním masem. Vychutnat si můžete mnoho chutí a vůní. Kuchyně byla hodně ovlivněna tureckými a balkánskými chutěmi, což je na mnoha pokrmech poznat.

Mezi nejoblíbenější patří polévky (fazolová, okurková nebo bob čorba), ale také polévka s jogurtem, které se říká tarator. Ochutnat musíte také jejich tradiční likér rakija, který se obvykle podává jako aperitiv před jídlem.

Pro milovníky masa máme dobrou zprávu, protože Bulhaři milují mussacu, čevapčiči a kebab. Tyto pokrmy zde najdete na každém kroku. Jestli máte raději sladké, můžete ochutnat baklavu nebo krémovou zmrzlinu, která se snadno vyrovná italskému gelatu.

Ceny v restauracích jsou podobné jako v Čechách, a proto se nemusíte obávat návštěvy místních podniků. V posledních letech lidé objevili také bulharské pivo, které rozhodně stojí za zkoušku. Kuchyně je důležitou součástí kultury každé země a jedině v místních restauracích můžete poznat pravou chuť a vůně této země.

Nejoblíbenější destinace v Bulharsku

Primorsko

Jedna z nejdelších a nejúchvatnějších pláží v Bulharsku se nachází u malé rybářské vesničky Primorsko. To, co dříve bývalo jen malou vesnicí, je dnes vyhledávanou lokalitou pro všechny milovníky moře a vodních sportů. Nedávno zde byl postaven také aquapark, který si užijí všechny děti. Odpočinout si zde můžete v nespočtu kaváren a malebných hospůdkách.

Primorsko je ideální volbou letní dovolené, protože je Bulharsko cenově velmi přívětivé. Když využijete first minute nebo last minute zájezdů, užijete si jedinečnou dovolenou za velmi nízkou cenu.

Proč navštívit Primorsko

Letovisko Primorsko se nachází na břehu Černého moře. Asi 60 km od něj je město Burgas, které nabízí krásné místo na výlety a procházky po okolí. Přímo v Primorsku najdete dvě pláže. Jižní pláž je typická klidnou vodou a zaručeně sem vyrazí rodiny s dětmi. Na druhou stranu severní pláž bude skvělým místem pro surfaře a všechny, kdo si chtějí užít nádherné vlny.

Primorsko ale není jen o plážích. Výlety si můžete udělat také do přírodní rezervace Ropotamo, nachází se zde velký aquapark a k dispozici jsou zde také lekce potápění pro děti i dospělé. Letovisko je velmi oblíbené u Čechů, a proto se můžete těšit nejen na nízkou cenu ubytování i jídla, ale také další turisty, se kterými si budete rozumět.

Počasí a podnebí v Primorsku

Od června do konce září si v Primorsku můžete užít velmi příjemné teploty. Teploty jsou zde velmi podobné našemu létu a pohybují se kolem 29°C.

Moře je během léta nádherně teplé a prší to málokdy. Jestli vyrazíte do Primorska na jaře, musíte počítat s nižšími teplotami vzduchu i vody, ale pro turistiku budou jarní teploty ideální.

Tipy na výlety v Primorsku a okolí

Milovníci přírody musí navštívit rezervaci Ropotamo a Perla. Rezervace Ropotamo nabízí projížďky na řece, obrovské lekníny, duby a buky. Zahlédnout tady můžete želvy, ale také vodní hady. Zajímat vás mohou také mokřady, které jsou zarostlé nádhernými květinami.

Přírodní rezervace Perla nabízí zcela jiný zážitek. Uvidíte zde téměř 20 metrů vysoké duny písku, které při poryvech větru nabízí jedinečnou podívanou. Podívat se ale můžete také na mnoho rostlin, obojživelníků a plazů, kteří zde žijí.

Město Sozopol je velmi oblíbenou lokalitou na výlety, protože se tu nachází kulturní srdce Primorska. Navštívit zde můžete mnoho kaváren, hospod a barů, ale během léta se zde často konají také hudební festivaly a divadla. Jestli chcete zažít kulturní zážitek, toto město byste neměli minout.

Beglik Tash se nachází jen pár kilometrů od letoviska Primorsko a navštívit zde můžete megalitickou svatyni. Po mnoho let nebylo veřejnosti přístupná, ale od roku 2003 ji můžete obdivovat při návštěvě tohoto úžasného místa. Během chvilky se díky tomu můžete ocitnout v minulosti a projít se prehistorickou skalní svatyní z doby železné.

Slunečné pobřeží

Slănčev Brjag známe jako Slunečné pobřeží. Jde o největší letovisko na březích Bulharska a najdeme ho asi 40 km od města Burgas. Těšit se můžete na překrásné pláže s jemným pískem, který vás bude hřát pod nohama. Teplé klima a nízké ceny jsou ideální pro rodiny s dětmi, seniory, studenty i všechny ostatní.

Jedním z největších důvodů pro návštěvu tohoto místa je historický Nesebar, ale dovolenou si můžete zpestřit také hraním volejbalu, potápěním, jízdou na vodních lyžích nebo projížďkou na koni. Díky first minute a last minute zájezdům získáte úžasnou cenu a místní ceny vás také velmi mile překvapí.

Proč navštívit Slunečné pobřeží

Slunečné pobřeží se pyšní pravděpodobně nejoblíbenější pláží v Bulharsku. Pláž je široká a měří asi 8 kilometrů. Přirozeně se dělí na jižní a severní stranu. Každou z nich ocení trochu jiný druh návštěvníků, ale své si zde najdou doopravdy všichni.

Severní pláž je vhodná pro rodiny s dětmi, protože je zde klidnější voda. Vyzkoušet zde můžete vodní sporty, anebo navštívit blízká města Nesebar a Burgas. V jižní části pláže se budou cítit jako doma lidé, kteří milují noční život a zábavu. Nachází se zde hodně barů, restaurací a diskotéky, ve kterých to žije až do ranních hodin.

Počasí a podnebí ve Slunečném pobřeží

Název tohoto místa hovoří za vše. V létě se můžete těšit na teploty kolem 30°C, slunce a velmi málo deště. To neplatí jen pro teplotu vzduchu, ale také moře. V červnu má voda asi 22 stupňů, ale během letních měsíců se vyšplhá na hodnotu kolem 26 stupňů. Jestli se chcete hlavně opalovat a užívat si teplého moře, měli byste sem vyrazit během letních prázdnin.

Tipy na výlety ve Slunečném pobřeží a okolí

Pro všechny rodiny s dětmi bude skvělým místem aquapark Action, kam se dostanete z letoviska autobusem zdarma. Děti i dospělí si tu mohou vyzkoušet tobogány, klouzačky, klasický bazén, umělou řeku i vířivku. Zaručeně zde strávíte celý den a všichni budou spokojeni.

Na procházku historickým městem je ideální Nesebar. Jedná se o jedno z nejstarších evropských měst. Obdivovat zde můžete architektonické památky, ale také místní restaurace s úžasným jídlem. Zajímavostí je 300 metrů dlouhý pás země, který spojuje starou a novou část města.

Pro fanoušky pláží a atrakcí je zde Sunny Beach Luna Park, kde si děti užijí hodně legrace. Vyzkoušet můžete nespočet atrakcí, hry a stánky s místními sladkostmi. Jestli chcete udělat dětem radost, vezměte je do této verze bulharské poutě a snadno je zabavíte na celý den.

Na druhou stranu si zde najdou své i milovníci historie. Archeologické muzeum v Burgasu skrývá exponáty staré i několik tisíc let. Mezi nejstarší zde patří pazourky, kosti a nástroje z doby kamenné. Součástí muzea je také jedinečná hrobka z 13. století.

Zlaté Písky

Asi 20 kilometrů od města Varna se nachází jedno z nejoblíbenějších míst v Bulharsku. Zlaté Písky získaly svůj název z dobrého důvodu, protože se pyšní čtyřmi kilometry zlatých pláží, které si zamilujete.

Do moře můžete sestoupit pozvolna, takže se jedná o dokonalé místo pro rodiny s malými dětmi. Malé i větší děti si užijí hodně zábavy v aquaparcích a rodiče mohou vyzkoušet mnoho sportovních aktivit. Kromě toho si zde můžete užít all inclusive dovolenou v nádherných hotelích, ve kterých najdete ubytování za velmi slušné ceny.

Proč navštívit Zlaté Písky

Zlaté Písky nabízí svým návštěvníkům pláže, které jsou místy široké až 100 metrů. Kromě toho se luxusní hotely postarají o all inclusive péči, což bude snem každého rodiče i zamilovaných párů. V letovisku navíc najdete mnoho obchodů, stánků se zmrzlinou nebo restaurací, které splní i vaše největší kulinářské sny.

Studenti a mladší návštěvníci ocení jistě také mnoho restaurací, barů a diskotéky, které se v letovisku nachází. Děti si naopak nejvíc užijí nejen nádherné pláže a průzračné moře, ale také velké aquaparky a stánky s vynikající zmrzlinou. Až si budete chtít příjemně odpočinout, můžete využít nespočet lehátek jen kousek od vody.

Počasí a podnebí ve Zlatých Píscích

Během letních prázdnin si užijete dny plné slunce a vysokých teplot kolem 30°C. Deště se zde nemusíte obávat, protože přichází velmi zřídka.

Teploty vody během července a srpna sahají nad 25 stupňů, ale moře bude příjemné teplé ještě během září. Jestli se rozhodnete Bulharsko navštívit na jaře, musíte počítat s větším počtem deštivých dnů, ale s příchodem léta jich nebude příliš mnoho.

Tipy na výlet ve Zlatých Píscích a okolí

Milovníci historie se mohou jít podívat na klášter Aladža, který byl postaven v 5. století a sloužil jako domov mnichům. Klášter se nachází asi 4 kilometry od Zlatých Písků. Udělejte si projížďku na kole a můžete se podívat na místo, kde archeologové našli 5 kg zlatých předmětů, které jsou v současnosti uloženy v Přírodovědném muzeu ve Varně.

Za návštěvu stojí i samotné město Varna, které je třetím největším městem v Bulharsku. Mezi zajímavosti zde patří Palác Evksinograd, který nechal postavit Alexandr Batenberský. Nyní se jedná o vládní budovu, která je oblíbeným místem pro všechny fotografy i turisty.

Ve Varně můžete navštívit také Římské veřejné lázně, které pocházejí z 2. století. Dnes se zde již nevykoupete, ale dříve se jednalo o důležitou součást společenského života ve Varně. Dobrou zprávou je, že jsou veřejně přístupné, a proto se můžete podívat, co z nich zbylo.

Hojně navštěvovaným místem v Bulharsku je také Kamenný les Pobiti Kamani. Obdivovat zde můžete kamenné sloupy z jílu a vápence. Na výšku mají až 8 metrů a jsou staré asi 50 milionů let. V té době na tomto místě bylo mořské dno a tento jedinečný les je jeho pozůstatkem. Něco takového zaručeně nikde jinde neuvidíte.

Dovolená Bulharsko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti