Kypr | Cestolapka.cz

Kypr

Kypr se často nazývá Afroditin ostrov, protože jde o velmi romantickou destinaci. Věříme, že si ho zamilujete i vy. Dovolená na Kypru je dokonalá pro rodiny s dětmi, ale také pro zamilované páry. Oceníte tu hlavně bělostné pláže, čisté a nádherně teplé moře. A samozřejmě neustálé slunečné počasí.

Kypr ale není jen o lenošení na sluníčku. Prozkoumat můžete také nádhernou přírodu a historické památky. Kyperská kuchyně vás zaručeně překvapí svou chutí i vůní. Navštívit můžete i klasické trhy, ze kterých si přivezete domů jedinečné suvenýry. Díky first minute a last minute nabídkám navíc získáte dovolenou za přívětivou cenu.

Všeobecné informace o Kypru

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Leží asi 110 kilometrů jižně od Turecka a asi 120 kilometrů západně od Sýrie. Svou polohou patří Kypr do Asie, ale kulturně se řadí mezi evropské státy. Na Kypru žije asi 1,2 milionu obyvatel. Úředním jazykem je řečtina a turečtina. Záleží, na které části ostrova právě stojíte. Snadno se ale domluvíte také anglicky.

Proč jet na Kypr

Kypr je dnes rozdělený na dvě části. Každá z nich vám nabídne zcela jiný zážitek. Severní část patří k Turecku a jižní část naopak Řecku. Jižní část patří k Evropské unii, takže vám postačí občanský průkaz. Do severní části ostrova ale budete potřebovat platný pas, protože Turecko k EU nepatří. Každá část je úplně jiná, ale obě vás potěší krásnými plážemi. Sever je navíc téměř bez turistů.

Hlavním městem je Nikósie (Lefkosa), které tvoří tzv. zelenou linii a rozděluje stát na dvě části. V obou částech ostrova najdete nejen krásné pláže, ale také mnoho restaurací s tradičním jídlem, kouzelnou atmosféru a trhy, na kterých zakoupíte úplně všechno.

Do kyperské přírody vás přenesou národní parky, zatímco památky vám ukáží, jak ostrov vypadat v neolitu, antice nebo gotice. Kypr je sice malý ostrov, ale pro své návštěvníky toho nabízí skutečně hodně. Jestli máte rádi sport, zajít si můžete na golfová hřiště nebo tenisové kurty.

Kypr si nejvíce užijete během léta, takže jde o místo pro dokonalou letní dovolenou u moře. Příjemné teploty zde ale panují celoročně. Na jihu ostrova vám postačí eura, zatímco v severní části budete potřebovat tureckou liru. Díky tomu, že každá část ostrova patří k jinému státu (Turecko a Řecko), musíte počítat s jemnými rozdíly.

Počasí a podnebí v Kypru

Kypr je jednoznačně ostrovem slunce. Není se čemu divit, že se mu takto i často přezdívá. Místní si užívají více než 300 dnů plných slunce každý rok. Typicky středomořské počasí si můžete užít po celý rok.

V létě teploty vzduchu dosahují více než 30 stupňů a voda dosahuje až 27 stupňů. Léto je dokonalé pro všechny, kdo jedou na Kypr kvůli opalování a koupání v moři. Květen, červen, září a říjen nabízí velmi příjemné teploty nad 20 stupňů. Ty jsou ideální pro aktivní turistiku a prozkoumávání celého ostrova.

Kyperská kuchyně

Místní kuchyně v sobě spojuje řecké, turecké, anglické a blízkovýchodní chutě a vůně. Typická je konzumace hodně koření, ovoce, masa a mořských plodů. Na Kypru lze snadno pěstovat brambory a citrusy, a proto se jedná o důležitou součást jejich jídelníčku.

Mezi kyperské speciality patří meze, což je směs grilovaného masa (několika druhů), ryb a mořských plodů. Obvykle se připravuje obložený talíř pro 2 až 4 osoby. Sýr halloumi jistě znáte, protože je známý i u nás. Vyrábí se z ovčího nebo kravského mléka a vynikající je hlavně smažený nebo grilovaný.

Jako sladkou tečku si můžete dát sladké želé s ořechy. Mezi typické nápoje patří hlavně víno, ale také káva. Z alkoholických nápojů se často podává Metaxa, Ouzo nebo Five Kings, což je brandy přímo z Kypru.

Nejoblíbenější destinace na Kypru

Jižní Kypr

Kypr je jedinečným ostrovem, který v sobě skrývá velké množství nádherné přírody, starověké památky a bohatou historii. Ostrov lásky je pojmenován po Afroditě. Ta zde měla vystoupit z moře v zátoce jménem Petra tou Romiou, které se přezdívá Afroditina pláž. Toto místo najdete kousek od střediska Pafos, které se nachází na jihozápadní straně Jižního Kypru.

Jižní část Kypru nabízí letoviska jako Protaras, Coral Bay nebo Ayia Napa. Všechny nabízí nádherné pláže a dokonalé místo, na kterém si doopravdy odpočinete. Kromě toho si zde můžete užít také mnoho vodních sportů, potápění a šnorchlování. Západní pobřeží bude nejlepší pro aktivní turistiku, protože se zde nachází pohoří Troodos, kde se nachází mnoho klášterů.

Proč navštívit Jižní Kypr

Jižní Kypr nabízí mnoho podobných aktivit a prostředí jako Řecko. Je to dáno tím, že tato část Kypru patří k Řecku. Poznáte to nejen na místním platidle, ale také na řeči a atmosféře, která zde panuje. Dovolenou na tomto místě byste si měli naplánovat kvůli bělostným plážím a mnoha možnostem sportovních aktivit.

Jestli hledáte na dovolené trochu sportu, zahrajte si tenis nebo golf. Vodní sporty této oblasti ale zaručeně vládnou. V zimě si můžete na Kypru dokonce zalyžovat, když zavítáte do hor. Jižní Kypr je rozmanitým místem, na kterém si odpočinek užije každý.

Počasí a podnebí v Jižním Kypru

Na jihu si vždy užijete hodně slunce a vysoké teploty. Během léta jsou průměrné teploty kolem 30 stupňů. Teplota moře se pohybuje kolem 25 stupňů. Rozhodně se vám ale vyplatí sem vyrazit i mimo hlavní sezónu, kdy jsou stále velmi příjemné teploty. Na jaře i na podzim si užijete slunce i koupání a budou mnohem příjemnější teploty pro pěší turistiku.

Tipy na výlety v Jižním Kypru a okolí

Protaras je letovisko charakteristické větrnými mlýny, rybníky a ovocnými sady. V centru se nachází ostrov s názvem Fig Tree Bay. Na pobřeží můžete pozorovat malé ostrůvky a útesy. Mořské jeskyně a romantické pláže budou skvělým místem pro letní dovolenou.

Larnaka je třetí největší město na Kypru. Stejně jako samotný ostrov, i toto město je pomyslně rozděleno na řeckou a tureckou část. Na západně od města se nachází jezero Larnaka Salt Lake, kde můžete během zimy pozorovat obrovská hejna plameňáků. Žije zde ale také mnoho dalších druhů ptáků.

Ayia Napa je letovisko s nádhernou pláží Nissi. Jde o jednu z nejnádhernějších pláží na celém ostrově. Turistům se líbí, že ji obklopuje bílý písek i vysoké skály. Můžete si zde díky tomu pořídit jedinečné fotografie, které nebudete mít z žádné jiné dovolené. Obdivovat můžete také skalní útvary a jeskyně, které patří mezi nejkrásnější na celém Kypru.

Pohoří Troodos je nejvyšším pohořím ostrova. Nachází se na západně a jeho hlavní vrchol zná snad každý. Z Olympu uvidíte do širokého okolí a užijete si nádherný a jedinečný výhled. Na svahu hory během zimy funguje lyžařský areál, takže si tu můžete i zalyžovat. V druhé polovině dne se přitom i v zimě můžete vykoupat v teplém moři.

Severní Kypr

Oblast Severního Kypru je bohatá na přírodní krása a velmi přátelské obyvatele. Turisté sem nejezdí příliš často, a proto si zde užijete dovolenou bez přívalů turistů v příjemném klidu a soukromí. Pláže budou poloprázdné a výlety do přírody si také užijete téměř o samotě. To je hlavní výhodou této části Kypru, protože spousta turistů není příjemná asi nikomu z nás.

Dokonalá dovolená v Severním Kypru můžete vyjít finančně velmi přívětivě, když využijete first minute a last minute nabídek. Každoročně jich najdete mnoho a z hotelů si zaručeně vybere každý bez ohledu na to, jestli pojedete na dovolenou s celou rodinou nebo jen s partnerem. Pro každého zde čeká mnoho aktivit, přírody i vodních radovánek, na které budete vzpomínat po mnoho let.

Proč navštívit Severní Kypr

V severní části Kypru se nachází krásné, velmi klidné pláže a malebné vesničky. Budete mít pocit, že se tu zastavil čas a nemusíte nikam spěchat. To je na dovolené ten nejkrásnější pocit, jaký můžete zažít. Kromě přírody zde najdete i staré památky, které vás přesunou zpět do minulosti a naučí vás něco nového o historii tohoto jedinečného místa.

Nezapomeňte také na návštěvu místních restaurací, kde si vychutnáte místní chutě a vůně. Lidé v Severním Kypru milují velké hostiny a mořské plody. V turecké části Kypru nejsou žádná obrovská letoviska plná turistů. Díky tomu si užijete klidnou dovolenou podle vašich představ. Nebudete se muset obávat o bezpečí dětí v davech lidí. Naopak si užijete hodně klidu a ticha.

Počasí a podnebí v Severním Kypru

V této oblasti Kypru se během letní sezóny můžete těšit na vysoké, tropické teploty. Často přesahují i 35 stupňů. To pro některé jedince nemusí být příjemné. Jestli jedete na Kypr hlavně kvůli přírodě a historii, naplánujte si dovolenou na jaro nebo podzim. Počasí bude slunečné a teploty kolem 25 stupňů. Teplota vody se v létě pohybuje kolem 27 stupňů.

Tipy na výlety v Severním Kypru a okolí

Kyrenia je město na severu ostrova. Kochat se můžete plážemi s pískem a oblázky. Moře je průzračně čisté a příjemně teplé. V centru tohoto města leží pevnost Girne, ve které se nachází také historické muzeum. Navštívit ale můžete také křižácký hrad a klášter Bellapais, který se nachází v pohoří Pěti prstů.

Famagusta je město s mnoha historickými památkami. Obdivovat zde můžete zachovalou pevnost, které se říká Othelova věž. Při výstupu na věž uvidíte široko daleko. Do oka vám jistě padne také mešita Laly Mustafa Phasi. Čekají na vás ale také vykopávky Salamis.

Poloostrov Karpaz oplývá nádhernou přírodou. Pozorovat tu můžete nejrůznější druhy rostlin. Mezi nejvýznamnější na Kypru jednoznačně patří orchideje. Podívat se ale můžete také na mnoho zvířat, a to zejména na želvy, osli nebo tažné ptáky.

Dovolená Kypr

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti